הבנק של מיטב-דש: חברת המימון החוץ-בנקאי פנינסולה יוצאת לגיוס אג"ח ראשון בכ-220 מיליון שקל

לקראת ההנפקה, קיבלה פנינסולה דירוג של A ממעלות ■ הגיוס של פנינסולה נעשה על רקע תיקון החקיקה שאיפשר לראשונה לחברות המימון החוץ-בנקאי לגייס אג"ח בשוק ההון בסכום של עד כ-2.5 מיליארד שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
מיכה אבני
מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולהצילום: אוליבייה פיטוסי
ערן אזרן
ערן אזרן

חברות המימון החוץ בנקאי ממשיכות להרחיב את פעילותן בשוק ההון. לאחר האחים נאוי, גם חברת פנינסולה, שבשליטת בית ההשקעות מיטב דש, נערכת להנפקת אג"ח ראשונית בשוק ההון. בהנפקה נערכת פנינסולה לגייס עד 220 מיליון שקל, ולשם כך קיבלה דירוג של A (בינוני-גבוה) מחברות הדירוג S&P מעלות.

פנינסולה עוסקת במתן אשראי חוץ בנקאי, בעיקר באמצעות ניכיון צ'קים דחויים לחברות קטנות ובינוניות עם מחזור פעילות שנתי של 500-5 מיליון שקל. החברה, שנסחרת לפי שווי שוק של 300 מיליון שקל, הוקמה בשנת 2004. בשנה שעברה השלים מיטב דש את רכישת השליטה בחברה (49%) בכ-56 מיליון שקל, וזאת כמהלך אסטרטגי להגדיל את פעילותו בתחום. לצד מיטב דש, מניות גם חברת הביטוח מגדל מחזיקה במניות פנינסולה (13%), והמנכ"ל והמייסד מיכה אבני (17.6%).

"דירוגה של פנינסולה משקף את הערכתנו שהון החברה חזק מאוד, שאיכות הנכסים טובה יחסית ותומכת ביכולת ייצור רווחים נאותה, ושלחברה ניסיון רב שנים בתחום עיסוקה", כתבו האנליסטים של מעלות בני פאר ולנה שוורץ. "כמו כן הדירוג משקף את הערכתנו לפרופיל העסקי של החברה כבינוני, בשל נתח השוק והפיזור הגיאוגרפי המוגבלים, ואת הערכתנו לפרופיל המימון והנזילות כבינוניים, בשל הסתמכותה בעיקר על מסגרות אשראי בנקאיות לטווח קצר, שרובן אינן מובטחות".

הגיוס של פנינסולה נעשה על רקע תיקון חקיקה שאיפשר לראשונה לחברות המימון החוץ-בנקאי להנפיק אג"ח בשוק ההון בסכום של עד כ-2.5 מיליארד שקל. התיקון נועד לקדם אלטרנטיבות מימוניות לעסקים קטנים ובינוניים ולהגדיל את התחרות מול המערכת הבנקאית. עד כה, רק חברת ניכיון הצ'קים האחים נאווי ביצעה הנפקות אג"ח. נאוי הנפיקה שתי סדרות בהיקף של כ-450 מיליון שקל. ההון שגויס משמש את החברות לפירעון צ'קים ולמתן הלוואות בריביות גבוהות יותר.

נכון לסוף 2016, תיק אשראי הלקוחות של פנינסולה עמד על 485 מיליון שקל (לשם השוואה, תיק הלקוחות של האחים נאוי עומד על כ-1.7 מיליארד שקל). סכום האשראי שהחברה העמידה ללקוחות בשנת 2016 עמד על כ-2 מיליארד שקל, כשעיקר המימון הגיע מהמערכת הבנקאית. החברה "מגלגלת" כמה פעמים בשנה את האשראי ללקוחות – כך שמח"מ (משך חיים ממוצע) תיק האשראי עומד על 73 יום. ההון העצמי של החברה עמד על כ-112.6 מיליון שקל.

שוק האשראי לעסקים קטנים ובבינונים מסתכם כיום בכ-173 מיליארד שקל, והוא נמצא במגמת התרחבות קבועה. כ-98% מהשוק נשלט בידי הבנקים. באחרונה יזמה הממשלה שורה של תיקוני רגולציה, שאמורים לסייע להתרחבות הפעילות של חברות המימון החוץ בנקאי: בנוסף למתן אישור להנפקת אג"ח, המחוקק אישר את חוק הפיקוח על הנתונים הפיננסים, כך שנותני אשראי יידרשו לקבלת רישיון. בנוסף עומדות כמה הצעות חוק, שאמורות לסייע לפעילותן של חברותה המימון החוץ בנקאיות, בהן חוק המשכון, שיאפשר שחרור בטחונות מהמערכת הבנקאית.

את 2016 סיימה פנינסולה ברווח נקי של כ–14.9 מיליון שקל, זינוק של כ–75% בהשוואה לכ–8.5 מיליון שקל ב–2015. זאת, לאחר ששנה קודם לכן זינק הרווח בכ–185%. הכנסות המימון של פנינסולה (המקבילות לשורת ההכנסות בחברות תפעוליות) צמחו בכ–29% בהשוואה ל–2015, והסתכמו ב–46.3 מיליון שקל. החברה רשמה תשואה של 15.8% על ההון ב-2015, בהשוואה לתשואה של 23% על ההון אצל האחים נאוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?