כך מיגנט הבנק המרכזי של רוסיה את המשקיעים הזרים לרובל

המטבע הרוסי רשם ב-2016 את שנתו הטובה ביותר אי פעם מול הדולר עם זינוק של 20% בשער החליפין ■ הזינוק נבע מהערכות של המשקיעים כי הבנק המרכזי של רוסיה ימשיך להחזיק את הריבית גבוהה בכמה אחוזים מעל לאינפלציה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רובל
צילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

כל כך הרבה משקיעים תפסו טרמפ על המדיניות המוניטרית ההדוקה שהנהיג הבנק המרכזי של רוסיה, עד שמהלכיו הפכו את הרובל למגנט להון ספקולטיבי. כעת, יש אנליסטים שמתחילים לתהות אם הבנק פעל באופן מכוון בצורה זו, כדי להחזיר משקיעים לשוק הרוסי.

עלות המימון (הריבית) בניכוי אינפלציה נמצאת בשיא של שנתיים, ולכן הבנק המרכזי של רוסיה מתמקד בזרימות הון לאור כוונתו לחזור להוריד את הריבית השנה, כך מעריך בנק רייפזנבנק JSC. הריבית הגבוהה מושכת השקעות זרות, וממשלת רוסיה מתכננת להכפיל השנה את הנפקות האג"ח שלה. התחזקות הרובל, בה בעת, מסייעת לבנק המרכזי לרסן את האינפלציה. הריבית הריאלית ברוסיה, 5%, יותר מכפולה מזאת שבסין ובמקסיקו.

"זה נראה גבוה", אמר חאבייר סנצ'ס, אנליסט לשוקי מזרח ומרכז אירופה באוניקרדיט. "לבנק המרכזי של רוסיה יש כנראה דאגות אחרות, כמו שיפור אמינותו באמצעות עמידה ביעד האינפלציה ומשיכת הון בתקופה שבה המאזן בחשבון השוטף נחלש משמעותית".

הבנק המרכזי של רוסיה הותיר את ריבית הבסיס מעל לאינפלציה במשך יותר משנה — תקופה שבה היו רק שתי הורדות של 0.5% בריבית, אפילו כאשר עליית המחירים הואטה כמעט במחצית ל–5%. נגידת הבנק המרכזי, אלווירה נאביולינה, אמרה ששמירה על עלויות מימון בטריטוריה חיובית היא "תנאי חשוב לצמיחה בריאה". היא התחייבה לשמור על ריבית גבוהה מהאינפלציה בעד 3%, כדי לעגן את ציפיות האינפלציה.

בעבר, הבנק המרכזי של רוסיה השתמש בהורדות ריבית כדי להדוף זרימות הון ספקולטיביות נכנסות. עמדתו השונה הפעם משחקת לידיה של הממשלה, שמנסה להגדיל את החוב המקומי שלה ב–2017 ל–1.05 טריליון רובל (18 מיליארד דולר) מהשיא של השנה שעברה, בלי להביא בכך לעליית הריבית.

אחרי פגישה שהתקיימה החודש, מקבלי ההחלטות הזהירו כי הורדת הריבית עשויה להתעכב עד למחצית השנייה של השנה, אחרי ששר האוצר חשף תוכנית לרכוש מטבע זר. מטרת הבנק המרכזי היא לשמור על מראית עין של חיסכון ולהביא את האינפלציה ליעד של 4% עד סוף 2017. אלא שהריבית הגבוהה גרמה לרובל להיות אטרקטיבי בעסקות Carry-Trade, שבהן משקיעים לווים במטבעות במדינות שבהן הריבית נמוכה, וממירים אותם להשקעה במטבעות שמניבים תשואה גבוהה יותר.

עם ריבית בסיס שהיתה 10% השנה, עסקות המסחר בריביות ברובל הניבו את התשואות הגבוהות ביותר בשווקים המתעוררים. בה בעת, סוחרים צימצמו את הימוריהם על הורדת ריבית בחודשים הבאים. החוזים העתידיים מאותתים על הורדות של 0.36% במצטבר — לעומת 0.6% בינואר.

הריבית הריאלית "תגיע לרמת שיווי משקל של 2.5%–3% כשהאינפלציה תתייצב ב–4%, אבל זה יקח זמן", אמר אולג קוזמין, כלכלן ראשי לרוסיה ברנסנס קפיטל במוסקבה. אנטון קירוחין, ראש שוקי אג"ח ברוזבנק PJSC, סבור כי הבנק המרכזי עשוי לחכות עד 2019 כדי לנרמל את הריבית.

האם הפוטנציאל מוצה?

כל אלה מחזקים את ביצועי הרובל, שהיו הטובים ביותר בקרב מטבעות השווקים המתעוררים ב–2017, אחרי שהמטבע הרוסי רשם ב–2016 את שנתו הטובה ביותר עם עלייה של 20% מול הדולר. מתחילת 2017 הוא עלה בעוד 6%. התחזקות הרובל מוזילה את היבוא, מה שעשוי לעודד את הבנק המרכזי להמשיך לתמוך בו; אף שהוא ממשיך להזהיר מפני אינפלציה — ציפיות האינפלציה כפולות מהיעד של הבנק.

מדיניות הבנק המרכזי יכולה גם להשתלב עם הכוונה להגדיל את החוב הממשלתי. משרד האוצר צופה כי השוק המקומי יספוג את עיקר ההנפקה המתוכננת של אג"ח השנה. עם זאת, אחרי העליות החדות ברובל — זה עשוי להיות אתגר, כי המשקיעים עלולים לחשוש שהפוטנציאל כבר מוצה.

אג"ח רוסיות הידועות כ–OFZ ונקובות ברובל, הניבו בשנה שעברה את הביצועים השניים הכי טובים, אחרי ברזיל, בקרב הכלכלות המתעוררות עם תשואה של יותר מ–35%. במונחים דולריים, הן העשירו את המשקיעים ב–8.2% מתחילת השנה — התשואה הרביעית בטיבה, לפי נתונים של בלומברג.

"ככל שהרובל חזק יותר, כך ההשקעה של זרים באג"ח OFZ גדולה יותר והביקוש של תושבי רוסיה לנכסים זרים יורד", אמר דניס פוריביי, אנליסט ברייפזנבנק במוסקבה. "לזרים חשובה גם הריבית הריאלית וגם הנומינלית, לעומת שווקים מתעוררים אחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים