שנה לקריסת אורבנקורפ: בחודש הבא יקבלו מחזיקי האג"ח 30% מהחוב

מתוך כלל כספי המימוש נטו – 65 מיליון דולר – דורש הנאמן בקנדה להשאיר בקופה כ-45 מיליון דולר, שישמשו בין היתר לפירעון תביעות חוב שבמחלוקת ■ אג"ח אורבנקורפ נסחרות בעסקות מחוץ לבורסה בכ-70 אג' – כלומר "תספורת" של 30%

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניין של חברת אורבנקורפ
בניין של חברת אורבנקורפצילום: גוגל סטריט וויו
ערן אזרן
ערן אזרן

בערב ליל הסדר, לפני שנה בדיוק, פנה אלן ססקין, בעליה של חברת הנדל"ן הקנדית אורבנקורפ, לביהמ"ש בבקשה להקפאת הליכים. הפנייה לביהמ"ש היתה צעד ראשון בהליך חדלות פירעון שבו החל ססקין, כארבעה חודשים לאחר שגייס כ-180 מיליון שקל באג"ח בישראל. גם לאחר שנה, מחזיקי האג"ח של אורבנקורפ ממתינים לכסף ותולים תקוות גדולות בכך שהמנהל המיוחד – עו"ד גיא גיסין – יבטיח את זכויותיהם.

ההערכות הראשוניות דיברו על כך שמחזיקי האג"ח של אורבנקורפ יראו חזרה חלק ניכר מהכסף, 80% ואולי אף יותר. כעת נראה שתהליך מימוש הנכסים יהיה ארוך, ואילו המחזיקים יצטרכו כנראה להסתפק בפחות מ-80%. בחודשים האחרונים בוצעו עסקות מחוץ לבורסה באג"ח של אורבנקורפ במחיר של כ-70 אג' לכל 100 אג' ערך נקוב, כלומר השוק מגלם "תספורת" של כ-30% על החוב. זאת, בעוד לפני כשנה נמכרו האג"ח של אורבנקורפ במחירים מצחיקים של 30-40 אגורות לכל איגרת.

במהלך השנה ביצע גיסין שורה של מהלכים שנועדו לשלם את החוב למחזיקי האג"ח, כשהעיקרי שבהם היה מימוש חמשת הפרויקטים המגבים לסדרת האג"ח בכ-76.5 מיליון דולר קנדי. לאחר תשלומי הוצאות, שכר טרחה ופירעון חובות, התמורה נטו מהמימושים הסתכמה בכ-65 מיליון דולר קנדי. אלא שהכספים שהתקבלו רחוקים מגבולות ישראל ויושבים בחשבונו של הנאמן הקנדי – שדורש לנגוס מהם חלק ניכר כבטוחות לתשלומים אפשריים בעתיד.

על פי הדו"ח האחרון שפירסם גיסין, כ-15 מיליון דולר קנדי מכספי המימושים יישארו בקופת הנאמן בקנדה לתשלום לתביעות אפשריות מצד רוכשי בתים וספקים. בנוסף, הנאמן הקנדי דורש כי 9 מיליון דולר קנדי יופקדו כעתודות ועוד כ-20 מיליון דולר קנדי יופקד לפירעון תביעות חוב נזיקיות של רוכשי בתים, והמשך מימון הליכי חדלות הפירעון. כלומר, רק כ-20 מיליון דולר קנדי (54 מיליון שקל) עתידים להגיע בחודש הבא, מאי, לישראל, כ-30% מהחוב.

אלן ססקין מבעלי אג"ח אורבנקורפצילום: מוטי מילרוד

הליך חדלות הפירעון של אורבנקורפ היה הראשון, ובינתיים היחיד, מבין חברות הנדל"ן הצפון אמריקאות שגייסו בישראל כ-15 מיליארד שקל. ההליך – שלא נצפה בשוק ההון המקומי – עצר לתקופה של מסוימת את גיוסי החוב של חברות הנדל"ן האמריקאיות, והביא לעלייה כללית בתשואות האג"ח שלהן. גם קשיי הנזילות אליהם נקלעה יזמית הנדל"ן הניו יורקית אקסטל, שגייסה בתל אביב 1.6 מיליארד שקל, תרמו לקיפאון.

אלא שלמרות הזעזוע, החל מסוף יולי 2016 חזרו חברות הנדל"ן לגייס, וזאת בין היתר על רקע השפל בתשואות האג"ח בישראל, שהגביר את תאבון המשקיעים לאג"ח של חברות נדל"ן אמריקאיות. בתחילה היו אלה חברות הנדל"ן האמריקאות שכבר הנפיקו אג"ח בישראל, דוגמת דה לסר, לייטסטון, MDG סטרוברי פילדס ואחרות. בנובמבר 2016, השוק חזר לפעילות מלאה, כך ששורה של חברות חדשות הנפיקו אגח בתל אביב – בהן נמקו, קורנרסטון, סאות'רן פרופרטיז, וורטון פרופרטיז ועוד.

נפגעת נוספת מהקריסה של ארובנקורפ הייתה חברת החיתום איפקס הנפקות, החתם המוביל של הגיוס, שאחראי לשידוך של אורבנקורפ עם שוק ההון בישראל. מאז ההנפקה, מנהלי איפקס – אליאב בר דוד והיו"ר אהרון סמרה – טרם הובילו גיוס של חברת נדל"ן אמריקאית חדשה, אם כי בימים אלה הם מקדמים הנפקה חדשה של חברת נדל"ן אמריקאית. בנוסף, באיפקס מתמודדים עם תביעה ייצוגית שהגישו נגדם מחזיקי האג"ח, פרט לפגיעה במוניטין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש