בנק הפועלים עשוי לבצע הפרשות נוספות בגין חקירת המס בארה"ב

אחרי שספג הוצאות והפרשות בסך של כ-600 מיליון שקל בגין חקירת משרד המשפטים האמריקאי, ייתכן שבנק הפועלים יבצע בדו"חות הרבעון הרביעי של 2016 הפרשות גם בגין החקירה של משרד השירותים הפיננסיים של מדינת ניו יורק

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מנכ"ל הפועלים,
אריק פינטו
מנכ"ל הפועלים, אריק פינטו
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק הפועלים עשוי לבצע בדו"חותיו לרבעון הרביעי של 2016, שיפורסמו ב–30 במארס 2017, הפרשה נוספת בסך כמה עשרות מיליוני דולרים לפחות בגין חקירת המס שמנהלים נגדו רגולטורים בארה"ב. החקירה עוסקת בחשד כי הבנק סייע בעשור הקודם ללקוחות אמריקאים להעלים מסים בארה"ב.

הפעם ההפרשה עשויה להתבצע גם בגין החקירה שמנהל משרד השירותים הפיננסיים של מדינת ניו יורק (Department of Financial Services, או DFS) בראשות מריה וולו. את הטיפול בחקירות נגד בנקים מוביל סגנה, מתיו לוין. DFS אחראי על הרישיון להפעלתו של סניף בנק הפועלים בניו יורק. עד כה הפועלים לא ביצע כל הפרשה בפועל בגין חקירת DFS, בטענה כי אין לו אינדיקציות לגבי גובה הקנסות שהוא עשוי להידרש לשלם בגין הפרשה. בבנק אף רמזו כי ייתכן שלא יהיה צורך לבצע הפרשה כזאת.

ככל הנראה מחר יקיימו נציגי בנק הפועלים פגישות בארה"ב עם נציגי משרד המשפטים האמריקאי (DOJ) ועם DFS, שאחריהן עשויים להתברר גובה ההפרשה הנוספת ואולי גם אופי הסנקציות שהפועלים יספוג בגין החקירה. כמו כן ייתכן שלאחר הפגישה ב–DFS יוחלט על מינוי מפקח (מוניטור) לסניף הפועלים בניו יורק, שיפקח על היבטים שונים של ציות וניהול סיכונים.

בתחילת אוקטובר 2016, לאחר פגישות עם DOJ, הודיע הבנק על ביצוע הפרשה של כ–70 מיליון דולר, שהצטרפה להפרשות קודמות בסכום מצטבר של כ–50 מיליון דולר, כך שעד כה החקירה בארה"ב עלתה לבנק הפועלים כ–600 מיליון שקל (לרבות הוצאות משפטיות ואחרות הנלוות לחקירה).

בניגוד להערכות של בכירי הפועלים כי החקירה תסתיים עד סוף 2016, היא תימשך עוד כמה חודשים לפחות. גובה הקנס הסופי עלול להיות גבוה בהרבה מהסכומים שהופרשו עד כה. בנק לאומי שילם קנסות בסך כ–400 מיליון דולר בגין חקירת המס שהסתיימה נגדו בארה"ב, ומזרחי טפחות — שהחקירה בעניינו התקדמה בינתיים פחות מהחקירה בעניין בנק הפועלים — הפריש בדו"חותיו כ–44 מיליון דולר.

סביר להניח שמנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו, שנכנס לתפקידו רק באוגוסט 2016 ואינו קשור לפעילות העבר שלגביה מתבצעת החקירה, לא יתנגד לביצוע ההפרשות בדו"חות לרבעון הרביעי של 2016 — שכן 2016 היא שנת ניקוי אורוות בעבורו. ביצוע ההפרשה הנוספת אף צפוי לסייע לבנק לשכנע את המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, לאשר לבנק הפועלים להגדיל את שיעור הדיווידנד שהוא מחלק לבעלי מניותיו מ–30% מהרווחים, כפי שאישרה לו המפקחת לפני כמה חודשים, ל–50%.

עם זאת, הפרשה נוספת תפגע ברווחי הבנק, ולפיכך גם בבונוסים של ההנהלה — דווקא בשעה שבגין 9.5 החודשים הראשונים של 2016 (עד כניסתו לתוקף של החוק להגבלת שכר בכירים במערכת הפיננסית), מנהלי הבנקים יהיו זכאים למענקים שנקבעו להם בתוכניות התגמול הישנות, בתנאי שיעמדו בקריטריונים שנקבעו.

לסיום החקירה בארה"ב יש השלכות על המשך אסטרטגיית ההתרחבות של הפועלים בארה"ב בתחום האשראי לעסקים בינוניים, שעשויה לכלול בעתיד רכישת בנק אמריקאי. כל עוד יהיה מוצמד לבנק מפקח, ספק אם הוא יקבל אישור לרכוש בנק.

מטעם הפועלים אחראית על הטיפול בחקירה מול הרגולטורים האמריקאיים עו"ד חגית מאירוביץ', סגנית היועץ המשפטי הראשי של הבנק. מאירוביץ' מדווחת על ההתפתחויות ליו"ר הדירקטוריון החדש, עו"ד עודד ערן, ולפינטו.

ערן מתמחה בין השאר בדיני ניירות ערך ובממשל תאגידי, והוא כבר מעורב בענייני החקירה בארה"ב. לצדה של מאירוביץ' מטפלים בחקירה ראש חטיבת ניהול הסיכונים בבנק, צחי כהן, וכן עו"ד פנחס רובין ועורכי דין אמריקאים. באחרונה, בעקבות דרישה של DOJ, מינה בנק הפועלים גם בודק חיצוני נוסף — ככל הנראה עו"ד רוברט הנוך — כדי שיבצע בין השאר בדיקות של מהימנות הצגת הנתונים על הלקוחות, המתודולוגיה והחישובים שבהם השתמשו בבנק הפועלים.

נגד הפועלים ובנקים נוספים מתנהלת גם חקירה של DOJ ו–DFS לגבי חשד למעורבותם בפרשת השוחד ששולם לבכירי ארגון הכדורגל הבינלאומי פיפ"א, תמורת הענקת זכויות שידור. בגין חקירה זו הפועלים לא ביצע עד כה הפרשות כלשהן.

בתוך כך, בסוכנויות הידיעות בארה"ב פורסם בשבוע שעבר כי DOJ חוקר את הדסק הישראלי בשווייץ של בנק קרדיט סוויס ובודק אם הוא סייע ללקוחות בעלי אזרחות כפולה — אמריקאית וישראלית — להסתיר את מעמדם כאזרחי ארה"ב, וכך להימנע מלשלם מס בארה"ב.

מקרדיט סוויס נמסר בתגובה: "בהמשך להסכם הפשרה שנחתם ב–2014, קרדיט סוויס ממשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות האמריקאיות תוך תיאום צמוד עם המשקיף הממונה ויחד עם DFS".

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"