לראשונה בהיסטוריה ומתחת לרדאר: גז טבעי החל לזרום מישראל לממלכה הירדנית

החל מינואר 2017, עראב פוטאש וגו'רדן ברומין, שמפעליהן ממוקמים בסמוך לים המלח, החלו לרכוש גז ממאגר תמר ■ הזרמת הגז נעשית בצינור באורך 36 ק"מ שחובר למערכת ההולכה הישראלית בסמוך לסדום - לאחר פינוי המוקשים שבדרך

ערן אזרן
ערן אזרן
העבודות להנחת צינור הגז לירדן
העבודות להנחת צינור הגז לירדןצילום: צילום מסך יו טיוב
ערן אזרן
ערן אזרן

מתחת לרדאר, וללא הודעות רשמיות או חגיגיות, גז טבעי מישראל החל לזרום לממלכה הירדנית. החל מינואר השנה, חברת הדשנים עראב פוטאש (Arab Potash) וחברת ברומין (Jordan Bromine), שמפעליהן ממוקמים בסמוך לים המלח, חוברו לתשתית ההולכה והחלו לרכוש גז טבעי ממאגר תמר. ככל הנראה, שני הצדדים בעסקה השתדלו להצניע את האירוע, על רקע הרגישות בהתקשרות בחוזי גז עם ישראל.

בפברואר 2014, כלומר לפני כשלוש שנים, חתמו שתי החברות הירדניות על חוזה לרכישת גז מתמר בהיקף של כחצי מיליארד דולר. החוזה נחתם בתיווכו של משרד החוץ האמריקני. משיקולים פוליטיים, מכירת הגז נעשית על ידי חברה בת אמריקאית של נובל אנרג'י (NBL Eastern Mediterranean Marketing) ולא על ידי החברות המחזיקות ישירות במאג תמר – נובל אנרג'י, דלק קידוחים ואבנר, ישראמקו ואלון גז.

החוזה הראשוני עם עראב פוטאש - מקבילתה הירדנית של כיל הישראלית - וברומין היה לאספקת גז בהיקף של עד 1.8 מיליארד מ"ק (BCM) לתקופה של 15 שנה. בפברואר 2016 עודכן ההסכם, כך שכמות הגז עודכנה ל-2 מיליארד מ"ק (BCM). מחיר הגז בעסקה – שצמוד למחיר נפט גולמי מסוג ברנט - לא נמסר בעבר בדיווחו לבורסה; ואולם, לפי הערכות הוא עומד על כ-5.5 דולרים ליחידת חום, והוא כולל מחיר רצפה.

חיבור המפעלים בירדן התאפשר בשל קירבתם למפעלי ים המלח, שכבר היום רוכשים גז מתמר. במהלך 2016 עבדו בנתג"ז על הקמת המקטע החדש (סדום-ירדן), באורך של 16 ק"מ. המקטע הישראלי מחובר למקטע הירדני, שהינו באורך של 20 ק"מ (המקטע הירדני הוקם על ידי חברת Fajr). הצינור, בקוטר של 12 צול, בעל יכולת הולכה בהיקף של כ-150 מיליון מ"ק גז בשנה.

הקווים האדומים - תשתית הולכה קיימת, הקווים הירוקים - תשתית חדשה או עתידיתצילום: צילום מסך

קודם להטמנת הצינור בקרקע, נתג"ז נעזרה במשרד הביטחון לצורך פינוי מוקשים בתוואי הצינור. עבור הקמת המקטע קיבלה נתג"ז כ-93 מיליון שקל מחברת השיווק של נובל אנרג'י. החברות הירדניות צפויות לשלם עבור ההולכה תוספת של כ-20 סנט עבור כל יחידת חום של גז. בעתיד מתוכנן חיבור נוסף של מערכת הולכת הגז לירדן בצפון הארץ, בסמוך לבית שאן.

פרט לחוזה האספקה מתמר, לפני כחמישה חודשים חתמו השותפות בלווייתן – נובל אנרג'י, דלק קידוחים, אבנר ורציו – על חוזה אספקת ענקי של גז טבעי מהמאגר לחברת החשמל הירדנית (NEPCO). מדובר בחוזה העוגן של לווייתן למכירת 45 מיליארד מ"ק גז (BCM) במשך 15 שנה, בהיקף כולל של עד 10 מיליארד דולר. גם הפעם, מכירת הגז תיעשה באמצעות חברת שיווק – חברה בת של נובל אנרג'י – אינה רשומה בישראל. בשבוע שעבר הודיעו השותפות בלוויין על החלטת השקעה בפרויקט (FID), כך שהולכת הגז לירדן צפויה להתחיל בסוף 2019.

ירדן – שאין לה מקורות אנרגיה עצמאיים – רוכשת כיום גז מונזל (LNG) לצרכיה בעלויות גבוהות. העסקות עם ישראל מאפשרות לירדן לרכוש גז במחירים נמוכים יותר, ומבטיחות יציבות לאורך זמן באספקת הגז. בעבר נרשמה מחאה ציבורית בירדן כנגד ההתקשרויות עם ישראל. באוקטובר 2016, מעט לאחר החתימה על החוזה עם לווייתן, נרשמו מספר הפגנות, והמתנגדים הודיעו כי יכבו את החשמל בביתם לשעה אחת במחאה על חתימת ההסכם.

יהונתן שוחט, אנליסט האנרגיה של לידר שוקי הון, פירסם בתחילת השבוע סקירה על שוק הגז המונזל בעולם, ובו התייחס לצורך של ירדן בגז טבעי זול. לדבריו, "מעניין לראות כי שתיים מבין חמש המדינות שהגדילו את ייבוא הגז הטבעי הנוזלי (LNG) ב- 2016 הן מצרים וירדן, שווקי יעד פוטנציאלים לגז ממאגרי תמר ולוויתן", כתב שוחט. "יש לדבר חשיבות גבוהה בהסתכלות על מאגרי הגז הישראלים, שכן נתון זה מאשש את הצורך העז והמחסור בגז טבעי אשר קיים במדינות אלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?