פיתוח לווייתן: דלק ואבנר יחתמו הערב על הסכם מימון עם HSBC ו-J.P. Morgan

שותפויות הגז, הנמנות על קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה (60.5%), יחתמו הערב על הסכם עם שני הבנקים הזרים ■ החתימה - עוד לפני ההכרזה הרשמית של נובל אנרג'י על קבלת החלטת השקעה סופית במאגר (FID)

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאגר לווייתן
מאגר לווייתןצילום: רויטרס
ערן אזרן
ערן אזרן

פרויקט לווייתן הופך לעובדה מוגמרת – עוד לפני ההכרזה הרשמית של נובל אנרג'י על קבלת החלטת השקעה סופית במאגר (FID). דלק קידוחים ואבנר – הנמנות על קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה (60.5%) - יחתמו הערב (ב') עם קונסורציום בנקים בראשות HSBC ו-J.P. Morgan על הסכם מימון מחייב לפיתוח מאגר לווייתן בסכום של 1.5 עד 1.75 מיליארד דולר – כך נודע ל-TheMarker.

מדד הגז והנפט, שנסחר עד לשעות הצהרים בירידה של 0.4%, עבר לאחר הפרסום על החתימה הצפויה לעליות. המדד סיים את יום המסחר בעלייה של 0.7%, בהובלת רציו, השותפה (15%) הקטנה בלווייתן, שזינקה בכ-3.6%.

לפני כחודשיים, דלק קידוחים ואבנר, המחזיקות ב-45.34% מלווייתן, חתמו על מכתבי התחייבות (Commitment Letters) למימון חלקן בפיתוח שלב א'-1 של פרויקט לווייתן. מכתבי ההתחייבות תקפים עד להיום (ב'), 20 בפברואר, כך שאם לא היו נחתמים חוזים מחייבים, תוקף מכתבי ההתחייבות היה פג. עלות השלב הראשון של פיתוח לווייתן נאמדת בכ-3.5-4 מיליארד דולר.

מדובר במלוא המימון שנדרשות השותפויות להעמיד בהתאם לחלקן, עליו יוסיפו דלק קידוחים ואבנר הון עצמי של כ-200-250 מיליון דולר, תשלומי הריבית על הלוואה, לאורך התקדמות הפרויקט. המימון יינתן כנגד שעבוד חלקן של השותפויות בלווייתן, ובתשלום ריבית משתנה אשר תשולם מדי שלושה חודשים, המחושבת לפי LIBOR לשלושה חודשים בתוספת מרווח. הקרן תוחזר בתשלום אחד בחלוף 4 שנים, באמצעות גיוס אג"ח.

בהסכם המימון לפיתוח מאגר תמר – שנחתם עם HSBC וברקליס באפריל 2012 - שיעור הריבית על ההלוואה עמד על LIBOR לשלושה חודשים בתוספת מרווח של 4.25%-5.5%. לפי הערכות, הריבית גם בהלוואה ללווייתן תעמוד על שיעור דומה, אולי מעט נמוכה בשל הירידה בריביות בעולם. את HSBC ו-JP מורגן ייצגו עוה"ד שירי שחם וסימון וינטרוב ממשרד יגאל ארנון. את דלק ייצגו עוה"ד אורי רוזנברג ודן הכהן ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

החתימה על הסכם המימון נעשית עוד לפני שנובל אנרג'י – מפעילת הקידוחים שמובילה את הפרויקט – הודיעה על קבלת החלטת השקעה סופית בלווייתן (FID). בשבוע שעבר, עם פרסום הדו"חות הכספיים, עידכנה נובל כי החלטת ההשקעה הסופית בלווייתן צפויה להתקבל ברבעון הראשון של 2017. החברה מסרה כי בכוונתה להשקיע ב-2017 כ-550 מיליון דולר לפיתוח לווייתן ובקידוח "תמר 8" (קידוח הפקה חדש).

בהודעה שצורפה לדו"חות אמר נשיא ומנכ"ל נובל, דיוויד סטובר: "אנו עומדים בפני שנה אדירה, במהלכה נאיץ את הפעילות היבשתית בארה"ב ונתקדם בפיתוח לווייתן". סטובר ציין עוד כי "בנוסף לפעילות היבשתית, קיימת הזדמנות אדירה בפרויקט לווייתן מול חופי ישראל. במהלך 2017, הצוותים שלנו יחלו בפיתוח הפרויקט, כאשר היעד הוא הפקת גז בסוף 2019. אין לי ספק שהרקורד המצוין שלנו בביצוע פרויקטים גדולים יספק שוב ערך משמעותי. ככל שנתקדם בפיתוח לווייתן, נמשיך במקביל גם למקסם את תזרים המזומנים מהנכסים הימיים האחרים שלנו. 2017 צפויה להיות שנה רבת השפעה לנובל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש