דיסקונט מנסה לחזור לבסיס: סגירת סניפים, פרישת עובדים והגדלת האשראי

דיסקונט עדיין מפגר אחרי הבנקים הגדולים בכל פרמטר תפעולי, אבל עושה מאמצים לסגור פערים, להפחית עלויות שכר ולהרחיב במהירות את תיק האשראי ■ המניה הגיבה יפה, אבל בשוק תוהים אם הגדלה מהירה של תיק האשראי נעשית במחיר של הגברת הסיכונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי בכר ולילך אשר טופילסקי
יוסי בכר ולילך אשר טופילסקיצילום: עופר וקנין

בנק דיסקונט, שנוסד ב–1935 על ידי בני משפחות רקנאטי וקרסו מסלוניקי, נהנה תמיד מתדמית "משפחתית" יותר מהבנקים הישראליים הגדולים. בתקופות מסוימות הוא אף נחשב לחדשני מכולם. ואולם מזה קרוב לשני עשורים הוא נחשב לבנק "נכה" - הפחות יעיל, הפחות רווחי והפחות מתקדם בהשוואה לשאר הבנקים. המעמד הלא מחמיא הזה נולד בעקבות מחדלים ניהוליים שנבעו בין השאר מבעלים שלא התאמצו ולא ניסו להתערב בניהול (המדינה וקבוצת ברונפמן־שראן), ועד עובדים מיליטנטי שהתנגד לשינויים ותרבות ארגונית בעייתית שלא עודדה הצטיינות.

אלא שבשנים האחרונות ייתכן שחלה תזוזה בהתנהלות של דיסקונט. מהלכי ההתייעלות שמובילה המנכ"לית מזה שלוש שנים, לילך אשר טופילסקי, מתחילים אט־אט להשפיע לטובה על התוצאות של דיסקונט ועל המניה. השאלה כעת היא עד כמה השינוי עמוק ועקבי, ועד כמה תהיה לו המשכיות.

מבט חטוף על מסכי הבורסה מראה כי בשלוש שנים הללו עלתה מניית דיסקונט בכ–30%, בעוד שמדד הבנקים עלה בכ–27%. דיסקונט נסחר לפי מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.65, עדיין הנמוך בקרב הבנקים הגדולים. המספרים האלה משקפים את העליות שחלו במניות כל הבנקים, ובמיוחד בשנה האחרונה על רקע הציפייה להעלאת הריבית, מהלכי התייעלות בדיסקונט וחזרה לחלוקת דיווידנדים.

בנוסף לכך, מניית דיסקונט הושפעה לחיוב במידה מסוימת מהמהלכים הרבים שמבצעים מנהליו במטרה להדביק את הפערים הגדולים בביצועים ובתרבות הארגונית. מדובר בעיקר ביחסי העבודה מול ועד העובדים — יחסים שמהם נגזרים היעילות התפעולית הנמוכה ביותר במערכת (יחס בין סך הוצאות להכנסות, המוערך ביותר מ–75%) ורווחיות שוטפת מפעילות בנקאית החלשה בקרב חמשת הבנקים הגדולים. זו באה לידי ביטוי בתשואה להון (יחס בין רווח נקי להון עצמי) של 6%–7%.

דיסקונט סובל מתרבות ארגונית בעייתית. מי שבאמת שלט בו במשך עשרות שנים ההוא ועד העובדים, שלא בחל באמצעים כדי לשמר את התנאים המפנקים של עובדיו הלא יעילים. אשר טופילסקי ואורי לוין, ראש חטיבת כספים, תכנון ואסטרטגיה — שניהם בוגרי חברות ייעוץ בינלאומיות כמו בוסטון קונסולטינג ומקינזי — מפעילים בשלוש השנים האחרונות כ–300 עובדים במטה ובסניפים, שמופקדים על כ–30 פרויקטים לשיפור התרבות הארגונית וביצועי הבנק.

יו"ר הוועד המיליטנטי, ריקי בכר, אמנם פרש לגמלאות לפני כמה שנים, ומחליפו, רפי קזלקופי, מתון יותר, כפי שבא לידי ביטוי במגעים לגיבוש הסכם השכר האחרון. ועדיין, למרות המאמצים הכבירים של ההנהלה לשינוי הדנ"א הישן, יידרשו עוד כמה שנים עד שהוא יורגש במלוא העוצמה בשטח.

2016 היתה מרובת עשייה בדיסקונט, והוצאו בה לפועל כמה מהלכים בולטים. בספטמבר הודיע הבנק על תוכנית התייעלות נוספת לחמש שנים, שבה יפרשו מהקבוצה כ–1,000 עובדים — בעיקר מהבנק ומחברה הבת מרכנתיל — בפרישה טבעית ומרצון ובתמורה לפיצויים מוגדלים. בחודשים האחרונים כבר הודיעו יותר מ–300 איש על נכונותם לפרוש. התוכנית מתבצעת כחלק מהקלות חשבונאיות שהעניקה המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, במטרה להאיץ את ההתייעלות.

יחד עם צמצום של כ–1,000 עובדים מאז 2014, עד 2021 יתכווץ כוח אדם של הבנק בכ–20%. עם זאת, דיסקונט עדיין מאוד לא יעיל, הוא סובל מעודף עובדים יקרים ושוררים בו פער שכר עמוקים בין עובדי דור א' לעובדי דור ב', כך שאפשר היה לצפות לצעדי צמצום חדים יותר בכוח אדם. ואולם בדיסקונט טוענים כי מדובר במספרים משמעותיים, שלא נראו בקבוצה תקופה ארוכה.

הסכם שכר חדש ללא שביתות

מהלך בולט נוסף, שבוצע לפני כשלושה חודשים, היה חתימה עם ועדי הפקידים והמנהלים על הסכם שכר שייושם עד סוף 2018, ולאחריו יגובש הסכם חדש לכמה שנים נוספות. בהסכם, שאליו הגיעו הצדדים ללא שביתות, הצליחה ההנהלה לרשום כמה הישגים. החידוש המרכזי בהסכם הוא צמצום מסוים בפערי השכר, באמצעות תוספת שכר שקלית חודשית, ולא תוספת במונחים של שיעור מהשכר. העובדים בדרגת הפקידים יקבלו תוספת של 1,500 שקל והמנהלים יקבלו עוד 1,750 שקל.

כמו כן, בוטל תשלום "דמי מעבר" למנהלים — שניתן עבור מעבר בין תפקידים — בגובה כ–5% מהשכר. מדובר בהישג, מכיוון שבדיסקונט שרר מצב תמוה שבו אם היו מניידים מנהל לתפקיד אחר, גם אם בשל חוסר שביעות רצון, הוא היה מקבל הטבת שכר. לעומת זאת, כעת המנהלים יקבלו תוספת שכר חד־פעמית של 2.8%.

הסכם השכר כולל לראשונה מנגנון מענקים מדורג, שיחולק במענק או במתן מניות של הבנק, ויקשור בין התשואה להון למענק השנתי. כך, אם דיסקונט יציג תשואה להון של 8%, העובדים יהיו זכאים למענק בגובה משכורת אחת; ואם הבנק יציג תשואה להון של 10%, הם יזכו בשתי משכורות. כעת, בהתחשב בתשואה להון שדיסקונט מציג, היעדים רחוקים למדי.

בסופו של דבר, הודות להסכם תרד אמנם תוספת השכר השנתית ("הטייס האוטומטי") הנהוגה בבנק מ–3.5%–4% לכ–2.5%. ואולם עדיין, בתקופה שבה האינפלציה נמוכה מאוד וביצועי הבנק רחוקים מלהיות משביעי רצון, נראה שבנקודה המהותית הזאת הנהלת דיסקונט בחרה להתפשר.

הגידול הצפוי בהוצאות השכר בעקבות השארת "הטייס האוטומטי" אמור להתקזז בירידה מתוכננת במצבת כוח האדם. בהתאם לכך, ההסכם יבלום את הגידול בהוצאות השכר בשנים הקרובות, המוערכות ב–3.4 מיליארד שקל בשנה בממוצע — מגמה המאפיינת את דיסקונט מזה כמה רבעונים.

מדובר בשיפור, אך כדי שיקרה מפנה ממשי ועקבי בביצועים, שיתורגם לעלייה נוספת של המניה, דיסקונט חייב להמשיך בהגדלת ההכנסות ולהתמודד עם החדשנות הדיגיטלית. וכך, בשנים אחרונות, ובעיקר מאז כניסתה של אשר טופילסקי לתפקיד, בוצעו בבנק שורת מהלכים שמטרתם הסופית היתה הגדלת ההכנסות. אלה כללו בין השאר סגירה של מרבית הפעילות הבינלאומית, קיפאון במתן אשראי חדש, מכירת נדל"ן ותיקי הלוואות עסקיות, צמצום בכוח האדם ובסגירה של 22 סניפים בשלוש שנים. המהלכים סייעו לדיסקונט לפתור את בעיות ההון, והוא הגיע להלימות הון גבוהה מזו שנדרשה על ידי המפקחת על הבנקים — 9.8%, נכון לסוף ספטמבר 2016, וכן זכה להעלאות דירוג האשראי.

העמידה ביעד איפשרה לקבל החלטה אסטרטגית של צמיחה אגרסיבית בתיק האשראי, במטרה להגדיל את הכנסות המימון, שנפגעו בשל הריבית הנמוכה במשק. לשם כך ביצע הבנק בספטמבר גיוס הון בסך 760 מיליון שקל, כולל אופציות שאמורות להיות ממומשות עד סוף מארס למניות הבנק ב–180 מיליון שקל.

הגיוס בוצע כשדיסקונט נסחר לפי מכפיל הון של כ–0.5 בלבד, ודילל בעלי מניות קיימים ב–7%. זהו מהלך נדיר במערכת בשנים אחרונות, שהתאפשר בעיקר מאחר שלדיסקונט אין בעל שליטה. מאז ההנפקה עלתה המניה בכ–16%, וגם בעלי המניות שדוללו לא הפסידו. המבחן של המהלך יהיה בשאלה אם הכסף שגויס אכן יצליח להגדיל את האשראי, וייתן תשואה להון גבוהה יותר ממה שהבנק מציג כיום.

כשהאשראי גדל — גדלות גם ההפרשות

הדו"חות האחרונים, לשלושת הרבעונים הראשונים של 2016, המחישו כי הבנק רשם עלייה נאה של 9.5% בתיק האשראי לציבור. התיק גדל בתקופה זו ל–139.5 מיליארד שקל, בעזרת גידול חד של 11%–15% באשראי למשכנתאות, למשקי בית ולעסקים קטנים. עם זאת, לדיסקונט יש עדיין לאן לגדול במגזרים אלה, כדי להגיע לנתח השוק שלו במערכת, כ–15%.

הבנק אף רשם גידול של 6.4% באשראי לעסקים גדולים. כל זאת בזמן שניצל היטב את אתגרי ההון שעמם התמודדו הפועלים ולאומי, שבינתיים פתרו אותם, וכבר ברבעון הרביעי חזרו לתת יותר אשראי — כך שהתחרות צפויה לגדול.

גם חברת כרטיסי האשראי כאל (כ–72%) הפגינה גידול נאה בתיק האשראי הצרכני ובהיקף הפעילות. כל זה תורגם לכך שברבעון השלישי הכנסות המימון מריבית נטו של דיסקונט עלו בכ–11% לכ–1.2 מיליארד שקל - תוצאות חזקות שנראו בדיסקונט לאחרונה לפני יותר מחמש שנים.

כל זאת, כשדיסקונט ממשיך להציג מרווח פיננסי שוטף (יחס בין הכנסות ריבית שוטפות נטו לנכסים מניבי הכנסה ממוצעים) של 2.13% - הגבוה במערכת. אפשר להסיק מהנתון שתיאבון הסיכון של דיסקונט גבוה יותר משל בנקים אחרים, והוא מוכן לתת גם אשראי טוב פחות בתנאי שירוויח עליו.

לצד הגידול בתיק האשראי, רשם הבנק ברבעון השלישי של 2016 את ההוצאות הגבוהות ביותר במערכת להפסדי אשראי - 141 מיליון שקל, 0.42% מתיק האשראי לציבור. הדבר נבע בעיקר מהפרשה גבוהה בגין התביעה בכאל (פעילות של ויזה לסליקת אתרי פורנו באירופה) ומהפרשות בגין כמה לקוחות עסקיים בדיסקונט ניו יורק (אחזקה של 100%). בדיסקונט דוחים את הטענות, ואומרים כי התיק סובל מהפרשה קבוצתית גבוהה ופעילות עבר, ואילו האשראי החדש ניתן לאחר הליכי חיתום מדוקדקים.

כיום המשק הישראלי במצב טוב, והסיכונים הגדולים שלו אינם מתממשים. ואולם ניסיון העבר מלמד כי אשראי טוב פחות ניתן בדרך כלל בתקופות גאות, וההפרשות לחובות מסופקים מגיעות זמן מה לאחר מכן. בעבר, בכל פעם שדיסקונט רשם גידול מואץ באשראי, הצעד לווה בגידול ניכר בהפרשות, שהיו הגבוהות במערכת. דיסקונט שיפר בשנים האחרונות את איכות תיק האשראי, אך האנליסטים שמסקרים את ענף הבנקאות לא בטוחים שהוא מסוגל להעמיד אשראי ולטפל בו טוב כמו הפועלים ולאומי.

דיסקונט יצטרך להחליט אם הוא חוזר בראשונה מאז 2008 לחלק דיווידנדים לבעלי מניותיו - איתות חיובי למשקיעים - או שיעדיף בינתיים להפנות את ההון להמשך הגידול בתיק האשראי.

האם כאל תמנף את הסוכריה שקיבלה?

לשיפור בהכנסות יש תלות גבוהה בחברות הבנות, בעיקר כאל ודיסקונט ניו יורק, שכל אחת מהן תורמת תרומה מהותית של כ–15% מהרווח השנתי של דיסקונט. בבנק מצפים גם לשיפור בתוצאות של מרכנתיל ושל דיסקונט שוקי הון.

דיסקונט קיבל מוועדת שטרום להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים ומבנק ישראל "סוכריה גדולה", עם ההחלטה שכאל תישאר בשליטתו עוד ארבע שנים לפחות. כאל מניבה רווח שנתי של כ–200 מיליון שקל. ישראכרט ולאומי קארד, לעומת זאת, יופרדו מהפועלים ומלאומי.

סניף הקריה בתל אביב, בשנות ה– 70 . ועד העובדים קשוח, אך כוח האדם מתכווץצילום: יעקב סער / לע"מ

השאלה הגדולה אם כאל תדע לנצל את היתרונות בתקופת המעבר שקיבלה בכל הקשור לעלויות מימון ותפעול נמוכות ממתחרותיה, כדי להגדיל את נתח השוק ואת רווחיותה. זאת, כשגם רווחיותה נמצאת תחת איום של פתיחת השוק לתחרות. השוק פועל עדיין כמונופול בתחום הסליקה, בעוד כרטיסי דיינרס (תורמת כ–20% לרווח של כאל) נשלטים בידי כאל.

בסמוך להגעתה של אשר טופילסקי, הוחלט בדיסקונט להפסיק את הליך מכירת דיסקונט ניו יורק, בין השאר כנראה מכיוון שלא קיבל בגינו מחיר המגלם מכפיל הון של 1. דיסקונט ניו יורק מספק רווח שנתי של כ–60 מיליון דולר ותשואה להון של כ–7%. בשל הלימות ההון הגבוהה, דיסקונט ישראל משתמש בחלק מההון הזה למתן אשראי. משימתו של לוין, שבעוד כמה חודשים ימונה למנכ"ל, תהיה להגדיל את הפעילות והסינרגיה עם דיסקונט ישראל, ובכך להגדיל את הרווחיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים