1.75 מיליארד דולר מ-20 גופים פיננסים: נחתמו הסכמי המימון של דלק ואבנר לפיתוח לווייתן

כפי שנחשף אתמול ב-TheMarker: דלק קידוחים ואבנר, המחזיקות ב-45.34% מהזכויות בפרויקט לווייתן, חתמו הלילה על הסכם עם קונסורציום פיננסי בהובלת הבנקים HSBC ו-JP Morgan למימון חלקן בפיתוח לווייתן

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קידוח לוויתן
קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס
ערן אזרן
ערן אזרן

כפי שנחשף אתמול ב-TheMarker: דלק קידוחים ואבנר, המחזיקות ב-45.34% מהזכויות בפרויקט לווייתן, חתמו אמש (ב') על הסכם עם קונסורציום פיננסי בהובלת הבנקים HSBC ו-JP Morgan למימון חלקן בפיתוח לווייתן – כך דיווחו השותפויות לבורסה.

השותפויות, הנמנות על קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה (60.5%), יקבלו מקונסורציום הבנקים הלוואה בסכום של 1.75 מיליארד דולר למימון חלקן בפיתוח שלב 1א' של פרויקט לווייתן, בהמשך למכתבי ההתחייבות שנחתמו מול הגופים המממנים לפני כחודשים וחצי. מדובר במימון הפרויקטלי הגדול ביותר שבוצע אי פעם במשק הישראלי לפרויקט בשלב פיתוח.

במקביל, קבוצת דלק השלימה אתמול גיוס של מיליארד שקל מגופים מוסדיים, באמצעות הרחבה של סדרה לא'. דלק התכוונה לגייס בתחילה כ-500 מיליון שקל, ואולם על רקע הביקושים הגבוהים בדלק החליטו להגדיל את הגיוס לסך כולל של 1.1 מיליארד שקל (כולל השלב הציבורי). הריבית האפקטיבית בהנפקה נקבעה על 3.95%, מתחת למחיר השוק אתמול.

קונסורציום המממנים לדלק קידוחים ואבנר כולל כ-20 תאגידים פיננסים, בהם בנקים וגופי השקעה גלובליים וישראלים. המימון יינתן כנגד שעבוד חלקן של השותפויות בפרויקט לווייתן, ובתשלום ריבית משתנה אשר תשולם מדי שלושה חודשים, מחושבת לפי LIBOR בתוספת מרווח, ששיעורו האפקטיבי יעמוד לאורך תקופת ההלוואה על כ-4.6%. הקרן תוחזר בתשלום אחד בחלוף 4 שנים, באמצעות גיוס אגרות חוב ארוכות טווח, בדומה לגיוס איגרות החוב המוצלח שנעשה בפרויקט תמר (תמר בונד).

ההלוואה הינה חלק מיישום אסטרטגיה מימונית ארוכת טווח, אשר נועדה לצמצם את עלויות המימון של השותפויות ותממן את מירב השקעותיהן בפיתוח המאגר עד תחילת הזרמת הגז ממאגר לוויתן. עסקת המימון מיועדת למימון פיתוח שלב 1א' בלווייתן, הכולל אספקת גז מלווייתן למשק המקומי, לירדן, לרש"פ והסכמים אזוריים נוספים ככל שיחתמו.

החתימה על הסכם המימון נעשתה עוד לפני שנובל אנרג'י – מפעילת הקידוחים שמובילה את הפרויקט – הודיעה על קבלת החלטת השקעה סופית בלווייתן (FID). בשבוע שעבר, עם פרסום הדו"חות הכספיים, עידכנה נובל כי החלטת ההשקעה הסופית בלווייתן צפויה להתקבל ברבעון הראשון של 2017. החברה מסרה כי בכוונתה להשקיע ב-2017 כ-550 מיליון דולר לפיתוח לווייתן ובקידוח "תמר 8" (קידוח הפקה חדש).

המשמעות של נטילת ההלוואה עוד לפני קבלת ה-FID היא שדלק קידוחים ואבנר נוטלות על עצמן את הסיכון, למקרה שנובל - מסיבה כלשהי – תימנע מקבלת החלטת השקעה. ואולם, הערכות הן ששתי השותפויות היו נמנעות מנטילת ההלוואה אלמלא העריכו, בסבירות גבוהה מאוד, כי נובל לא תבטל את ההשקעה בפרויקט.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, מסר: "עסקת המימון הינה פריצת דרך למימון מגה – פרוייקטי תשתית במשק הישראלי ומהווה הבעת אמון נוספת של הגופים הפיננסים הבינלאומיים והישראלים, בדלק קידוחים ואבנר בכלל, ובפרויקט לוויתן בפרט. פרויקט לווייתן מזנק היום באופן משמעותי קדימה. נמשיך לפעול על מנת להזרים גז מלוויתן למשק הישראלי ולייצוא כבר בסוף שנת 2019".

יוסי גבורה, משנה למנכ"ל לענייני כספים בדלק קידוחים ואבנר: "אנו גאים על חתימת הסכמי המימון לפרויקט התשתית במימון המגזר העסקי הגדול בתולדות המדינה. התמיכה שאנו מקבלים מ-HSBC ,JP Morgan וממוסדות פיננסים נוספים, מקומיים וזרים, לאורך השנים, הינה תעודת כבוד לשותפויות ולמשק הישראלי כולו, ואנו מקווים, כי תוביל להשקעות זרות נוספות בעתיד".

את הליך המימון לשותפויות דלק קידוחים ואבנר ליוו היועץ הפיננסי, שי אדלר, והיועצים המשפטיים עו"ד אורי רוזנברג, דן הכהן ומיכל פרי, שותפים במשרד אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות'. עוה"ד שירי שחם וסימון וינטרוב ממשרד יגאל ארנון ושות' ייצגו את HSBC ו-JP מורגן בעסקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש