"טבע רשאית לבטל את עסקת אלרגן, הדירקטוריון היה נגוע בעניין אישי"

ד"ר עמרם אהרוני, שנערך לתביעה נגזרת נגד טבע, טוען שההסכם בין טבע לבין אלרגן לא אושר כחוק על ידי אסיפת בעלי המניות כעסקת בעלי עניין, ועל כן לטבע זכות לבטל אותו - ולתבוע נזקים

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק פטרבורג וגליה מאור
היו"ר יצחק פטרבורג והדירקטורית גליה מאורצילום: תומר אפלבאום, יונתן בלום
יורם גביזון
יורם גביזון

הסכם בעלי המניות שנחתם בין חברת טבע לבין חברת אלרגן, כחלק מרכישת אקטוויס ג'נריקס, צפוי להיות עילת התביעה הבאה הנגזרת כנגד דירקטוריון החברה. ד"ר עמרם אהרוני, משקיע בטבע, הגיש היום (ה') בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, באמצעות משרד עורכי הדין יעקב סאבו, חגי קלעי ואוהד רוזן, ממשרד קלעי רוזן ושות', להורות לטבע לגלות את כל המסמכים הקשורים בעסקת אלרגן - כולל פרוטוקולים של דירקטוריון טבע, טיוטות הסכם, הערכות שווי שהיו בפני טבע וכל מסמכי בדיקת הנאותות.

אהרוני מזכיר שטבע ואלרגן סיכמו ביולי 2015 שטבע תרכוש מאלרגן את החטיבה הגנרית של אלרגן - אקטוויס ג'נריקס - תמורת 33.75 מיליארד דולר במזומן, והקצאה של 9.9% מניות טבע בשווי של 6.75 מיליארד דולר, שהפכו את אלרגן לבעלת עניין בחברה ולבעלת המניות הגדולה בה. כחלק מהעסקה נחתם הסכם בעלי מניות בין טבע לבין אלרגן.

אהרוני טוען שהסכם בעלי המניות הופך כל אחד מחברי הדירקטוריון לבעל עניין אישי בעסקה, משום שהוא חוסם את האפשרות להדיח את חברי הדירקטוריון מתפקידם - שמתגמל אותם בנדיבות: שכר יסוד של 160 אלף דולר לשנה, ומענק של 130 אלף דולר, וכן תשלום של 10 אלף דולר על חברות בוועדה ו-2,000 דולר לכל ישיבה.

משום כך, טוען אהרוני, הסכם בעלי המניות היה צריך לקבל את אישורה של האסיפה הכללית של בעלי המניות. אהרוני מזכיר כי אלרגן התחייבה, כחלק מהסכם בעלי המניות, שכל עוד תחזיק ב-5% ממניות טבע, תצביע בעד כל מועמד לדירקטוריון שיומלץ על ידי הדירקטוריון, בכל ההצבעות בעניין שכר הדירקטורים, באופן יחסי להצבעות שאר בעלי המניות, ובכל ענין אחר, בהתאם להמלצת הדירקטורים.

אלרגן התחייבה לחתום ולתת לדירקטורים ייפוי כוח להצביע בשמה ובמקומה. עוד התחייבה החברה שלא למכור את מניותיה ב-12 החודשים הראשונים מהקצאת המניות למי שלא אושר על ידי רוב חברי דירקטוריון טבע. בחלוף 12 חודשים התחייבה אלרגן שלא להעביר את מניותיה בטבע למשקיע אקטיביסט, שהוגדר בהסכם כמי שביקש ייפוי כוח מבעלי מניות אחרים, הציג עמדה מטעמו לקראת הצבעה באסיפה כללית של בעלי המניות, או שהציע דירקטור לדירקטוריון החברה.

אהרוני טוען שלא יכול להיות ספק שסעיפים אלו בהסכם בעלי המניות הם סעיפים שביחס אליהם יש לחברי דירקטוריון טבע עניין אישי, וספק אם הם לטובת החברה. זאת משום שהם מחלישים את הביקורת של בעלי המניות על החברה ועל הדירקטוריון, ומונעים את ייעול פעילות החברה על ידי החלפת חברי הדירקטוריון.

משרדי חברת אלרגן קליפורניהצילום: ASSOCIATED PRESS

למרות העניין האישי של חברי הדירקטוריון, הסכם בעלי המניות לא הובא לאישור האסיפה הכללית של בעלי המניות, וזאת בניגוד לסעיף 278 לחוק החברות, והעסקה - כולל הסכם בעלי המניות - אושרו על ידי דירקטוריון החברה בלבד. אהרוני טוען שההימנעות של טבע מאישור הסכם בעלי המניות עם אלרגן על ידי האסיפה הכללית של בעלי המניות, מקים לה עילת תביעה, וכן שעל פי סעיף 281 לחוק החברות, חברה רשאית לבטל עסקה שהייתה טעונה אישור בעלי המניות, וכן היא רשאית לתבוע מאדם שגרם לה נזק אם ידע על העניין האישי שלו בעסקה.

"קיימת תשתית ראייתית ראשונית לכך שלחברת טבע עומדת זכות לבטל את עסקת אלרגן, שהסכם בעלי המניות הוא חלק ממנו, וכן עומדת לה זכות תביעה בגין הנזק שנגרם לה מעסקת אלרגן, וזאת בין אם תבטל את ההסכם ובין אם לאו", כותבים עורכי הדין יעקב סאבו, חגי קלעי ואוהד רוזן.

לטענתם, הסכם בעלי המניות ייצר 2 סוגי מניות: מניות רגילות שמחזיקות בזכויות הצבעה מלאות, ומניות נכות בכל הקשור לזכויות ההצבעה והסחירות שלהן, המניות שמחזיקה אלרגן - ומהוות 10% מהונה של טבע. הסכם זה, כך נטען בבקשה, עומד בניגוד לחובת תום הלב ולתקנת הציבור ב-4 רבדים: החוזה מפר את הוראות סעיף 46 ב' לחוק ניירות ערך, שאוסר על יצירת אפליה בין סוגי מניות; החוזה מפר את הוראות סעיף 293 לחוק החברות, שאוסר על הגבלת הסחירות של מניות, למעט בדרך של קביעת ההגבלה במפורש בתקנון החברה; החוזה עומד בניגוד לתקנת הציבור, משום שלטענת עורכי הדין, יש לראות בחלק מהתמורה שניתנה לאלרגן כדיבידנד אסור - משום שרעיונית מתן תמורה לבעל מניות, אלרגן במקרה זה, עבור הצבעתו, שאינה ניתנת ליתר בעלי המניות, היא חלוקה רעיונית.

הרובד הרביעי של הפגיעה של הסכם בעלי המניות בתקנת הציבור הוא הפגישה בממשל התאגידי, משום שהסכם בעלי המניות בין טבע לאלרגן כובל מראש את שיקול הדעת של בעלי המניות לשיקול דעתו של הדירקטוריון, ומפר בכך את עקרון היסוד, שעל פיו, על האסיפה הכללית של בעלי המניות לפקח על עבודת הדירקטוריון.

אהרוני טוען שלא רק שלטבע עילות תביעה נגד אלרגן ונגד נושאי המשרה בטבע, אלא גם נגרם לטבע נזק בשל הסכם בעלי המניות. לטענתו, למגבלות המיוחדות שהוצמדו למניות יש ערך כלכלי. הערך הכלכלי הזה שנגרע מאלרגן כשהונפקו לה מניות נכות שולם לה בדרכים אחרות; בין בהגדלת רכיב המזומן והן בהגדלת היקף המניות שהונפקו לה.

בבקשה מצוטט מחקר שנערך על ידי שמואל האוזר, כיום יו"ר רשות ניירות ערך, ועל ידי בני לאוטרבך, לפיו יש לשונות בזכויות ההצבעה ערך שלילי של 10%-20% שבוודאי גולגל ליתרת התמורה. התובע קובע כי לא יכול להיות ספק שנגרם לטבע נזק ממשי, בדמות החלק ממחיר העסקה שניתן לייחס לפיצוי שקיבלה אלרגן בגין הפגיעה בזכויות ההצבעה בחברה. על בסיס המחקר של האוזר ולאוטרבך, הוא מעריך שהפגיעה היא 10%-20% מהסכום שקיבלה אלרגן במניות - כלומר 675 מיליון דולר ועד 1.3 מיליארד דולר, אם כי הוא מדגיש שבשלב זה אינו אומד את הנזק שנגרם לטבע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר