רעידת אדמה בטבע: המנכ"ל ארז ויגודמן עוזב בעקבות הכישלונות

ויגודמן עוזב בעקבות הרכישה הכושלת של אקטוויס תמורת 37 מיליארד דולר ונפילה של 50% במחיר המניה ■ הוא צפוי לקבל מצנח זהב בשווי של 3 מיליון דולר ■ המשקיעים לא צופים שינוי דרמטי: המניה ירדה ב-1% אחרי סגירת המסחר ■ היו"ר יצחק פטרבורג מונה למנכ"ל זמני עד למינויו של מנכ"ל קבוע

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החובות מעיקים החוב הפיננסי נטו של טבע, במיליארדי דולרים
יורם גביזון
יורם גביזון

ארז ויגודמן, מנכ"ל חברת טבע, סיים את תפקידו בעקבות הרכישה הכושלת של חברת אקטוויס ג'נריקס ונפילה של 50% במחיר המניה.

דירקטוריון טבע בראשות פרופסור יצחק פטרבורג החליט למנות את פטרבורג כמנכ"ל זמני במקומו של ויגודמן עד למינויו של מנכ"ל קבוע. סול בארר ימונה כיו"ר החברה במקומו של פטרבורג.

ויגודמן שכיהן כדירקטור בטבע החל ב-2009, מונה בפברואר 2014 כמנכ"ל החברה במקומו של ג'רמי לוין בניסיון לשקם אותה אולם בעקבות ניסיון הרכישה הכושל של חברת מיילן ורכישת אקטוויס ג'נריקס באוגוסט 2016 תמורת 37 מיליארד דולר הידרדרה מניית טבע לשפל של 10 שנים המשקף שווי חברה של 34 מיליארד דולר, שנמוך מהחוב העצום של 35.6 מיליארד דולר שנצבר נכון לסוף 2016 כתוצאה מרכישת אקטוויס.

ויגודמן מסיים את תפקידו בעיתוי רגיש לאחר שטבע הפסידה במשפט פטנטים קריטי על קופקסון, התרופה המקורית שפיתחה לטיפול בטרשת נפוצה, במינון של 40 מ"ג. מכירותיה של קופקסון בארה"ב הסתכמו ב-3.3 מיליארד דולר והיא סיפקה לטבע 43% מהרווח התפעולי שלה ברבעון השלישי של 2016.

טבע אמנם הודיעה שתערער אולם יש לצפות שבעקבות הפסיקה עשויה חברת אחת לפחות, ככל הנראה, סנדוז מקבוצת נוברטיס וחברת מומנטה, להשיק גירסה גנרית של התרופה עוד במחצית הראשונה של 2017. טבע ציינה בתחזית שנתנה בינואר 2017 שהשקת שתי גירסות גנריות בפברואר2017 תגרום לירידה של 1.1 מיליארד דולר בהכנסותיה ולקיטון של 650 עד 800 מיליון דולר ברווח הנקי.

התחרות הגנרית הצפויה בקופקסון תעיק במיוחד על טבע בעיתוי הנוכחי שבו היא מנסה להקטין במהירות האפשרית חוב פיננסי נטו של 35.6 מיליארד דולר שנצבר ברכישת אקטוויס ג'נריקס והעסקה הכושלת לרכישת החברה המקסיקאית רימסה תמורת 2.3 מיליארד דולר במארס 2016. עסקה זו הביאה לפגיעה אנושה במוניטין של טבע לאחר שזו הגישה תביעה נגד בעליה הקודמים של רימסה בטענה שהונו אותה כשניהלו מערכת כפולה של חשבונאות וסיפקה מסמכים כוזבים לרשות המזון והתרופות המקסיקאית ובכך גרמו להשבתת מפעלה של החברה ולפיטורי עובדיה.

להגדלה לחץ כאן.

ויגודמן עוזב חודשיים בדיוק לאחר שמנכ"ל טבע גנריקה, סיגורדור אולפסון, האיש שהקים את אקטוויס ג'נריקס והיה אחד הכוחות שדחפו לעסקת אקטוויס ג'נריקס, התפטר מתפקידו. מינויו של יצחק פטרבורג כמנכ"ל זמני התחייב שכן על פי התקנון של טבע, מנכ"ל החברה חייב להיות תושב ישראל ומשום שטבע לא הייתה מעוניינת לפגוע בתפקוד השוטף של החברה בעיצומו של משבר על ידי מינויו של חבר הנהלה בכירה.

סול בארר שיחליף את פטרבורג כיו"ר הוא בעל היכרות עמוקה עם תעשיית התרופות. ד"ר בארר ייסד את קבוצת הביוטכנולוגיה בתאגיד Celanese, שהפך לחברת Celgene, שנסחרת כיום בשווי של 90 מיליארד דולר וכיהן שם בתפקידי הנהלה בכירה בין הנשים 1987 ל-2011 כולל בתפקיד היו"ר והמנכ"ל בין 2007 ל-2010.

נראה ששוק ההון אינו סבור שהחלפתו של ויגודמן תביא לשינוי דרמטי לטובה במצבה שכן המניה מגיבה בירידה של 0.9% בשלב המסחר המאוחר.

יו"ר טבע, יצחק פטרבורג. ימונה למנכ"ל זמניצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

ארז ויגודמן שמסיים גם את תפקידו כדירקטור בטבע צפוי לקבל מצנח זהב בשווי של 3 מיליון דולר. על פי הסכם ההעסקה שלו, זכאי ויגודמן במקרה של סיום תפקידו על ידי החברה לקבל כפליים משכרו החודשי - עבור כל אחת מ-3 השנים שבהם כיהן כמנכ"ל, כלומר 650 אלף דולר . הרכיב המשמעותי יותר בחבילת הפרישה של ויגודמן הוא תשלום של מכפלת שכר הבסיס שלו ב-18 עבור הסכמתו שלא להתחרות בטבע במשך שנה לאחר עזיבתו, כלומר סכום של 2.2 מיליון דולר.

ויגודמן מחזיק ב-2 חבילות של אופציות האחת שהוקצתה לו ב-2014 וכוללת 280 אלף אופציות שמחיר המימוש שלהן 41 דולר למניה. חבילת האופציות השנייה הוקצתה לו ב-2015 וכוללת 164 אלף אופציות במחיר מימוש של 57 דולר למניה, שגבוה כיום ב-68% ממחיר המניה, כך שאין כדאיות לממש אותן. ויגודמן קיבל גם 31 אלף מניות חסומות שיש להניח שלא כולן יגיעו לחזקתו בשל עזיבתו. ויגודמן נהנה משכר בעלות כוללת של 4.5 מיליון דולר ב-2014 ש-3.9 מיליון דולר מתוכו היה במזומן והיתרה תשלום הוני. ב-2015 הוא קיבל שכר בעלות של 5.7 מיליון דולר כש-4.3 מיליון דולר מתוכו היה במזומן והיתרה בתשלום הוני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר