בזק מנסה לשכנע את בעלי המניות לאשר עסקת בעלי עניין: "סכנה קיומית ל-yes"

לפי העסקה, אמורה yes לחכור מקטעי חלל בשני לוויינים של חברת חלל, הנמצאת בשליטת יורוקום של שאול אלוביץ', עד לשנת 2028 בעלות שנתית של 21.9 מיליון דולר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לווין של חברת yes
לווין של חברת yesצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בזק מנסה לשכנע את בעלי המניות לאשר עסקה חדשה שחיונית לדבריה להמשך פעילותה של חברת yes. לפי העסקה, אמורה yes לחכור מקטעי חלל בשני לוויינים של חברת חלל, הנמצאת בשליטת יורוקום של שאול אלוביץ', עד לשנת 2028 בעלות שנתית של 21.9 מיליון דולר ובסכום כולל של 263 מיליון דולר. בבזק מציינים כי ללא העסקה מרחפת "סכנה קיומית לעתיד פעילותה של yes".

בספטמבר האחרון ספגה yes מכה בעקבות אובדן לווין עמוס 6 בעת שיגורו בספטמבר האחרון . לאור סיום הפעילות הצפוי של לווין עמוס 2 , אשר מצוי במצב של "סוף חיים" – השירותים אותם מעניקה yes ללקוחות מסתמכים אך ורק על לווין עמוס 3. yes חוששת כי מקרה של תקלה בלוויין היא לא תוכל להעניק שירות תקין ללקוחותיה - כ- 500 אלף בתי אב בישראל.

לפני שנתיים שיכנע אלוביץ' את בעלי המניות בבזק לרכוש ממנו את חברת הלוויין בתמורה ל-680 מיליון שקל. למרות התנגדותה של חברת אנטרופי שירותי מחקר ומספר גופים מוסדיים בישראל, אלוביץ' הצליח לשכנע את אסיפת בעלי המניות של בזק לאשר עסקה המשקפת ל-yes שווי עצום של 1.6 מיליארד שקל.

על מנת לבדוק את האופציות העומדות בפניה לקבלת שירותי לוויין מינתה הנהלת בזק בנובמבר ועדה מיוחדת בלתי תלויה בה חברים הדח"צים והדירקטורים הבלתי תלויים: ד"ר יהושע רוזנצוויג, חגי הרמן, וטלי סימון. הם שכרו את שירותיה של חברת הייעוץ הבינלאומית Comsys.

שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

אותה חברה העניקה גם שירותי ייעוץ להנהלת yes בהסכם הקודם מול חלל. חברי הוועדה סברו כי היכרותה המוקדמת של חברת הייעוץ עם צרכי yes מקנה ל-Comsys יתרון. חברת הייעוץ קבעה בחוות הדעת כי: "'ההתקשרות מול חלל הינה החלופה העדיפה ביותר העומדת בפני yes, מספקת את צרכיה המיידים, ישימה ויש לה השפעה זניחה על המשך אספקת השירותים ללקוחות yes".

עוד נמצא בחוות הדעת כי תנאי ההתקשרות המוצעים כמכלול משקפים שיפורים מסוימים, ומעניקים מנגנוני גיבוי משופרים ועדיפים,ואפשרות להפחתת תמורה וקבלת הנחות. לגבי החלופות האחרות אשר עמדו בפני yes נקבע בחוות הדעת כי הם לא ישימות. בנוגע לתמורה נאמר כי היא עולה בקנה אחד עם מחירי השוק הנהוגים בתעשייה.

עם זאת, בפועל, לחוות הדעת לא צורפה טבלת מחירים. כמו כן בזק לא חשפה מהו השכר אותו קיבל היועץ הבלתי תלוי. מדו"ח על עסקת בעלי העניין עולה כי הפיצוץ של עמוס 6 דווקא עזר דווקא לחברת חלל לשפר את תנאיה המסחריים מול yes, במקום שישפר את תנאי המיקוח של חברת שידורי הלוויין.

מנגד, בחוות הדעת של אנטרופי, שהועברה למוסדיים, נכתב כי"אנו מתרשמים כי מעמדה של yes כלקוח מהותי של חלל לא נוצל באופן מיטבי במסגרת קביעת תנאי ההתקשרות והתיקונים לתנאי ההתקשרות. לא בוצע תהליך מסחרי אמיתי לבחינת חלופות ועלוית שוק נוכחיות.

אנטרופי סברה כי העסקה הנוכחית מבטלת אופציה להפחתת מקטעים ולכן מדובר בהרעה משמעותית ביחס לתנאי העסקה המקוריים.עוד הפנתה אנטרופי את תשומת לב המשקיעים לכך כי העלות למקטע לווין בתקופת החכרת עמוס 7 בגין השנים 2021 -2017 עלתה בהסכם ל 1.97 מיליון דולר לעומת 1.8 מיליון דולר במקטע. כך שהיא מייצרת תוספת של 4 מיליון דולר לחלל.

עוד ציינה את אטנרופי כי חלל דיווחה על ירידת הכנסות חדה של 32% החל משנת 2012 ,למקטע הרלוונטי ל-yes, אף על פי כן התיקון להסכם אינו כולל עדכון תעריף כלפי מטה אלא אף כולל עדכון ממוצע כלפי מעלה בשיעור של כ-1% למקטע. אנטרופי העירה על כך כי לא ניתן גילוי הכולל נתונים השוואתי, מהם ניתן ללמוד האם המחיר למקטע שנקבע הינו סביר הוגן ותואם את המקובל בשוק.

עוד הופתעה אנטרופי לגלות כי תקופת ההתקשרות לא קוצרה, דבר אשר עשוי היה לאפשר ל-yes לבדוק בנוחות ללא לחץ בעתיד חלופות לווייניות אחרות או אפילו חלופות טכנולוגיות אחרות כגון מעבר לתשתית קווית של בזק. סוגיה זאת הטרידה את אחד מהדירקטורים בבזק שהתנגד לעסקה. עוד הוטרדה אנטרופי מכך כי ההסכם הנוכחי לא שם מספיק דגש על אחריותה של חלל למצב בו yes מצויה היום, לפיו היא מוצאת את עצמה מקבלת שירותים ללא כל לוויין גיבוי.

אנטרופי קובעת עוד כי "אנו סבורים שבמצב עניינים של משא ומתן רגיל, מול ספק שאינו צד קשור, ובשים לב להיקף העסקה ומשכה, yes היתה פועלת לכל הפחות לשמירת מלוא זכויותיה הקיימות בהסכם הנוכחי או לחילופין מקצרת אותו.

נקודה מטרידה נוספת, היא העובדה כי הדירוג שהעניקה חברת הדירוג מעלות לסדרות אגרות החוב של yes - דירוג של AA - לא נפגע או תואם את הסיכון עליו מצהירה הנהלת בזק כיום. אומנם הסיכון לא התממש בפועל, אך נראה כי אם אסיפת בעלי המניות לא תאשר את העסקה היא תהיה חייבת לשקול מחדש את הדירוג.

ממעלות נמסר בתגובה: "דירוג החברה שווה לדירוג חברת האם בזק. תחזית הדירוג יציבה משקפת את תחזית היציבה של בזק. כל שינוי בדירוגה של בזק ישפיע על דירוג yes".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי