חצי מיליארד שקל: כך מממן שוק ההון בעקיפין את השוק האפור

חברות ניכיון הצ'קים בבורסה - פנינסולה, נאוי, SR אקורד ושוהם ביזנס - הפנו ב–2016 חלק גדול מתיק אשראי הלקוחות שלהן לקבלני משנה - חברות ניכיון צ'קים הפועלות ברחבי הארץ, שגובות ריביות אפקטיביות של 15%-18% ויותר

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חלפן כספים
חלפן כספיםצילום: רויטרס
ערן אזרן
ערן אזרן

האם שוק ההון הישראלי מממן בעקיפין הלוואות בשוק האפור? הנתונים הנחבאים בדו"חות של החברות העוסקות באשראי חוץ בנקאי ובניכיון צ'קים, רומזים שהתשובה לכך עשויה להיות חיובית.

חברת ניכיון הצ'קים פנינסולה, שבשליטת בית ההשקעות מיטב דש (48.9%), הבטיחה שלשום גיוס של 220 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ראשונה מגופים מוסדיים. בהנפקה נרשמו ביקושים גבוהים מאוד של כ–740 מיליון שקל מצד משקיעים מסווגים, המלמדים על כך שההנפקה תושלם כנראה בהצלחה. המחיר שנסגר בהנפקה מגלם תשואה אפקטיבית נמוכה מאוד לרוכשי האג"ח — 1.54% בלבד. השלב הציבורי בהנפקה צפוי להתקיים היום.

ולאיזו חברת ניכיון צ'קים יחסים פיננסיים עדיפים? לכלי ניתוח חכמים לחצו כאן

פנינסולה היא חברת מימון חוץ בנקאי שתיק האשראי שלה צמח במהירות. עיקר פעילותה הוא בתחום ניכיון הצ'קים. נכון לסוף 2016, תיק אשראי הלקוחות של החברה הסתכם בכ–485 מיליון שקל. בדומה לחברות ניכיון צ'קים אחרות, המודל העסקי שלה מבוסס על פירעון מוקדם של צ'קים דחויים תמורת גזירת קופון. כלומר, הלקוח מפקיד בידי החברה צ'ק דחוי שקיבל מצד שלישי ומקבל בתמורה מזומן בסכום נמוך מסכום הצ'ק. החברה מממנת את עצמה באמצעות הון עצמי שהשקיעו בעלי המניות, קווי אשראי מבנקים — וכעת גם דרך אג"ח ציבוריות.

מהדו"חות הכספיים של פנינסולה, שפורסמו בחודש שעבר ניתן ללמוד שכ–39% מתיק האשראי ללקוחות ניתן כהלוואות לתחום מימון ופיננסים. מדובר בסכום מהותי של כ–200 מיליון שקל. ומהו תחום מימון ופיננסים? מדובר למעשה בקבלני משנה — מנכי צ'קים קטנים, הפועלים ברחבי הארץ בשוק האשראי החוץ בנקאי. שוק זה מוכר בשם השוק האפור. מדובר בגידול של פי שניים ביחס ל–2014, אז היה שיעור ההלוואות שהקצתה פנינסולה לקבלני המשנה כ–20% בלבד.

השוק האפור, שרובו פועל באופן חוקי ולגיטימי לחלוטין, הוא כינוי למערכת המימון שאינה חלק מהמערכת הפיננסית הממוסדת. השימוש במונח מתייחס בעיקר לנותני שירותי מטבע (נש"מים) — ובשמם המוכר יותר צ'יינג'רים (חלפני כספים). לפי הערכות, היקף האשראי בשוק האפור בישראל מסתכם בכ–20–30 מיליארד שקל. המאפיין הבולט של השוק האפור הוא הריביות האפקטיביות הגבוהות בו שמגיעות לרמות דו־ספרתיות של 15%–18%. לעתים אף הרבה מעבר לכך.

הדרך למנכה המשנה, שנמצא בחלק העליון של פירמידת האשראי, מתחילה בכיסו של הציבור הרחב. ראשית, הציבור מפריש כסף לחיסכון ארוך טווח לגופים מוסדיים (או מפקיד אותו בבנקים). לאחר מכן, המוסדיים מלווים את כספי החיסכון באמצעות הנפקת אג"ח לחברות כמו נאווי ופנינסולה, בריביות נמוכות של 1%–3% לשנה.

מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה

בשלב השלישי, חברות כמו פנינסולה מבצעות ניכיון צ'ק (פעולה השקולה למתן הלוואה) למנכי משנה, הקבלנים הזוטרים, בריבית אפקטיבית של 8%–10%. בשלב האחרון, מנכי המשנה מבצעים עסקות עם לקוחות קצה שזקוקים למימון דחוף בריביות אפקטיביות של 15%–18%, וכנראה גם יותר. התוצאה היא שמנכה המשנה גוזר חלק מהעמלה, וכך גם המנכה הבכיר.

פנינסולה אינה חברת ניכיון הצ'קים הבורסאית היחידה שנעזרת במנכי משנה; למעשה, זהו חלק מהמודל העסקי של רוב חברות המימון החוץ בנקאי הגדולות, שמסייע להן לצמוח בצורה מהירה ולהתגבר על כך שאין להן פרישה גיאוגרפית רחבה כמו הבנקים. חברות ניכיון הצ'קים הבורסאיות מהוות את הסניף המרכזי של גוף פיננסי גדול, וקבלני המשנה שלהם — שמחלקים את האשראי ללקוחות קצה — הם כמו סניפי בנקים מקומיים. אופן פעולה זה מאפשר לחברות ניכיון צ'קים לצמוח בצורה מהירה יחסית.

לפי הדו"חות ל–2016, כ–13% מתיק הלקוחות של חברת ניכיון הצ'קים הגדולה בבורסה, אחים נאוי, ניתן כהלוואות לתחום המימון והפיננסים, כלומר כ–200 מיליון שקל. נאוי פעילה מול מנכי משנה באמצעות החברה הבת גולדן אקוויטי. כחלק ממאמציה לטייב את תיק האשראי, נאוי הפחיתה בשנים האחרונות את החשיפה לקבלני משנה (ב-2014, החשיפה היתה 26%). עד כה גייסה נאוי 450 מיליון שקל מהגופים המוסדיים בשתי סדרות אג"ח, וכן מנפיקה ניירות ערך מסחריים (נעמ"ים) לטווח קצר בהיקף של מאות מיליוני שקלים. נאוי ציינה בדו"חות כי היא "עובדת עם מספר מצומצם של מנכי משנה אשר נבחרו בקפידה. לחברה היכרות רבת שנים עם מנכי משנה אלה, עם יכולת מתן האשראי שלהם ועם חוסנם הפיננסי".

מנוע הצמיחה של חברות ניכיון הצ'קים

בדומה לפנינסולה ולנאוי, גם אס.אר אקורד, חברת ניכיון הצ'קים שבשליטת עדי צים, נעזרת במנכי משנה. לפי דו"חותיה ל–2016, 37% מתיק הלקוחות של החברה מממנת פעילות פיננסים (83 מיליון שקל). גם חברת ניכיון הצ'קים הקטנה שוהם ביזנס, שנכנסה לבורסה לפני כמה חודשים, פועלת באמצעות מנכי משנה. לחברה תיק אשראי של 50 מיליון שקל. החברה היחידה שאינה נעזרת במנכי משנה היא אופל בלאנס, שעובדת ישירות עם לקוחות הקצה.

"מנכי המשנה הם מנוע צמיחה עיקרי של חברות ניכיון הצ'קים, שמסייע להם להגדיל את תיק הלקוחות", הסביר מקור הפועל בתחום. "עבור חברות ניכיון הצ'קים, התהליך הכי קשה הוא גיוס לקוחות קצה. אז מה עושים? הכי קל זה לקחת מישהו עם צ'יינג' באילת, שיעשה עסקות בניכיון צ'קים עבורך. כשחסר לו הון עצמי או אשראי מהבנקים, הוא נעזר בחברות בגדולות, שיש להן מסגרות אשראי משמעותיות. חברות המימון הגדולות, עושות את מה שמטיל עליהן החוק מבחינת תחקור ותשאול הלקוח, אך קשה להן יותר לאמוד את הסיכון של האיש שחתום על הצ'ק".

בחברות ניכיון הצ'קים לא מפרטים את זהות מנכי המשנה בשל "חיסיון הלקוח". עם זאת, החברות נותנות גילוי מלא לפעילות עם מנכי המשנה בדו"חות הכספיים.

ואולם מעל התהליך מרחפות לא מעט שאלות שעדיין לא ניתנה עליהן תשובה: מי הם אותם מנכי משנה שעמם עובדות חברות המימון החוץ בנקאי בבורסה? האם בתהליך מעורבים גורמים עברייניים? האם הכסף שמגייסות החברות מהציבור אינו משמש בשלבים הבאים גורמים המלווים בריביות נשך גבוהות? האם הדו"חות הכספיים של החברות מספקות מידע מספיק בנוגע למה שהן עושות בכסף שגויס מהציבור?

יצוין כי באחרונה אושר חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים, כך שחברות המימון החוץ בנקאי ייכנסו למטריית הפיקוח של רשות שוק ההון. הוועדה לבחינת צמצום השימוש במזומן במשק (ועדת לוקר) המליצה להגביל את האפשרות לפרוע צ'ק שסוחר יותר מפעם אחת. על פי הצעת החוק, בטווח הקצר ניתן יהיה להסב צ'ק פעם אחת, ובשלב לאחר מכן לא ניתן יהיה להסב צ'קים כלל למעט הסבה לגוף פיננסי מפוקח, תאגיד בנקאי או בנק הדואר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט