שנה לאחר מתווה הגז: שותפויות הגז והנפט המריאו בבורסה עד 48%

מדד הגז והנפט זינק ב-12 החודשים האחרונים בכ-29%, בהשוואה לעלייה של 1.2% בלבד במדד ת"א 35 ■ לירן לובלין: "העלייה בחודשים האחרונים היא רק תחילת הדרך"

ערן אזרן
ערן אזרן
אסדת הגז מאגר לווייתן
צילום: רויטרס
ערן אזרן
ערן אזרן

מניות הגז והנפט היו אחד מאפיקי ההשקעה הרווחיים ביותר בבורסת תל אביב בשנה האחרונה. מדד הגז והנפט זינק ב-12 החודשים האחרונים בכ-28.7%, בעוד מדד ת"א 35 עלה ב-1.2% בלבד, ומדד ת"א 125 עלה ב-4.6%.

מי שהובילו את העליות בענף היו רציו, השותפה הקטנה בלווייתן (15%), שזינקה בכ-45% בשנה, וקבוצת דלק שקפצה באותה התקופה בכ-42%. גם דלק אנרגיה – חברת ה"צינור" של קבוצת דלק, קפצה ב-39%, כהן פיתוח – חברת ה"צינור" השנייה - עלתה ב-47.6%. שותפויות הגז דלק קידוחים ואבנר זינקו ב-22% ב-14.3% בהתאמה באותה התקופה.

רצף העליות במניות הגז והנפט החל בינואר 2016, כחודש לאחר גיבוש מתווה הגז והחתימה של ראש הממשלה בנימין נתניהו על המתווה. העליות צברו תאוצה ככל שמחיר הנפט המשיך להתאושש ממחיר שפל של 26 דולר לחבית בפברואר 2016 למחירו הנוכחי – 53 דולר לחבית (חוזי הגז בעולם צמודים ברובם למחיר הנפט, כך שעלייה או ירידה משפיעה על השוק כולו).

את עיקר הזינוק במניות הגז והנפט ניתן לייחס להערכות כי "מתווה הגז" יתמוך בפיתוח לווייתן, למרות הביקורת והמאבק הציבורי. עלייה מתונה של 4% בשנה בישראמקו – השותפה במאגר תמר בלבד (ללא לווייתן) – עשויה לתמוך בהערכה זו. גם לאחר העליות החדות, מדד הגז והנפט עדיין נמוך בכ-27% ביחס לשיא במאי 2014. ואולם, במשוואת התמחור צריך לשקלל את העובדה שכיום מחירי האנרגיה נמוכים משמעותית מלפני שלוש שנים.

ביום חמישי האחרון, עם ההכרזה על החלטת ההשקעה בפיתוח לווייתן, מניות הגז המשיכו לעלות, בהובלת קבוצת דלק, שזינקה ב-4.3%, ורציו, שעלתה בכ-3%. מניית נובל ירדה בארה"ב ב-1.7% ביום שישי בוול סטריט, אך עם זאת זינקה בכ-26% במהלך השנה האחרונה.

גם לאחר העליות, האנליסטים סבורים שלמניות הגז והנפט נותר אוויר נוסף להמשיך בטיפוס. "אם היה ספק, המניות של השותפות בלווייתן הן הדבר החם בסקטור האנרגיה לתקופה הקרובה - העלייה בחודשים האחרונים היא רק תחילת הדרך", אמר לירן לובלין, אנליסט האנרגיה של בית ההשקעות אי.בי.אי.

לירן לובלין

לובלין נקב במחירי יעד של 3.3 שקלים לרציו לעומת מחיר של 2.8 שקלים בשוק; 3.1 שקלים לאבנר בהשוואה ל-2.4 שקלים בשוק, ו-15.3 שקל לדלק קידוחים, לעומת 12.95 שקלים בשוק. "החלטת ההשקעה היא חדשה מצוינת שהמשקיעים חיכו לה זמן רב. המשמעות הישירה היא הסרה של מכשול ראשון בדרך לפיתוח של המאגר, או במונחי שווי – ירידה בפרמיית הסיכון", הדגיש לובלין.

לובלין העריך את שווי מאגר לווייתן ב-6.5 מיליארד דולר, על בסיס שיעור היוון של 10.75% (שיעור ההיוון מגלם את הערכת הסיכון לפרויקט, ככל שהוא גבוה יותר, כך שווי המאגר יורד). לשם השוואה, מגר תמר, שמכיל 65% מכמות הגז בלווייתן מתומחר לפי שווי של 12.3 מיליארד דולר. לובלין ציין כי הפחתה של כל 0.5% בשיעור ההיוון, תגדיל את שווי לווייתן ב-600 מיליון דולר; ובתאמה, גם מחירי היד לשותפות במאגר צפוי לגדול.

גם האנליסטית אלה פריד מלאומי שוקי הון העלתה את מחיר היעד לרציו בכ-12% לכ-3.2 שקלים, בעקבות ההתקדמות בפיתוח המאגר. פריד חזרה על המלצת "תשואת יתר" לרציו, "למרות פרופיל הסיכון הגבוה". פריד חזרה על המלצת "תשואת שוק" לאבנר, לדלק קידוחים ולישראמקו, אך הדגישה כי בכוונתה לעדכן את המודלים. פריד קבעה מחיר יעד של 70 אגורות לישראמקו, ו-14.2 שקל ו-2.6 שקלים ולדלק קידוחים ואבנר בהתאמה.

גל רייטר, אנליסטית האנרגיה בבנק ירושלים ברוקראז' ציינה שקבלת ההחלטה הסופית מהווה אבן דרך משמעותית וחשובה ללווייתן – אך היא הייתה צפויה ומתומחרת בשוק. לדברי רייטר, אבן הדרך המרכזית הקרובה היא חתימה על הסכם ייצוא אזורי מחייב. "ללא הסכם ייצוא שווי המאגר ירד והלחץ התחרותי בשוק המקומי יגבר", כתבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן