העליון אישר להגיש בקשה לתביעה נגזרת נגד הפועלים בגין הלוואה לטומהוק של נוחי דנקנר

בית המשפט העליון סירב לסלק על הסף את התביעה שהגיש מפיק הטלוויזיה, שי נשר, בגין הלוואה של 150 מיליון שקל שהעניק הפועלים לטומהוק של נוחי דנקנר ■ העליון: "סילוק על הסף הוא צעד קיצוני. במקום לאחוז בקרנות המזבח, מוטב לתפוס את השור בקרניו"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בית המשפט העליון דחה ביום חמישי את בקשת בנק הפועלים לדחות תביעה נגזרת נגדו בגין הלוואה של 150 מיליון שקל שהעניק לחברת טומהוק השקעות של נוחי דנקנר. "במקום לאחוז בקרנות המזבח מוטב לתפוס את השור בקרניו", ציין שופט בית המשפט העליון, נעם סולברג כשדחה את בקשת הבנק. את התביעה נגד הבנק ונושאי המשרה הגיש מפיק הטלוויזיה שי נשר - והוא טוען בה כי ההלוואות אושרו שלא כדין.

בתחילה הגיש נשר, המיוצג בידי עוה"ד אופיר נאור ורנן גרשט, בקשה מקדמית כי הבנק יחשוף מסמכים שנוגעים להלוואות לטומהוק במטרה שיוכל לבחון אם ההלוואות אושרו באופן רשלני. הבקשה באה על רקע מערכת היחסים הענפה והקשרים האישיים של נוחי דנקנר עם נושאי המשרה בבנק, ובכללם בן דודו, דני דנקנר.

באותה בקשה טען נשר כי הפועלים הפר את החובה המוטלת עליו, וביטל שעבוד שרשמה טומהוק לטובת הבנק מבלי שפרעה את חובותיה. נשר הצליח לשכנע את שופט בית המשפט המחוזי, חאלד כבוב, לדרוש מהבנק להציג בפני בית המשפט את המסמכים הסודיים שנוגעים להלוואה, כך שהשופט יוכל לעיין בהם.

הפועלים, שהתנגד לחשיפת מסמכים סודיים של הבנק, בטענה כי הוא מחויב בסודיות ללקוחותיו, עירער לבית המשפט העליון. העליון קיבל את עמדת הבנק, המיוצג בידי עו"ד פיני רובין, ופסק כי בקשת הגילוי וצרופותיה אינן מניחות בנסיבות העניין תשתית ראייתית מספקת המצדיקה היעתרות לבקשה.

נוחי דנקנרצילום: ניר קידר

המחברת הסודית של נוחי דנקנר

נשר לא ויתר, והחליט להגיש במאי 2015 בקשה לאישור תביעה נגזרת, אף שלא קיבל לפני כן את המסמכים הסודיים שנוגעים להלוואה לטומהוק. כראיות חדשות התייחס נשר למחברת הסודית של נוחי דנקנר, שבה התגלתה הלוואה סודית של 60 מיליון שקל שהעניק לדני דנקנר. את המחברת חשף נוחי דנקנר במשפט הפלילי בגין הרצת מניות אי.די.בי שבו הורשע. ביולי 2016 דרש נשר לצרף כראיה גם את הסדר החוב של דנקנר מול מערכת הבנקאות.

הפועלים ביקש מבית המשפט המחוזי לדחות על הסף את בקשת נשר עוד בטרם ידונו בתביעה. השופטת קרת מאיר לא קיבלה את עמדת הבנק, ופסקה כי הדו"ח הפיננסי שהוכן בכתב ידו של דנקנר יש בו כדי לשנות את החלטת בית המשפט העליון ואת המסקנה הנובעת ממנה.

"סילוקה של התביעה על הסף הוא סעד קיצוני, ששמור למקרים חריגים בלבד. עניינו אינו נמנה עם מקרים חריגים אלה", קבע סולברג, והוסיף: "נראה כי שתי הראיות הנוספות, הדו"ח הפיננסי והסדר החוב, כל אחת כשלעצמה, אינה מעוררת, לכאורה, חשש לניגוד עניינים בנוגע לנושאי המשרה בבנק, לטומהוק ונוחי דנקנר, וכן להפרת חובות נוספות. ואולם, צירופן של השתיים ליתר המסמכים והראיות מבסס את המסר הראייתי הנדרש כדי לדחות את הבקשה לסילוק על הסף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"