הכורים נגד המשתמשים: המחלוקת שמסעירה את קהילת הביטקוין

קהילת הביטקוין מחולקת לשני מחנות שחושבים כיצד לאפשר לעבד יותר עסקות בביטקוין ולהרחיב את השימוש בו, או בעצם להגדיל את הבלוקים ■ שני המחנות מסכימים שחייבים לשנות את התוכנה הבסיסית של בלוקצ'יין. השאלה היא איך עושים זאת בדיוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
JAPAN BITCOIN
כורה ביטקוין. מרווחים גדולים בין קנייה למכירה של המטבעצילום: בלומברג

המטבע הדיגיטלי ביטקוין לא חולל עדיין מהפכה בתחום התשלומים בעולם, מספר המשתמשים בו עדיין מוגבל — וזה מה שמצית מאבק בין המשתמשים. בתוך קהילת הביטקוין מתקיים דיון מעמיק סביב השאלה אם צריך להרחיב את השורות, ולאפשר לעוד אנשים להיכנס למועדון המצומצם שלהם.

אבל המאבק עלול לגרום קרע בקהילת הביטקוין, ואולי אפילו לפצלו לשניים. אף שהמטבע הדיגיטלי עוד לא גרם למהפכה של ממש באופן שבו רובנו מתנהלים, והוא לא ממש מצליח לערער את מעמדם של המטבעות המסורתיים — הוא זוכה לפופולריות רבה. לטכנולוגיה שעליה הוא מבוסס, בלוקצ'יין, קשה לעבד את כל עסקות הביטקוין שמבוצעות בעולם בכל יום.

היות שבלוקצ'יין היא טכנולוגיה שמאפשרת לבצע העברות כספים ממשתמש למשתמש בלי שצד שלישי יהיו מעורב בעניין — בנק מרכזי או בנק מסחרי — המנגנון הטכנולוגי צריך למלא את החלל של הבנק. כלומר, לרשום את ההעברות במערכת כדי למנוע רמאות.

ככל שהשימוש במטבע נהפך פופולרי יותר, יש צורך לעשות יותר פעולות כאלה. כשכוח המחשוב מוגבל, וכמות החישובים היא אדירה — הפעולות דורשות יותר זמן ו"תוקעות" את המערכת. אם בעבר התקבל אישור לעסקה בתוך דקות, כיום יכולות לעבור שעות לפני שיתקבל אישור. כל זה יכול להפחיד חברות ומשתמשים מהביטקוין, ובעצם להחליש אותו.

כעת, קהילת הביטקוין מחולקת לשני מחנות שחושבים כיצד לאפשר לעבד יותר עסקות בביטקוין ולהרחיב את השימוש בו, או בעצם להגדיל את הבלוקים. שני המחנות מסכימים שחייבים לשנות את התוכנה הבסיסית של בלוקצ'יין. השאלה היא איך עושים זאת בדיוק.

המחנה הראשון, שתומך בשמירת המגבלות על הביטקוין, כלומר שלא להעניק למשתמשים נוספים שליטה על המטבע הווירטואלי. הביטקוין מוגבל, ומספר המטבעות השלמים שלו יכול להגיע ל–21 מיליון אחרי שהמחשבים שעוסקים בפעולה יסיימו את הליך "הכרייה" של המטבע באמצעות אספקת כוח מחשוב ופעילויות מתמטיות מורכבות. למעשה, כל מחשב שתורם מכוחו לבלוקצ'יין, כורה ביטקויון, וזו התמורה שהוא מקבל. רוב הכרייה מבוצעת על ידי "כורים מקצוענים" — מה שגורם לריכוזיות מסוימת בכריית המטבע.

אבל מה יקרה אחרי שיסיימו את הליך הכרייה של כל המטבעות? איזו תמורה יקבלו המשתמשים עבור אספקת כוח המחשוב? תומכי מחנה הגבלת הפתיחות טוענים שאותם כורים צריכים לקבל את הכוח להחליט מתי אפשר להרחיב את הבלוקים ואיך לעשות זאת. כך, לקבל שליטה על המערכת כולה, ועמלות על ביצוע עסקות — מה שישמש פיצוי עבורם אחרי שתסתיים כריית כל המטבעות. במקרה הזה הם ישמשו למעשה כגורם השלישי שהמערכת נועדה להוציא מהמשוואה.

המחנה השני תומך דווקא בהפחתת הריכוזיות, ומבקש למצוא דרכים להוסיף יותר כורים למערכת כדי להפחית את העומס החישובי. הם גם רוצים להפחית את העומס החישובי באמצעות שינוי האופן שבו הפעולות המתמטיות נועלות את הבלוקים — מה שעשוי דווקא לפגוע בכורים שיכרו פחות ביטקוין בתמורה לכוח המחשוב שלהם. אבל גם זה עשוי להיות רק פתרון זמני, שייפגע כשהשימוש בביטקוין ייהפך נפוץ יותר ויותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט