שבע שנים לאחר התגלית, פיתוח מאגר לווייתן יוצא לדרך: השותפות הודיעו על החלטת השקעה סופית

מניות השותפות בפרויקט צפויות להגיב בעליות חדות ■ דלק קידוחים ואבנר כבר חתמו על הסכם לקבלת הלוואה בסכום של 1.75 מיליארד דולר ■ שר האנרגיה יובל שטייניץ: "ההחלטה סותמת את הגולל על הטענות וההטעיות של מתנגדי המתווה - שניסו להכשילו לאורך כל הדרך"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת הקידוח שהיתה מעורבת בקידוחי ההערכה של לווייתן במהלך שנת 2012
אסדת הקידוח שהיתה מעורבת בקידוחי ההערכה של לווייתן ב-2012צילום: נובל אנרג'י
ערן אזרן
ערן אזרן

השותפות בלווייתן – נובל אנרג'י, דלק קידוחים, אבנר ורציו – פירסמו הבוקר (ה') את ההודעה לה ייחלו המשקיעים בחודשים האחרונים: החלטת השקעה סופית במאגר לווייתן (FID). מניות השותפות בפרויקט צפויות להגיב בעליות חדות.

"ביום ה-23 לפברואר 2017 קיבלו שותפי לווייתן החלטת השקעה סופית (Final Investment Decision - FID) לפיתוח שלב 1א' בתוכנית הפיתוח למאגר לווייתן, בקיבולת של כ-12 BCM לשנה, בתקציב של כ-3.75 מיליארד דולר, וזאת במטרה לאפשר תחילת הזרמת גז טבעי ממאגר לווייתן עד סוף שנת 2019", נכתב בדיווח למשקיעים.

מאגר לווייתן, הממוקם כמאה קילומטרים מערבית לחיפה, נתגלה בדצמבר 2010 והוכר כאחת מתגליות הגז הטבעי הגדולות בעולם. היקף ההשקעה שאושרה לצורך פיתוחו על ידי בעלות הזכויות במאגר הוא 3.75 מליארד דולר, זאת בנוסף לכמיליארד דולר שכבר הושקעו עד היום בפעילויות שונות של אקספלורציה, הערכה, תכנון ועוד.

שלב 1א' בלווייתן כולל פיתוח תת ימי המורכב מ-4 קידוחי הפקה בעומק ממוצע של כ-5 ק"מ מתחת לפני הים. לכל קידוח כושר הפקה של כ-300 MMcf גז טבעי מדי יום, והיקף ההפקה השנתי צפוי להיות כ-12BCM – כפול מכמות הגז הטבעי המוזרמת למשק הישראלי כיום.

הגז מהמאגר יועבר באמצעות שני צינורות תת-ימיים באורך של כ-130 ק"מ ישירות לאסדת הטיפול וההפקה (פלטפורמה), שתמוקם כ-10 ק"מ מערבית לחוף. הטיפול בגז ייעשה כולו בלב ים, והגז המטופל יוזרם מהפלטפורמה באמצעות צינור כניסה צפוני שיחובר למערכת הולכת הגז הארצית של נתג"ז (נתיבי גז לישראל), כפי שהוגדר בתוכנית המתאר הארצית. משקלה ההתחלתי של אסדת הטיפול בגז יהיה כ-25,000 טון, והיא תעגון בקרקעית הים בעומק מוערך של כ-80 מטר.

החלטת ההשקעה, שהתקבלה בהתאם להסכם התפעול המשותף (JOA) של השותפות בלווייתן (נובל אנרג'י (39.7%), דלק קידוחים (22.7%), אבנר (22.7%) ורציו (15%)) נותנת את האות לתחילתו הרשמית של פיתוח המאגר. על-פי תוכנית הפיתוח, שאושרה בשנה שעברה על ידי הגורמים הרלוונטיים בממשלה, יושלם הפרויקט בתוך פחות משלוש שנים.

נציגי השותפויות בעת החתימה היום

במהלך הלילה שבין שני ושלישי חתמו דלק קידוחים ואבנר, המחזיקות ב-45.34% מלווייתן, על הסכם לקבלת הלוואה בסכום של 1.75 מיליארד דולר מקונסורציום פיננסי, בהובלת הבנקים HSBC ו-JP Morgan. כספי ההלוואה נועדו למימון חלקן של השותפויות בפיתוח שלב 1א' של פרויקט לווייתן, וזאת בהמשך למכתבי ההתחייבות שנחתמו לפני כחודשיים וחצי. מדובר במימון הפרויקטלי הגדול ביותר שבוצע אי פעם במשק הישראלי לפרויקט בשלב פיתוח.

קונסורציום המממנים כולל כ-20 תאגידים פיננסים, בהם בנקים וגופי השקעה גלובליים וישראלים. המימון יינתן כנגד שעבוד חלקן של השותפויות בפרויקט לווייתן, ובתשלום ריבית משתנה אשר תשולם מדי שלושה חודשים, ומחושבת לפי LIBOR בתוספת מרווח, ששיעורו האפקטיבי לאורך תקופת ההלוואה יהיה כ-4.6%. הקרן תוחזר בתשלום אחד בחלוף 4 שנים, באמצעות גיוס איגרות חוב ארוכות טווח, בדומה לגיוס איגרות החוב שנעשה בתמר (תמר בונד).

שר האנרגיה, יובל שטייניץ: "כפי שהתחייבתי, שדה הגז לווייתן יפותח במשמרת שלי. הרווחים בהכנסות המדינה, באוויר נקי לנו ולילדינו ובהגדלת הביטחון האנרגטי, יהיו של כולנו. החלטת ההשקעה הסופית של נובל ויתר השותפות סותמת את הגולל על הטענות וההטעיות של מתנגדי המתווה - שניסו להכשילו לאורך כל הדרך. אם נמשיך לצעוד בדרך האחראית והנחושה, נצליח גם לגלות שדות גז נוספים, ולמצב את ישראל כשחקנית חשובה במשק האנרגיה מול שכנינו במזה"ת ובאירופה".

לפי הודעת משרד האנרגיה, השר שטייניץ מארח עתה בבניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב פורום מצומצם של בכירי המשק, לשולחן עגול בנושא משק האנרגיה הישראלי.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט: "דלק ואבנר ממשיכות בהגשמת החזון והאסטרטגיה: לעגן את מעמדנו כשחקן מרכזי בשוק האנרגיה הבינלאומי. על אף האתגר המורכב הצלחנו להוציא לדרך את פרויקט האנרגיה הגדול ביותר בתולדות ישראל, אשר יעניק לאזרחי ישראל עצמאות אנרגטית, אוויר נקי ובריא יותר ופיתוח הכלכלה הישראלית. נמשיך להתמקד בעשייה ולהגשים את השלבים הבאים בתוכנית הפיתוח ליצירת ערך עבור משקיעינו, לקוחותינו וכלל אזרחי ישראל".

ביני זומר, מנהל ארצי של נובל אנרג'י ישראל: "במהלך השנים האחרונות עשתה מדינת ישראל מאמצים כבירים לייצר תנאים מתאימים שיאפשרו לחברות בתחום האנרגיה להשקיע בפיתוח פרויקטים במדינה. היום היא קוצרת את פירות. פיתוח פרויקט לווייתן, מהווה נדבך נוסף בהגשמת העצמאות האנרגטית של מדינת ישראל ומינוף יתרונות הגז הטבעי במישור הסביבתי-בריאותי, הגיאו-פוליטי והחברתי כלכלי. נובל אנרג'י שמחה להוביל את פיתוח משק הגז בישראל פעם נוספת ומודה על האמון שנתנו בה המדינה ואזרחיה. אנו מחויבים לעבודה משותפת עם כל הגורמים הרלוונטיים כדי להביא להזרמת הגז הטבעי מלווייתן כבר ברבעון האחרון של שנת 2019".

יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו: "מדובר בהחלטה חשובה אך סמלית מאחר ועבודות הפיתוח כבר החלו. החלטה זאת מקרבת אותנו צעד נוסף ליעד של התחלת אספקת הגז כבר במהלך שנת 2019".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי