מהדו"חות הקרובים: חברות קטנות יוכלו לדווח פעמיים בשנה

המשמעות: חברות ששווי השוק שלהן קטן מ-300 מיליון שקל, שאין להן אג"ח ואין להן מניות שנסחרות בחו"ל, יוכלו לוותר על דו"חות הרבעון הראשון והשלישי ■ ההקלה תקפה לגבי 40% מהחברות בבורסה

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמואל האוזר
שמואל האוזרצילום: מוטי מילרוד
אורי תומר
אורי תומר

בשורה לחברות הציבוריות הקטנות: במקביל לסיום עונת הדו"חות הכספיים של החברות הציבוריות בישראל, בסוף השבוע נכנסו לתוקף רשמי התקנות שיאפשרו להן לוותר על דו"חות הרבעון הראשון והשלישי.

לפי התקנות, חברות שאינן נכללות במדד ת"א 125, ששווי השוק שלהן קטן מ–300 מיליון שקל, שאינן נסחרות בחו"ל ושאין להן אג"ח בידי הציבור, יוכלו להסתפק (אם יבחרו בכך) בשני מועדים של דו"חות כספיים בשנה, בתום הרבעון השני ובסוף השנה. לפי נתוני הרשות, בבורסה בתל אביב יש כ–180 חברות שעונות על הקריטריונים האלה — כ–40% מהחברות בבורסה.

התקנות האלה הן חלק ממהלך שמוביל ראש רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, שמכונה ברשות "מדרג רגולציה". המהלך נועד להפחית את הנטל הרגולטורי על חברות ציבוריות, וכך לעודד הנפקות ראשוניות של חברות בבורסה ולמנוע מחיקה של חברות ממנה.

רו"ח אילן ציוני, מנהל מערך הדיווח במחלקת תאגידים ברשות, ועו"ד אלי דניאל, אחראי תחום המימון במחלקה, מסבירים כי הרשות פעלה כדי לאזן את הצורך לספק מידע רציף למשקיעים עם העלות והעומס שיוצרים הדו"חות הרבעוניים מבחינת החברות. ברשות מעריכים כי עלות פרסום הדו"חות מדי רבעון מגיעה ל–200 אלף שקל, וכי הדו"חות הרבעוניים גוזלים זמן יקר ממנהלי החברות.

בינתיים הודיעה כבר חברה אחת, חברת הנדל"ן והאנרגיה הקטנה הכשרה אלפא, ששווי השוק שלה הוא 72 מיליון שקל, כי היא מתכוונת לאמץ את מודל הדיווח החצי שנתי. ציוני ודניאל מעריכים כי חברות נוספות יצטרפו בהמשך, וכי ההצטרפות עשויה להיעשות בהדרגה. לדבריהם, כל החברות שיאמצו את המודל ימלאו לשם כך טופס ייעודי, וידווחו על כך למשקיעים.

ברשות מסבירים כי בדיונים בתקנות נבחנה האפשרות ליצור דיווח מצומצם מדי רבעון, שיכלול רק את עיקרי הביצועים הכספיים, אך הגיעו למסקנה כי מתכונת כזו תהפוך את ההקלות ללא משמעותיות מספיק מבחינת החברות.

עם אישור התקנות בוועדת הכספים של הכנסת נענתה הרשות לבקשת יו"ר הוועדה, משה גפני, לחזור ולהציג לוועדה בתום שנה את המסקנות מהחלת התקנות כדי לבחון את האפשרות של הרחבת ההקלות, כך שרף שווי השוק יועלה, וכן יתאפשר לגם לחברות שהנפיקו אג"ח עד 200 אלף שקל לדווח פעמיים בשנה.

ברשות מוסיפים כי בין המתנגדים העיקריים ליישום התקנות בדיונים בוועדת הכספים היו נציגי הבנקים, שזקוקים לצורכיהם שלהם לדו"חות הרבעוניים של החברות. מצד שני, ברשות מציינים גם שאחת הסיבות לכך שהתקנות לא אומצו עד כה בנוגע לחברות שהנפיקו אג"ח היא כדי למנוע יתרון לבנקים על פני בעלי חוב אחרים בנוגע למידע על מצבה הפיננסי של חברה חייבת.

מספר החברות בבורסה יורד בהתמדה בשנים האחרונות, ומנהלי חברות קטנות טענו כי הצורך בדיווח שוטף למשקיעים הופך את ההשתייכות לבורסה לבלתי־כדאית בעבורן. בתום 2016, למשל, נסחרו בבורסה 452 חברות, לעומת 461 שנסחרו בה בתום 2015, ו–637 חברות שנסחרו בה בתום 2007.

עם זאת, מתחילת 2017 בוצעו בבורסה שלוש הנפקות ראשוניות של מניות, כמו ב—2016 כולה וחברות נוספות כבר נערכות להנפקות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה