האקזיט השקט: יו"ר צ'ק פוינט, מריוס נכט, מכר 5% מהחברה ב-800 מיליון דולר

נכט, אחד משלושת המייסדים ויו"ר החברה, מכר 5% מהמניות ונשאר עם 7% ■ לטענת נכט הסיבה למימוש קשורה לשינויים בחייו האישיים ■ הונו האישי מוערך ב-2.5 מיליארד דולר ■ שווי המניות של מנכ"ל החברה, גיל שויד - 3 מיליארד דולר

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מריוס נכט, ממייסדי צ'ק פוינט
מריוס נכט, ממייסדי צ'ק פוינטצילום: עופר וקנין
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

יו"ר חברת צ'ק פוינט, מריוס נכט, הנמנה עם שלושת מייסדי החברה, לא מכר מניות שלה במשך קרוב לשבע שנים, אך בשנה שעברה הוא החל למכור מניות בהיקפים גדולים: במהלך 2016 ירדו אחזקותיו בצ'ק פוינט מכ-12% ל-6.8% - כך עולה מדיווח של נכט לרשות לניירות ערך האמריקאית (SEC). זו הפעם הראשונה מאז הקמת החברה שנכט מחזיק בה פחות מ-9%.

מניית צ'ק פוינט החלה את 2016 במחיר של כ-80 דולר וסיימה אותה במחיר של 85 דולר. המחיר הממוצע שלה לאורך השנה היה 81 דולר. נכט מכר 10 מיליון מניות בסכום מצטבר של כ-800 מיליון דולר. על רווח ההון שנותר לו הוא מחויב כמובן במס. באחרונה טיפסה מניית צ'ק פוינט עוד, והיא נסחרת במחיר של קרוב ל-100 דולר. שווי אחזקותיו הנותרות של נכט הוא כ-1.2 מיליארד דולר.

נכט נמצא בצ'ק פוינט מאז הקמתה לפני כ-24 שנים. הוא כיהן כמה שנים כסמנכ"ל בחברה, ולאחר מכן כסגן יו"ר הדירקטוריון. לפני שנה וחצי החליף את גיל שויד ומונה ליו"ר. שויד נותר בתפקיד המנכ"ל בלבד.

ההון האישי של נכט (55) מוערך בכ-2.5 מיליארד דולר (9 מיליארד שקל) והוא חולק אותו עם עו"ד ענת אגמון, אשתו לשעבר. לשניים, שהתגרשו ב-2011, יש ארבעה ילדים. מטעמו של נכט נמסר אתמול כי מכירת המניות קשורה לשינויים בחייו האישים ולצורך בשינוי מבנה הנכסים שלו, ולא להחלטה עסקית או לשינוי בתפישתו כלפי צ'ק פוינט.

קרן אישית בהיקף של 100 מיליון דולר

נכט עלה לישראל מרומניה בגיל 3, וגדל באשקלון. בצבא שירת ביחידת המחקר והפיתוח תלפיות, ובמהלך השירות הצבאי השלים תואר ראשון בפיזיקה ובמתמטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים. את התואר השני, בהנדסת חשמל ומערכות תקשורת, קיבל מאוניברסיטת תל אביב. הוא השתחרר מהצבא בגיל 25, ועבד כמנהל פיתוח תוכנה בחברת אופטרוטק (כיום חלק מאורבוטק), שם גם הכיר את שויד.

ב-1993 הקימו נכט ושויד את צ'ק פוינט ביחד עם שלמה קרמר, שאותו הכיר שויד מהשירות הצבאי. הם פיתחו מערכת להגנה על רשתות היקפיות (פיירוול - חומת אש), שנועדה למנוע כניסה של האקרים ונוזקות לרשת הארגונית. חומת האש היא עדיין מוצר הדגל של צ'ק פוינט.

על פי פרסום ברויטרס, נכט הקים באחרונה קרן השקעות אישית בהיקף של 100 מיליון דולר שתפעל בתחום של מדעי החיים. בין היתר מחזיק נכט ב-38% ממניות הבכורה של חברת ריגנרה, המפתחת תרופה לשיקום הראייה של חולים הסובלים מנזק פרמננטי לעצב הראייה כתוצאה מטראומה או מאוטם ראש עצב הראייה. בינואר האחרון פירסמה חברת ביונדווקס, המפתחת חיסון אוניברסלי למחלת השפעת, כי ישקיע בה 11 מיליון שקל תמורת 20% ממניותיה.

אחזקות נוספות של נכט הן אקווריוס מנועים (23%); סייבר סקדו (32% ממניות הבכורה), המפתחת מערכת לתחקור וטיפול בהתראות על מתקפות סייבר; לייטסייבר (26% ממניות הבכורה); ו-4.1% ממניות מלאנוקס בשווי 82 מיליון דולר.

המניה עלתה ב-70% בחמש שנים

מנכ"ל צ'ק פוינט, שויד, ממעט למכור מניות שלה בשנים האחרונות. מספר המניות שהוא מחזיק הוא כ-30 מיליון מניות, כ-17.5% מהחברה. שווי המניות שלו בצ'ק פוינט הוא כיום כ-3 מיליארד דולר. שויד מקבל מצ'ק פוינט תגמול מבוסס מניות במקום שכר, וכך הוא שומר על רמה קבועה של מניות. בשנה האחרונה מימש שויד מניות בהיקף של כ–60 מיליון דולר.

שויד ונכט נמצאים בחברה מיום הקמתה ומהווים בה מעין גרעין שליטה. עד לאחרונה החזיקו השניים בכ-30% ממניות החברה - שויד ב-17.5% ונכט ב-12%. כעת אחזקתם המשותפת נמוכה יותר, אבל עדיין משאירה בידיהם שליטה אפקטיבית. שיעור המניות של שויד ונכט בצ'ק פוינט למעשה גדל עם השנים משום שצ'ק פוינט רכשה מניות של עצמה בהיקפים של מיליארדי דולרים. מספר המניות של צ'ק פוינט ירד בתוך חמש שנים ב-17%.

רכישה חוזרת של מניות היא פרקטיקה מקובלת אצל חברות בוול סטריט, ומהווה סוג של חלוקת דיווידנד. החברה מצמצמת כך את מספר המניות שלה ומסייעת לעלייה של מחיר המניה. בעבר הסביר שויד כי הם פועלים בהתאם להעדפה של בעלי המניות, שמעדיפים לא לשלם מסים בגין קבלת דיווידנד.

סגנון הניהול של שויד ונכט בצ'ק פוינט נחשב לשמרני יחסית. הם נמנעים מהרפתקאות, לא מבצעים רכישות גדולות ושומרים על מבנה הוצאות עקבי ורווחיות גבוהה.

מאז 1995 ועד היום שיעור הרווח הנקי המתואם של צ'ק פוינט מתוך הכנסותיה הוא 45%–50%. הוצאות השיווק והמכירות הן כ-20%–25% מההכנסות, והוצאות המחקר והפיתוח הן כ-10% מההכנסות ואף פחות מכך. בחמש השנים האחרונות עלתה מניית החברה ב-70% - תשואה של 11% בממוצע בשנה.

באחרונה צ'ק פוינט עלתה מדרגה ומתחילת 2017 השלימה קפיצה של 17%. הקפיצה הגיעה לאחר שהפתיעה לטובה בדו"חות הכספיים. החברה הציגה עלייה של 7% בהכנסות השנתיות ב-2016, שהסתכמו ב-1.74 מיליארד דולר. הרווח הנקי המתואם (Non-GAAP) הסתכם ב-818 מיליון דולר - עלייה של 6.7% לעומת 2015 - או 4.72 דולרים למניה, 21 סנט יותר מתחזית האנליסטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה