בעל מניות בבקשה לייצוגית: פריגו ניפחה הרווח התפעולי

בעל המניות טוען שפריגו וארנסט אנד יאנג הציגו את הזכות לקבלת תמלוגים ממכירות טיסברי כנכס לא מוחשי, וזקפו הכנסות של 923 מיליון דולר בניגוד לכללי החשבונאות המקובלים בארה"ב ■ בכך, לטענתו, הפרו חובת דיווח, וגרמו נזק של 686 מיליון שקל לבעלי המניות

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסון
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסוןצילום: AMIR COHEN/רויטרס/ אמ?
יורם גביזון
יורם גביזון

מאז הדיפת ניסיון ההשתלטות של חברת מיילן בנובמבר 2015, עברה פריגו משערורייה אחת לאחרת, שהביאו להחלפת הנהלתה הבכירה ולהעברת השליטה בה לקרן Starboard.

הפרשה האחרונה נחשפה בפברואר 2017, כשפריגו הודיעה שתדחה את מועד פרסום הדו"חות הכספיים השנתיים. זאת לאחר שרואי החשבון של החברה, E&Y (ארנסט אנד יאנג), הודיע לה במפתיע כי הוא בודק אם ההצגה החשבונאית של זכות פריגו לקבל מחברת ביוג'ן איידק תמלוגים ממכירות התרופה טיסברי, הוצגה לפי כללי החשבונאות המקובלים. E&Y רמז כי ייתכן שהחברה זקפה בשלוש השנים האחרונות, בניגוד לכללי החשבונאות, רווחי ענק מתמלוגי טיסברי שניפחו את רווחיה, וכנראה גם את מחיר מנייתה.

נסיבות אלו הביאו להגשת בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד פריגו ו–E&Y למחלקה הכלכלית של בית המשפט המחוזי בתל אביב בידי איל קינן, בעל 79 מניות בפריגו, שנרכשו תמורת 38 אלף שקל, כלומר ב–482 שקל בממוצע למניה. קינן מיוצג בידי משרדי עורכי דין: גיל רון, קינן ושות, שבו הוא שותף, גיסין ושות', וכן אביעד, סרן ושות'.

קינן מבקש מבית המשפט לאשר להגיש תביעה ייצוגית נגד פריגו ו–E&Y, לקבוע שהתביעה תוגש בשם כל מי שרכש מניות פריגו לאחר 6 בפברואר 2014, לקבוע כי פריגו ו–E&Y הפרו את חובת הדיווח לפי חוק ניירות ערך, וכן ש–E&Y נקטה רשלנות לפי פקודת הנזיקין. לחלופין, אם יוחלט שעל פריגו ורואי החשבון שלה חל הדין האמריקאי, יש לקבוע שהטעו את המשקיעים, ונקטו רשלנות.

הבקשה מציינת שפריגו הוקמה ב–2013 בעסקת מיזוג עם חברת Elan, שהחזיקה בזכות לקבל תמלוגים ממכירות התרופה טיסברי. במיזוג הועברו זכויות אלו לפריגו. החברה רשמה בדו"חות נכס לא מוחשי בשווי של 6.1 מיליארד דולר בגין זכויות אלה בהתאם לשוויין ההוגן, כפי שהוערך בידי הנהלתה, וציינה שתפחית את שווי הנכס על פני 20 שנה. התמלוגים שקיבלה מביוג'ן נרשמו כהכנסה שוטפת, ובמקביל ביצעה הפחתת הנכס הלא מוחשי באופן פרופורציוני על פני 20 שנה (פרק החיים המוערך של הנכס הבלתי מוחשי). הפחתה זו היתה רק בדו"חות החשבונאיים ולא בדו"חות המתואמים והלא מבוקרים (Non GAAP) שהחברה מפרסמת בהודעה לעיתונות, ושאליהם מתייחסים האנליסטים.

קינן בהסתמך על חוות דעתו של רו"ח הילל שטיינברגר ממשרד ברזלי ושות', שקובע כי רישום זה שגוי, משום שלפי כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב כשלחברה יש זכות לזרם תקבולים עתידי, ואין לה זכויות אחרות בנכס שממנו נובע זרם התקבולים — אין לרשום נכס לא מוחשי אלא נכס פיננסי שמטופל מבחינה חשבונאית בצורה שונה לחלוטין. כשנרשם נכס פיננסי בהתאם לשוויו ההוגן, הסכומים שמתקבלים ממנו לא מוכרים כהכנסה, שכן הכנסה זו כבר גלומה בשווי הנכס. מכאן, שאילו פריגו נקטה את שיטת הנכס הפיננסי, ההכנסות שקיבלה בגין תמלוגי טיסברי לא היו מקבלים ביטוי בדו"ח רווח והפסד אלא מופחתים משווי הנכס הפיננסי במועד קבלתם. שטיינברגר טוען שהרישום הלא נכון של הזכות לקבלת תמלוגים ממכירות טיסברי ניפחו את הכנסות החברה ב–923 מיליון דולר, והגדילו את הרווח התפעולי לפני מס ב–300 מיליון דולר בכל שנה ובסכום כולל של 875 מיליון דולר, בין ינואר 2014 לסוף ספטמבר 2016 לפי הדו"חות הלא מבוקרים (Non GAAP)

הבקשה קובעת כי הנזק שנגרם לכל אחד מחברי הקבוצה שווה להפרש שבין הסכום ששילם עבור המניות למחיר שהיה משלם לו מחיר המניה היה נקבע לפי הנתונים האמיתיים של החברה.

"הנזק עשוי לגדול"

התובע טוען כי מאז מועד פרסום הדו"חות המטעים הראשונים ועד ל–27 במארס 2017 נרכשו מניות ב-34.5 מיליארד שקל. התובע מציין שב-27 בפברואר 2017, כשהחברה הודיעה על דחיית מועד פרסום הדו"חות השנתיים, ירד מחיר המניה ב–10.7%, והשלים בסמוך לכך ירידה של 19.87% — כך שהנזק שנגרם הוא 6.9 מיליארד שקל. מסכום זה יש לנכות מניות שנרכשו במהלך תקופת ההטעיה ונמכרו לפני 28 בפברואר ב–2017.

קינן מעריך שמדובר בניכוי של 90%, כך שהנזק לחברי הקבוצה הוא 686 מיליון שקל, סכום שהוא אומדן ראשוני בלבד. שכן פריגו טרם פירסמה את הנתונים האמיתיים על הכנסותיה ורווחיה ב–2014–2016. להערכת קינן, כשפריגו תגלה את נתוני ההכנסות והרווח האמיתיים צפוי מחיר המניה להמשיך ולרדת, והנזק שנגרם לבעלי המניות יגדל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר