עסקת ענק לשטראוס: רוכשת את מניותיה של TPG בשטראוס קפה במיליארד שקל

שטראוס: "הבעלות המלאה של שטראוס גרופ בשטראוס קפה תאפשר יתר גמישות אסטרטגית, אופרטיבית וניהולית" ■ הרווח התפעולי של החברה ירד ב-14.4% ברבעון

ערן אזרן
ערן אזרן
גדי לסין ועפרה שטראוס
גדי לסין ועפרה שטראוסצילום: מוטי מילרוד
ערן אזרן
ערן אזרן

עסקת ענק לשטראוס גרופ: יצרנית המזון הישראלית הודיעה היום (ג') כי החברה הבת (74.9%) שטראוס קפה התקשרה בהסכם עם בעלת מניות המיעוט בשטראוס קפה "Robusta Cooperatief" המוחזקת על ידי קרן הפרייווט אקוויטי TPG לפיו ביצעה שטראוס קפה רכישה חוזרת של כל מניותיה של TPG בשטראוס קפה. תמורת המניות תשלם שטראוס קפה ל-TPG כ-257 מיליון יורו.

התמורה תשולם בשני תשלומים: 172 מיליון יורו שולמו אמש במועד החתימה והעברת המניות, ו-85 מיליון יורו ישולמו עד אמצע אוגוסט. בנוסף תפדה שטראוס קפה אופציות שהוקצו למנהלים בשטראוס קפה בסך של כ-17 מיליון יורו, וכן ייפדו או יומרו לאופציות של שטראוס גרופ אופציות בשווי של כ-2 מיליון יורו.

לפי הודעת שטראוס, "התמורה נקבעה בין היתר על סמך הרווחיות של שטראוס קפה והערכות לגבי הצמיחה העולמית בתחום הקפה". עוד נמסר כי "להערכת שטראוס גרופ ושטראוס קפה, העסקה יוצרת ערך ותתרום לרווחיותן. הבעלות המלאה של שטראוס גרופ בשטראוס קפה תאפשר יתר גמישות אסטרטגית, אופרטיבית וניהולית".

העסקה עם TPG נעשית לאחר שותפות בת 8 שנים עם שטראוס, במהלכה התגלעו חילוקי דעות בין הצדדים בנוגע לאופן ניהול שטראוס קפה. ב-TPG היו מעוניינים לצאת להנפקה של שטראוס קפה, ואולם בשטראוס התנגדו למהלך.

היקף מכירות הקפה בעולם עומד על כ-74 מיליארד דולר ושיעור הצמיחה השנתי הממוצע עומד על כ 5%-6%. פעילות הקפה של שטראוס מהווה כ-50% מהיקף המכירות של קבוצת שטראוס. לפי הביאור המגזרי, פעילות הקפה של שטראוס רשמה עליה של 7% בשנת 2016 ומכירותיה הסתכמו ב-3.67 מיליארד שקל. הרווח התפעולי של פעילות הקפה זינק ב-33.9%.

גדי לסין נשיא ומנכ"ל הקבוצה מסר: "זהו יום חשוב וחגיגי לקבוצת שטראוס ולשטראוס קפה. הרכישה של מניות שטראוס קפה מהווה ביטוי נוסף לאסטרטגיה ארוכת טווח ולחיזוק מעמדה הגלובלי של שטראוס קפה והשפעתה על קבוצת שטראוס תוך מימוש המחויבות שלנו לפעול בתחומים המשפרים את חיי אנשים בעולם כולו .קפה הוא עסק ליבה לקבוצת שטראוס ועסקה זו משקפת את האמון שלנו בקטגורית הקפה ובשוק הקפה העולמי כשוק חזק וצומח, וכמובן בחברת שטראוס קפה ובעובדיה. הרכישה ששטראוס קפה מבצעת מהווה מהלך אסטרטגי, פיננסי וארגוני משמעותי והיא מייצרת ערך אסטרטגי ואופרטיבי לחברה. אנו מאמינים ביכולת העתידית של שטראוס קפה להמשיך לצמוח ולהגדיל את הערך שהיא מייצרת לבעלי המניות הן בטווח המידי והן בטווח הארוך יותר".

TPG CAPITAL היא חברת השקעות פרטית, בעלת נכסים בשווי של יותר מ-74 מיליארד דולר. הקרן משקיעה במגוון רחב של סוגי נכסים, כולל הון פרטי, מיזמי צמיחה, נדל"ן, אשראי והון ציבורי. TPG שואפת לבנות מוצרים וחלופות דינמיים למשקיעים שלה תוך גיבוש מצוינות משמעתית ותפעולית לרוחב אסטרטגית ההשקעה והביצוע של הפורטפוליו שלה.

במקביל לפרסום על העסקה, שטראוס דיווחה על תוצאותיה הכספיות לרבעון הרביעי ולשנת 2016. מכירות החברה הסתכמו בכ-2 מיליארד שקל, בהשוואה ל-1.9 בתקופה המקבילה ב-2015, והושפעו מהפרשי תרגום חיוביים בסך של כ-42 מיליון שקל, כתוצאה מהמשך התחזקות שער הריאל הברזילאי אל מול השקל. בנטרול השפעת השינוי בשערי החליפין, הצמיחה האורגנית במכירות החברה הסתכמה בכ-4.2%.

הרווח הגולמי הסתכם בכ-717 מיליון שקל (שיעור של כ- 35.3% מהמכירות), גידול של כ- 2.6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הרווחיות הגולמית ירדה בכ- 1.5%. הרווח התפעולי (EBIT) הסתכם בכ-135 מיליון שקל (שיעור של כ- 6.6% מהמכירות) קיטון של כ-14.4% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הרווחיות התפעולית ירדה בכ-1.7%.

בשורה התחתונה, הרווח למניה לבעלי המניות של החברה הסתכם בכ-0.53 שקלים ברבעון הרביעי של 2016, קיטון של כ-22.1% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בכל שנת 2016, הרווח למניה לבעלי המניות של החברה הסתכם בכ-3.12 שקלים, גידול של כ-14.2% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. תזרים המזומנים מפעילות שוטפת הסתכם בכ-762 מיליון שקל, בהשוואה לכ-516 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

עלות שכרה של יו"ר שטראוס, עופרה שטראוס, הסתכמה ב-2016 בכ-5.87 מיליון שקל, מהם 3.8 מיליון שקל בשכר והשאר במענקים. עלות שכר המנכ"ל גדי לסין עמדה על 7.8 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"