תשובה הולך בדרכו של עופר? קבוצת דלק מרעננת את "תוכנית הפיצול"

בקבוצת דלק החלו להיערך למצב שבו הממונה על הביטוח לא תעניק עד סוף מארס היתר שליטה בהפניקס לקבוצת יאנגו הסינית ■ בדלק החלו לקדם מהלך של חלוקת נכסי הקבוצה לשתי חברות ■ לאחר הפיצול, קבוצת דלק תחזיק בכל נכסי הגז והנפט, והחברה החדשה שתירשם למסחר תחזיק בשאר הנכסים

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן
ערן אזרן

האם יצחק תשובה יפסע בדרכו של עידן עופר ויפצל את חברת האחזקות שברשותו? קבוצת דלק, שבשליטת תשובה (60.5%), מרעננת את "תוכנית הפיצול" שעליה דווח בראשונה למשקיעים ב–2013 - כך נודע ל–TheMarker. בקבוצה החלו לקדם מהלך של חלוקת נכסי הקבוצה ומקיימים התייעצויות בנושא, כך שקבוצת דלק תמשיך להחזיק בנכסי האנרגיה, שבמרכזם שותפויות הגז דלק קידוחים ואבנר, ואילו שאר הנכסים יועברו לתאגיד חדש שייסחר בתל אביב.

לאחר הפיצול, דלק תחזיק בחברות הבנות דלק אנרגיה וכהן פיתוח, השולטות בשותפויות המתמזגות דלק קידוחים ואבנר. בנוסף תחזיק ברציו פטרוליום (17.5%), שותפות החיפושים של משפחות לנדאו ורוטלוי שבה השקיעה באחרונה דלק כ–20 מיליון שקל; במפעילת הקידוחים בים הצפוני איתקה אנרג'י, שאת השליטה המלאה בה דלק מעוניינת לרכוש בכחצי מיליארד שקל; ברישיון החיפושים הימי בלוק 7 בקנדה (70%); ב–13.2% מחברת האנרגיה Faroe Petroleum, בזכויות לקבלת תמלוגים ממאגרי תנין וכריש ובזכויות בחזקות אשקלון ונועה (4.44%).

חברת האחזקות השנייה, החדשה, תכלול את חברת הביטוח הפניקס (52%) ככל שהעסקה למכירתה לא תושלם, דלק רכב (22.5%), תחנת הכוח IPP באשקלון (100%), חברת ההתפלה IDE (כ–50%), גדות ביוכימיה (100%) ודלק ישראל (100%). החברה החדשה תירשם למסחר בבורסת תל אביב. קבוצת דלק, בניהולו של אסי ברטפלד, נסחרת במדד ת"א 35 לפי שווי שוק של כ–9.7 מיליארד שקל.

בניגוד לחברות אחזקה מקבילות אחרות, קבוצת דלק - קונגלומרט אנרגיה הגדול בישראל - נחשבת לחברת האחזקות היציבה במשק מבחינה פיננסית. מניית החברה עלתה ב–12 החודשים האחרונים ב–35%, על רקע החתימה על מתווה הגז וקידום תוכנית הפיתוח למאגר לווייתן. ואולם, היא עדיין נסחרת במחיר נמוך ביחס לשווי שוק של 15 מיליארד שקל במאי 2014.

בימים אלה מנסה קבוצת דלק להשלים את העסקה למכירת השליטה בהפניקס לידי יאנגו הסינית, בתמורה לכ–1.95 מיליארד שקל. המכירה נעשית על בסיס הוראות חוק הריכוזיות, שמחייב את הקבוצות העסקיות לבצע הפרדה בין נכסים ריאליים לפיננסיים עד סוף 2019. בתחילת השבוע דווח כי דלק ויאנגו הסכימו להאריך בחודש את התקופה שקצבו לפני כחצי שנה להשלמת המכירה, במטרה שהמפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, תאשר את העברת השליטה.

עד כה לא סלינגר לא נתנה היתר שליטה לחברות סיניות על חברות ביטוח ישראליות. נראה כי ההחלטה לנקות את האבק מעל תוכנית הפיצול קשורה לכך שבדלק החלו להיערך וכנראה גם להפנים שסלינגר לא תאשר את המכירה עד סוף מארס. במצב זה, דלק עשויה להמשיך להחזיק בהפניקס בשנים שנותרו עד שתחליט למכור את המניות בבורסה ללא פרמיית שליטה, ולחלופין עד שיימצא הקונה המתאים.

כחלק מהאסטרטגיה להתמקד בתחום הגז והנפט קבוצת דלק ביצעה בשנים האחרונות סדרה של מימושים בהיקף כולל של כ–3.3 מיליארד שקל לנכסים שאינם בליבת הפעילות. בין היתר, הקבוצה מכרה את חברת הנוסטרו ברק קפיטל, חברת הביטוח ריפבליק, דלק אירופה ומניות דלק US והעמידה על המדף נכסים נוספים. לאחר הפיצול, דלק מתכוונת לרישום את מניותיה למסחר באחת מהבורסות בעולם, כנראה לונדון או וול סטריט. בדרך זו מקווים בקבוצת דלק להציף ערך משמעותי לבעלי המניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו