צו עיקול זמני לארנה גרופ: "רוני מאנה היה הגורם היעיל לעסקת ארנה הרצליה"

הצו ניתן על רקע תביעה שהגיש מתווך הנדל"ן רוני מאנה, בגין טענה לחוב של 5.8 מיליון שקל על שירותיו לכאורה כמתווך במכירת קניון ארנה בהרצלייה לקרן הנדל"ן ריאלטי; השופט: "הצו ניתן לאור החששות בדבר האיתנות הפיננסית של ארנה גרופ"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני מאנה
רוני מאנהצילום: אייל טואג
ערן אזרן
ערן אזרן

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב נפתלי שילה הוציא בשבוע שעבר, במעמד צד אחד, צו עיקול זמני על הנכסים והזכויות של ארנה גרופ, שבשליטת מרכוס וובר, לנכסים בגובה של עד כ-5.88 מיליון שקל. הצו ניתן על רקע תביעה שהגיש מתווך הנדל"ן רוני מאנה, בגין טענה לחוב על שירותיו לכאורה כמתווך במכירת קניון ארנה בהרצלייה לקרן הנדל"ן ריאלטי.

הצו – שטרם דווח עליו למשקיעים בבורסה - נופק ביום ג' בשבוע שעבר במסגרת דיון בדלתיים סגורות שנערך בבית המשפט. השופט הורה שלא לפרסם את דבר הדיון או את תוכן הבקשה למשך ארבעה ימים. הצו תקף אך ורק לגבי נכסים של ארנה גרופ, ואינו נוגע למנכ"לית מיכל פוקס, שאף היא נתבעה על ידי מאנה. מארנה גרופ נמסר כי: "החברה מדווחת על עניינים מהותיים על פי דין. לצו העיקול שהוטל אין השפעה מהותית על עסקי החברה".

השופט שילה כתב בהחלטה כי "מובהר בזאת כי צו העיקול ניתן במעמד צו אחד, בין היתר לאור נספח 25 לתביעה, שבו מאשרת קרן ריאליטי כי המבקשת (חברה בבעלות מאנה, ע"א) היתה הגורם היעיל לביצוע העסקה, ולאור החששות שפורטו, בדבר האיתנות הפיננסית של ארנה גרופ. נימוקים אלה מטים את מאזן הכוחות לטובת המבקשת", נכתב.

לפני כשבועיים הגיש מאנה וחברת התיווך שבשליטתו, רו.מ. אינטרנשיונל גרופ, תביעה על סך 5.88 מיליון שקל כנגד ארנה גרופ ונגד פוקס. התביעה היא בגין אי תשלום עמלת התיווך לכאורה בעסקה שבה רכשה קרן הנדל"ן רילאיטי, עם שותפות, את קניון ארנה בהרצליה תמורת כ-335 מיליון שקל. סך התביעה משקף עמלת תיווך של כ-1.5% מגובה העסקה, בתוספת מע"מ.

קניון ארנה בהרצליהצילום: עזרא לוי

בתביעה, שהוגשה על ידי עוה"ד זוהר לנדה וגל ליפשיץ ממשרד ברנע ושות', נכתב כי ארנה גרופ ופוקס "מתנהלות כאחרון הגזלנים ומנסות להתחמק – שלא כדין, באופן בוטה ותוך הפרתה היסודית של המערכת ההסכמית שנכרתה בין הצדדים, מלקיים את התחייבויותיהן". מנגד, פוקס טענה, כי "מעולם לא היה בינינו סיכון ביחס לתשלום דמי התיווך", ואילו בארנה גרופ הדגישו: "התביעה היא עוד אחת מתביעות 'מצליח' של רוני מאנה, אשר מנהל כמה וכמה כאלו בבתי המשפט. התביעה חסרת בסיס".

מניית ארנה גרופ (לשעבר מנופים פיננסים) איבדה כ-92% בחמש השנים האחרונות. ארנה הסתבכה בשנים האחרונות על רקע שורת השקעות כושלות בתחום הנדל"ן וביצועים חלשים של נכסיה. כל זאת, בשעה שהחברה נאלצה לבצע מחיקות של עשרות מיליוני שקלים בגין השקעה בקרקעות בקזחסטן, ובגין ההשקעה בחברת חיפושי הנפט שמן, שנכשלה בקידוח ליד אשדוד. בשיא, בינואר 2011, הגיע שוויה של ארנה ל-1.1 מיליארד שקל, ואילו כעת - כ-41 מיליון שקל בלבד.

ארנה החזיקה עד לאחרונה גם בקניון ארנה בהרצלייה, שנמכר לקרן ריאליטי בתמורה לכ-335 מיליון שקל. ואולם, גם מכירת הקניון לא הצליחה לעצור את ההידרדרות במצבה הפיננסי. באחרונה הגיעה החברה להסדר עם נושיה בגין חובות של כ-160 מיליון שקל, לבנק מזרחי, לבנק הקפריסאי יורובנק, לאברהם נניקשווילי (בעל עניין בחברה) ולבעל השליטה, וובר.

בשבוע שעבר פורסם מתווה ההסדר, ובו נקבע כי חוב של 43 מיליון שקל לנניקשווילי ולבנק הקפריסאי ייפרע באופן מיידי; כשיתרת החוב– 27 מיליון שקל – תיפרע בתשלומים. בנוגע להלוואה בסכום של 76 מיליון שקל לבנק מזרחי, נקבע כי 15 מיליון שקל ייפרעו באופן מידי, וכן שהתשלום האחרון מעסקת ארנה הרצליה, בסכום של 67 מיליון שקל, ישמש לפירעון החוב. כחלק מההסדר שנחתם, בעל השליטה וובר נתן את הסכמתו לדחיית חוב של 8 מיליון שקל. וובר מופסד על השקעתו בארנה כ-800 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"