מחלוקת בישראמקו: האם הגיע מועד החזר ההשקעה במאגר תמר?

ישראמקו אינק בעלת השליטה בישראמקו שבראשה עומד מקורבו של קובי מימון, חיים צוף טוענת כי בהחזר ההשקעה של פרויקט תמר אין לכלול הוצאות מימון ■ שותפות ישראמקו וישראמקו אינק הסכימו להעביר את המחלוקת להכרעת בורר חיצוני

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים צוף
חיים צוףצילום: איליה מלניקוב
ערן אזרן
ערן אזרן

האם הגיע מועד החזר ההשקעה במאגר תמר? ישראמקו , השותפה בתמר, דיווחה לבורסה על מחלוקת בין השותפות לבין בעלת השליטה – ישראמקו אינק - בנוגע למועד החזר ההשקעה בפרויקט תמר, שבו הושקעו עד כה כ-4 מיליארד דולר. המחלוקת נוגעת לסוגיה האם לכלול את הוצאות המימון כחלק מהוצאות הפיתוח. בכוונת ישראמקו ובעלת השליטה לפנות להליך בוררות.

ישראמקו, הנסחרת לפי שווי של כ-8 מיליארד שקל, מחזיקה בכ-28.75% מהזכויות בתמר. בהתאם להסכם השותפות בישראמקו, בעלת השליטה, ישראמקו אינק, זכאית לתמלוג על - כלומר, לשיעור קבוע מההכנסות - בשיעור אפקטיבי של כ-5.5% עד להחזר ההשקעה בפרויקט. לאחר החזר ההשקעה, תמלוג העל אמור לקפוץ ל-9.5% מההכנסות. מדובר בגידול משמעותי, שאמור להקפיץ את היקף ההכנסות של ישראמקו אינק בעשרות מיליוני דולרים בשנה.

ישראמקו אינק היא חברה ציבורית זרה הנסחרת בוול סטריט לפי שווי שוק של כ-340 מיליון דולר. החברה – שמנייתה עלתה ב-51% ב-12 החודשים האחרונים - נשלטת (71%) בידי נפטא חברת הנפט לישראל, הנסחרת בבורסת תל אביב לפי שווי של כ-2.5 מיליארד שקל. יו"ר ונשיא ישראמקו אינק הוא חיים צוף, מקורבו של איש העסקים קובי מימון. בשוק ההון מייחסים את השליטה בפירמידת ישראמקו למימון עצמו.

מקורב לישראמקו הסביר שהמחלוקת בנוגע להחזר ההשקעה נובעת במידה רבה מכך שהסכמי השותפות בישראמקו ישנים ונוסחו בשנות ה-80. כתוצאה מכך, בהסכם אין התייחסות ברורה וחד משמעית לסוגיית הוצאות המימון. יצוין כי דלק קידוחים ואבנר - השותפות של ישראמקו במאגר תמר – כוללת את הוצאות המימון כחלק מהחזר ההשקעה בפרויקט.

סוגיית החזר ההשקעה אמורה לעניין את בעלי יחידות ההשתתפות של ישראמקו, שכן הגדלת תמלוגי העל פירושו הקטנת התזרים לבעלי יחידות ההשתתפות שאותו ניתן לחלק כדיווידנד. בדיווח לבורסה ציינה ישראמקו כי היא סבורה שמועד החזר ההשקעה צפוי להגיע בעוד שמונה חודשים (כלומר, אוקטובר 2017), וכן שהיקפה הכספי של המחלוקת עומד על 15 מיליון דולר.

עוד נמסר ששני הצדדים הסכימו להעביר את ההכרעה בנוגע למחלוקת לבורר מוסכם. זהותו של הבורר טרם נקבעה. ועדת הביקורת של ישראמקו הסמיכה את מפקח השותפות – דן אבנון – לנהל את הליכי הבוררות בשם השותפות. מתוקף תפקידו, מפקח השותפות אמור להגן על זכויות הציבור, ולשמור שאינו מקופח על ידי בעל השליטה.

מחזיקי היחידות של ישראמקו אישרו לפני סוף 2016 את תוכנית המיזוג עם שותפויות חנ"ל ו נפטא חיפושים. עם השלמת המיזוג, שהתאפשר הודות לחוק השותפויות החדש שנכנס לתוקף השנה - כל נכסיהן והתחייבויותיהן של חנ"ל-ים המלח ונפטא חיפושים יועברו לישראמקו – ויחידות ההשתתפות של חנ"ל ונפטא יפקעו.

עוד קודם למיזוג, ישראמקו הודיעה בדצמבר 2016 על חלוקת דיווידנד בסכום כולל של 70 מיליון דולר, 0.54 סנט לכל בעל מניה. מקור החלוקה הינו הרווחים השוטפים ממאגר תמר, שממשיך לייצר תזרים חזק לשותפות בו. לאחר החלוקה לישראמקו יתרת רווחים בגובה של כ-400 מיליון דולר. מדובר בחלוקה שניה של דיווידנד השנה, לאחר שברבעון השני כבר חילקה ישראמקו למחזיקים כ-60 מיליון דולר. תשואת הדיווידנד בישראמקו ב-12 החודשים האחרונים מסתכמת ב-8.6%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על הוצאותיהם אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008