השווי של תנובה קרס, וברייטפוד הסינית פרעה 900 מיליון שקל מההלוואה שקיבלה לרכישתה

קבוצת בראשות בנק הפועלים הקטינה את ההלוואה שנתנה לברייטפוד למימון רכישת תנובה ב-900 מיליון שקל, לאחר שחברת גיזה העריכה את שווייה של תנובה ב-4.5–5 מיליארד שקל - ירידה של 42%–47% לעומת המחיר שלפיו ברייטפוד רכשה את תנובה מאיפקס ומבטח שמיר

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פס ייצור של גבינה לבנה במפעל של תנובה
מחלבת אלון תבור של תנובהצילום: דודו בכר
יורם גביזון
יורם גביזון

ההרעה בסביבתה העסקית ובשווייה של תנובה אילצה את בעלת השליטה בחברה — ברייטפוד הסינית — להביא מהבית 900 מיליון שקל כדי להגדיל את מרכיב ההון העצמי במימון רכישתה של תנובה.

ברייטפוד רכשה את השליטה בתנובה (77%) במארס 2015 מידי קרן איפקס ומבטח שמיר, לפי שווי חברה של 8.6 מיליארד שקל. החברה הסינית נכנסה לנעליהן של איפקס ומבטח שמיר באמצעות הלוואה בסכום של 2 מיליארד שקל, שקיבלו מקבוצת בנקים וגופי מימון אחרים לצורך הרכישה. עם העברת השליטה בתנובה הועברה ההלוואה מקבוצת לאומי, שלא היתה מעוניינת להמשיך לממן את רכישת תנובה, לידי קבוצה שגיבש בנק הפועלים וכללה מלבדו את כלל ביטוח והבנק הבינלאומי.

קבוצת הפועלים נתנה לברייטפוד הלוואה של 2 מיליארד שקל שעמדה לפירעון בסוף 2016. פירעון ההלוואה הובטח בשעבוד על 77% ממניותיה של תנובה. עם הגעת המועד לחידוש ההלוואה דרשה קבוצת המימון בראשות הפועלים מברייטדיירי הערכת שווי לתנובה. חברת גיזה שביצעה את העבודה עבור ברייטפוד העריכה ששווייה של תנובה הוא 4.5–5 מיליארד שקל כלומר ירידה של 42%–47% ביחס למחיר שלפיו רכשה ברייטפוד את תנובה וירידה של 25% בהשוואה לשווי של 6–6.5 מיליארד שקל שלפיו הוערכה תנובה על ידי קבוצת המימון בראשות בנק הפועלים במארס 2015.

בעקבות הירידה החדה בשווייה של תנובה, סירבה קבוצת הפועלים לחדש את ההלוואה באותם תנאים, משום ששווי השעבוד שקיבלה על 77% ממניות תנובה ירד דרמטית. קבוצת הפועלים הקטינה את היקף ההלוואה שניתנה לברייטפוד מ–2 מיליארד שקל ל–1–1.1 מיליארד שקל כנגד שעבוד 77% ממניותיה של תנובה ודרשה מברייטפוד לפרוע את יתרת ההלוואה בסכום של 900 מיליון שקל או לחלופין להפקיד סכום כסף או ערבות בנקאית אוטונומית כנגד היתרה.

על פי הערכות ברייטפוד פרעה חלק קטן מההלוואה והמציאה כנגד היתרה ערבות בנקאית אוטונומית של בנק DBS (Development Bank of Singapore), הבנק הגדול ביותר בדרום מזרח אסיה ואחד הגדולים באסיה עם נכסים של 482 מיליארד דולר.

הירידה בשווייה של תנובה נבעה מההרעה בתוצאותיה העסקיות — בשל החרפת התחרות בחברת טרה מקבוצת קוקה קולה ישראל, שהשלימה השקעה של מיליארד שקל במחלבה החדשה באזור נעם, ליד נתיבות ופתחה במלחמת מחירים; כניסתה של שופרסל, הקמעונאית הגדולה בישראל, שבעבר רכשה 9.7% ממחזורה של תנובה ו–12% ממכירות תשלובת החלב, לשיווק חלב ניגר ומוצרי חלב במותג פרטי, בשיתוף פעולה עם מחלבות רמת הגולן; החמרת הרגולציה בשוק החלב שגרמה להכנסת הגבינה הלבנה והשמנת המתוקה לפיקוח והפחתת מחירי המוצרים המפוקחים; ופתיחת השוק ליבוא של גבינה צהובה ובשר טרי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב