האחים שפירא רוצים להיות יצחק תשובה: שפיר הנדסה תנסה לחפש גז ונפט בים התיכון

קבוצת ההנדסה והתשתיות נטלה מסמכים שיאפשרו לה להשתתף במכרז של משרד האנרגיה על 24 רישיונות חיפוש חדשים בים התיכון ■ בשפיר מקווים לחבור לשחקנית אנרגיה משמעותית, מפעילת קידוחים, שעמה יתמודדו במכרז

ערן אזרן
ערן אזרן
הנפקת שפיר הנדסה בבורסת תל אביב. חני שטרית-בך, סמנכ"לית בכירה ומנהלת המחלקה הכלכלית, אמנון נויבך יו"ר הבורסה, יוסי ביינראט מנכ"ל הבורסה, הראל וישראל שפירא מבעלי החברה
מימין לשמאל: חני שטרית-בך, סמנכ"לית בכירה ומנהלת המחלקה הכלכלית, אמנון נויבך יו"ר הבורסה, יוסי ביינראט מנכ"ל הבורסה, הראל וישראל שפירא מבעלי החברה צילום: רודי אלמוג
ערן אזרן
ערן אזרן

תנופת תגליות הגז בסוף העשור הקודם דחפו לא מעט יזמים מתחומי הנדל"ן או הפיננסים לענף החיפושים בישראל. היזמים – שהיו זרים לתחום האנרגיה – כללו שמות כמו עופר נמרודי, צחי סולטן, נוחי דנקנר, ג'קי בן זקן ומשפחת עופר, שהשקיעו דרך חברות ציבוריות או פרטיות. ההתנסות של מרבית היזמים הסתיימה בכי רע, כשהם קברו מאחוריהם עשרות מיליוני דולרים בקידוחים כושלים, שמומנו בעיקר בכסף ציבורי ובחלקם הקטן מאוד - בהון פרטי.

מצטרפת חדשה אל רשימת החברות הציבוריות שפוזלות לעבר תחום הגז והנפט החם היא שפיר הנדסה – חברת התשתיות והנדל"ן, שבשליטת האחים הראל, ישראל, גיל וחן שפירא. בחברה, שאין לה כל ניסיון בתחום האקספלורציה, נערכים להתמודד על רישיונות לחיפוש גז ונפט במים של מדינת ישראל. לצורך כך, נטלה שפיר מסמכים שיאפשרו לה לקחת חלק במכרז שעורך בימים אלה משרד האנרגיה על 24 רישיונות חיפוש חדשים.

שפיר נדרשת לחבור לשחקנית אנרגיה משמעותית, שיש לה יכולת לשמש כמפעילת קידוחים (Operator), דוגמת נובל אנרג'י האמריקאית, אנרג'יאן היוונית או אדיסון האיטלקית, שכבר היום פעילות בישראל. ככל הידוע, שפיר מנסה כעת לאתר חברת אנרגיה שעמה תוכל להתמודד במכרז.

בנובמבר האחרון החל משרד האנרגיה בהליך מכרזי, שבו הציע 24 רישיונות חיפוש (בלוקים), לאחר יותר מארבע שנים שבהן לא ניפק רישיונות. הרישיון יינתן לתקופה של שלוש שנים, כשבתום התקופה לזוכה תינתן אופציה להאריך הרישיון בשלוש שנים נוספות, בכפוף לכך שהזוכה עמד בתוכנית העבודה, ובתנאי שיבטיח שיתבצע קידוח בתקופת ההארכה. בחודש שעבר דחה משרד האנרגיה את מועד האחרון להגשת ההצעות לרישיונות מאפריל ל-10 ביולי.

עד כה היו שורה של תגליות גז מול חופי ישראל, בהן: לווייתן, תמר, אפרודיטה, תמר SW, ים תטיס, כריש, תנין, דולפין ודלית. במשרד האנרגיה העריכו כי ברישיונות במכרז קיים פוטנציאל לכ-6.6 מיליארד חביות נפט וכ-2,317 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי. לשם השוואה, מאגר תמר מכיל כ-310 BCM גז טבעי, ואילו מאגר לווייתן מכיל כ-500 BCM.

שפיר, שמנייתה זינקה בכ-65% ב-12 החודשים האחרונים, נסחרת לפי שווי של כ-3.3 מיליארד שקל. החברה, שהונפקה בבורסה לפני כשלוש שנים, היא אחת מחברות התשתיות הגדולות בישראל, העוסקת באספקת חומרי גלם לבנייה, בניית פרויקטי תשתיות, זכיינות לפרויקטים וייזום בנייה למגורים. החברה גם פעילה בשוק האנרגיה, באמצעות החברה הבת סופר אנ.ג'י - חברה לחלוקת גז טבעי, שבה היא שותפה עם סופרגז מקבוצת עזריאלי.

שפיר היא חברה רווחית מאוד ועתירה במזומנים. החברה – שטרם פירסמה את דו"חותיה השנתיים – הרוויחה בשלושת הרבעונים הראשונים של 2016 כ-185 מיליון שקל, שהצטרפו לרווחים מצטברים בסכום של כ-623 מיליון שקל בין 2012 ל-2015. הרווחים העצומים העלו את ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות ל-1.2 מיליארד שקל. ב-2015 וב-2016 חילקה החברה דיווידנדים בהיקף מצטבר של כ-160 מיליון שקל. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2016, יתרות הנזילות של החברה היו גבוהות מאוד והסתכמו בכ-400 מיליון שקל (סולו).

בהנהלת שפיר מחפשים מזה תקופה להתרחב לתחומים חדשים שיהיו סינרגטיים לשאר הפעילויות. פוטנציאל ההתרחבות בתחומים שבהם שפיר כבר פועלת מוגבל למדיי: בתחום המחצבות והבטון, שמהווה את ליבת הפעילות הקבוצה, שפיר היא שחקנית מרכזית במשק, כך שהרגולציה מקשה עליה להתרחב; תחום התשתיות, שבו שפיר בונה פרויקטים מרכזיים וענקיים (נמל חיפה, כביש 6 צפון, הרכבת לירושלים), סובל משיעורי רווחיות לא גבוהים ונושא סיכונים לא מבוטלים; בעוד שגם הפעילות בשוק הנדל"ן המקומי הרווי כבר הגיעה לכדי מיצוי. על רקע זאת, בשפיר סימנו את תחום החיפושים כאחד ממנועי הצמיחה האפשריים.

עדיין לא ברור מה הערך המוסף ששפיר מביאה עמה לתחום הגז והנפט, והאם לא עדיף שתמשיך להתמקד בתחומי הליבה, תשתיות ונדל"ן, להמשך הצמיחה, למשל באמצעות הרחבת הפעילות בחו"ל.

עם ההחלטה לפנות לתחום הגז והנפט, שפיר מצטרפת לשורה של חברות שהחליטו להרחיב פעילותן לתחום רווי הסיכון. אחת מהחברות הראשונות היתה הכשרת הישוב, שבשליטת נמרודי,שהשקיעה ב-2012 בקידוחי מירה ושרה, כשאליה הצטרפו נוחי דנקנר וצחי סולטן (מודיעין אנרגיה) והאחים עופר (IPC). כלל השותפות מחקו בשני קידוחים כ-600 מיליון שקל.

יזמים ישראלים נוספים שפנו אל תחום הגז והנפט היו טדי שגיא ובני שטיינמץ, שהפסידו כ-350 מיליון שקל בקידוח "ישי"; וכן ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי, שהפסידו כ-100 מיליון שקל בקידוח הנפט שמן. מעל כל הכישלונות עומדת הצלחה גדולה של קבלן הנדל"ן יצחק תשובה, שחבר עם קבוצת דלק לנובל אנרג'י בתגליות גז ענקיות בשווי של מיליארדי דולרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?