בעלי אג"ח אלון מחדשים את הניסיון להשתלט על החברה

הליך הגישור בין נציגות אג"ח א' לבין בעלי השליטה באלון, שרגא בירן והקיבוצים, על הסדר חוב של 1.8 מיליארד שקל פוצץ לאחר הגעה להסכם עקרונות. בעלי האג"ח יבקשו מבית המשפט לכנס אסיפה כדי לאשר הסדר חוב שבמסגרתו ישתלטו על החברה

יורם גביזון
יורם גביזון
שרגא בירן
שרגא בירןצילום: עופר וקנין
יורם גביזון
יורם גביזון

בעלי איגרות החוב של חברת אלון יבקשו השבוע מעירית ויינברג-נוטוביץ', שופטת בית המשפט המחוזי מרכז בלוד, לכנס אסיפה של בעלי האג"ח, כדי שאלה יאשרו הסדר חוב שיאפשר להם להשתלט על אלון - חברת אחזקות בבעלות חברת ביילסול (53%) וארגוני הקניות של הקיבוצים (47%).

הבקשה תוגש בעקבות פיצוץ הליך גישור שניהלה נציגות אג"ח א' עם בעל השליטה באלון, שרגא בירן, שהוא גם בעל השליטה בחברת ביילסול (80%), ועם נציגי הקיבוצים. הגישור נוהל לבקשת השופטת נוטוביץ' בעקבות בקשה דומה שהוגשה על ידי נציגות האג"ח באוגוסט 2016, לאחר הורדת דירוג אגרות החוב של החברה בינואר 2016 - הורדה שהיתה אל מתחת לרמה שעל פי שטר הנאמנות מקנה לבעלי האג"ח את הזכות לדרוש את הפירעון המיידי של חוב על סך 1.78 מיליארד שקל.

אלון התנגדה לכינוס האסיפה בטענה שהחברה נזילה ומסוגלת לעמוד בהתחייבויותיה. במקביל להליך האישור מינה בית המשפט המחוזי מרכז את פרופ' אמיר ברנע כדי שיקבע מה שוויה של האחזקה ב-6 מיליון מניות דלק US - הנכס העיקרי של אלון, ואם נותר לאלון ערך שיורי לאחר פירעון החוב לבעלי האג"ח ולבנקים. כל זאת, כדי לקבוע איזה נתח מהחברה, אם בכלל, יוקצה לבעלי המניות הנוכחיים של אלון ישראל במסגרת הסדר החוב.

נכסיה של אלון כוללים: אחזקה בחברת דלק יו.אס - 9.7% מהחברה, בשווי של 135 מיליון דולר (504 מיליון שקל); את כל אחזקותיה בחברת דור אלון — 8% בשווי של 67 מיליון שקל; ואת אחזקתה בחברת התפעול של כביש 6 — 33% מהחברה המוערכת ב–110–150 מיליון שקל. זאת, בנוסף לנכסים של אלון ישראל שכבר משועבדים לבעלי האג"ח, בהם כל אחזקותיה בחברת אלון חיפושי גז - 79.6% בשווי 755 מיליון שקל - המחזיקה ב–4% ממאגר הגז תמר, וכן ב-200 מיליון שקל מתוך 500 מיליון השקלים שבקופת החברה.

בעקבות הליך הגישור שנוהל על ידי עורך הדין רובי בכר הגיעו שני הצדדים להסכם עקרונות שלפיו יתנו בעלי איגרות החוב ארכה לבעלי המניות של החברה עד לאוגוסט 2017 לגייס הון בהיקף של 120 מיליון שקל, בתמורה להזרמה מיידית של 40 מיליון שקל. על פי מתווה ההסכם, היו אמורים בעלי האג"ח לקבל 25% ממניותיה של אלון אם החברה תשלים את גיוס ההון. במקרה שבעלי המניות לא היו מצליחים לגייס את ההון הנדרש, היתה החברה אמורה לעבור לבעלותם המלאה של בעלי האג"ח. עוד הוסכם שאלון תפרע לבעלי האג"ח 400 מיליון שקל. יתרת החוב תיפרס עד 2027 והריבית עליה תופחת מ–5.6% ל–4.9%.

נציגות איגרות החוב שמיוצגת משפטית על ידי עורך הדין חגי אולמן טוענת ששרגא בירן בחר לסגת מההסכם, פחות מיממה לפני הגשתו לאישור בית המשפט. לטענת הנציגות, בירן נקט בטקטיקה של חוסר תום לב כדי למשוך זמן ולמנוע את הדיון בבית המשפט, תוך שהוא משתמש בשלוחיו כדי להטעות את שותפיו, את המגשר ואת בעלי האג"ח. עוד לטענת הנציגות, פעולותיו של בירן מאלצות את הצדדים לגרור אותו שוב לבית המשפט כדי לסכל את דרישתו דה פקטו לבצע תספורת עמוקה לחוב. מדובר בפעם שלישית שבה בירן יגיע לבית המשפט לאחר אירועי מגה, ריבוע כחול ורוזבאד.

מקבוצת אלון נמסר בתגובה: "אלון קבוצת הדלק ובעלי מניותיה רצו ועדיין רוצים להגיע להסדר, שתנאיו יאפשרו לחברה לשוב לפעילות של פיתוח, השבחת נכסיה ומיצוי הפוטנציאל העסקי שלה, תוך השבת החוב במלואו ובמועדו ללא כל תספורת. לשם כך היא הסכימה לפשרות מרחיקות לכת, לרבות הזרמת בעלים משמעותית.

לצערנו, המוסדיים בחרו שלא להשיב לחברה על הצעותיה, ומהתנהגותם מסתבר שהן בחרו להתעלם מכל ההצעות - הן במסגרת ההסדר המוצע והן ברעיונות יצירתיים אחרים - לפעול יחד כדי לשפר את מצב החברה ולהבטיח את תשלום החוב במלואו. אתמול המוסדיים הם שביקשו לדחות את הגשת חוות הדעת של פרופ' ברנע, מטעמים לא ברורים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"