"משרד האוצר משליך לעת זקנה את הפנסיונרים בקופות הגמל"

מנכ"לית איגוד בתי ההשקעות למשרד האוצר: משמעות יישום המלצות ועדת באב"ד להגברת הוודאות בחיסכון הפנסיוני - "אפליה חמורה למאות אלפי פנסיונרים"

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוליה מרוז בכנס נשים בשוק ההון של TheMarker
יוליה מרוזצילום: אייל טואג
אסא ששון
אסא ששון

בשבוע שעבר פירסם משרד האוצר את התקנות שיסדירו את המלצות ועדת באב"ד לשינוי בהקצאת האג"ח המיועדות בקרנות הפנסיה. כך בני ה-60 ומעלה יהנו מאחזקה של 60% באג"ח מיועדות, בני ה-50 יהנו מהקצאה של 30% אג"ח מיועדות, והיתר לא יהנו מהקצאה שכזו.

אג"ח מיועדות הן אג"ח המוקצות על ידי מדינת ישראל רק לקרנות פנסיה, ומעניקות תשואה גבוהה במיוחד של 4.85% - תשואה גבוהה פי שניים לערך מהתשואות של אג"ח ממשלתי הנסחר בשוק ההון.

מנכ"לית איגוד בתי ההשקעות, יוליה מרוז, כתבה במכתב למשרד האוצר כי "משמעות המלצות הצוות להגברת הוודאות בחיסכון הפנסיוני, בראשות מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, היא אפליה חמורה למאות אלפי הפנסיונרים החוסכים בקופות הגמל. פנסיונר בקופת גמל מופלה לרעה בשיעור של למעלה מ-30% בהשוואה לפנסיונר בקרן פנסיה. פנסיונר בקופת גמל יקבל קצבה של 3,775 שקל, בעוד חברו מקרן הפנסיה יקבל 5,472 שקל (כמעט 50% יותר!). הצוות מצדיק את מתן אג"ח מיועדות לפנסיונרים בקרנות פנסיה, בשל חשיבות היציבות בגובה הקצבה שמקבל הפנסיונר ומניעת תנודתיות בה. אם כך, מה ההבדל בין פנסיונר בקופת גמל לקרן פנסיה? מדוע לפגוע בציבור כה רחב ללא הצדקה - ובמיוחד לעת זיקנה?

"משרד האוצר מתעלם ברגל גסה מדיון שמתקיים בימים אלה בבית המשפט העליון, במסגרתו כבר נאמר כי הנושא מדיר שינה מעיני בית המשפט העליון וכי מדובר בדיון של 'אל תשליכני לעת זיקנה'. בג"צ כבר ביקש ממשרד האוצר להסביר את האפליה בין קופות הגמל לקופות הפנסיה ובפרט זו המתייחסת לציבור הפנסיונרים. כעת, במקום להמתין לפסיקה ולמרות חשיבות הנושא, משרד האוצר מוציא לפועל רפורמה שמחריפה את הבעיה הקיימת – במקום לתקן אותה. צר לנו, כי במקום לנצל את עבודת הצוות להקטנת הריכוזיות הקיימת בשוק ולצמצום דמי הניהול לציבור הפנסיונרים, בחר הצוות לקבע את המצב הקיים בהקצאת אג"ח מיועדות לקרנות פנסיה בלבד".

פורום החוסכים לפנסיה ואיגוד בתי ההשקעות הגישו באוקטובר 2014 עתירה לבג"צ, באמצעות עו"ד ארנון שגב ושרון שביט-כפתורי ממשרד ארנון שגב ושות', כנגד משרד האוצר בטענה לאפליית החוסכים בקופות הגמל לעומת החוסכים בקרנות הפנסיה. בבסיס העתירה עומדת הטענה כי על מדינת ישראל להנפיק איגרות חוב מיועדות לעמיתי קופות הגמל בדומה לעמיתי קרנות הפנסיה החדשות. זאת, בשל העובדה שמדינת ישראל מפלה לרעה את קופות הגמל ואת עמיתיהן, אל מול קרנות הפנסיה ועמיתיהן, בכל הנוגע לסובסידיה שהיא מעניקה לקרנות הפנסיה ועמיתיהן, בדמות איגרות חוב מיועדות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט