הערכות: פריגו תיפרד מ-400 עובדים עקב לחצי מחירים ותחרות

לחצי הממשל בארה"ב להוריד את מחירי התרופות, חוב של 5.5 מיליארד דולר בעקבות הרכישה הכושלת של חברת אומגה ולחצים של הקרן האקטיביסטית סטרבורד - מאלצים את פריגו להיפרד מ-3% מעובדיה ולהאיץ את מכירת הזכויות לתמלוגים מטיסברי

יורם גביזון
יורם גביזון
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסון
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסוןצילום: AMIR COHEN/רויטרס/ אמ?
יורם גביזון
יורם גביזון

ההרעה הניכרת בסביבה העסקית והרגולטורית והחוב הגדול הרובץ עליה דוחפים את חברת פריגו לביצוע תוכנית התייעלות. מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסון, פנה שלשום בשיחת ועידה לעובדים והסביר להם כי החברה נדרשת לקצץ בעלויות. פריגו מציעה לעובדיה בארה"ב תוכניות של פרישה מוקדמת, ובכוונתה להיפרד מ–400 עובדים — כלומר, כ–3% ממצבת כוח האדם שלה בעולם.

הנדריקסון חזר על כוונתה של החברה למכור את זכותה לקבל תמלוגים בשיעור מדורג של 18%–25% ממכירות התרופה Tysabri לטיפול בטרשת נפוצה, המשווקת על ידי חברת ביוג'ן איידק. התמלוגים ממכירות טיסברי הניבו לפריגו 40% מתזרים המזומנים שלה. ואולם, זרם יציב זה נמצא תחת איוםי, שכן פריגו עצמה ציינה שהתרופה Ocrevus שמפתחת חברת Roche צפויה לקבל אישור מה–FDA עד סוף מארס 2017 ולנגוס בנתחי השוק של טיסברי. נראה שככל שאיום זה יהיה קרוב ומוחשי יותר — ירד המחיר שתוכל פריגו לקבל עבור הנכס.

את הצורך בהתייעלות הסביר הנדריקסון הן בלחץ הפוליטי של הממשל להוריד מחירים והן בתהליך הקונסולידציה של סיטונאי התרופות ורשתות הפארם הגדולות בארה"ב. הקונסולידציה הגבירה את כוח המיקוח שלהם ואיפשרה להם לדרוש הגדלת הנחות מפריגו, שמחזיקה בנתח של 70% מהמכירות של תרופות ומוצרים רפואיים ללא מרשם במותג פרטי של רשתות הפארם. פריגו העריכה ברבעון השלישי של 2016 כי מחירי התרופות הגנריות יישחקו ב–9%–10% במחצית השנייה של 2016.

גורם אחר שמפעיל לחץ על החברה הוא הקרן האקטיביסטית Starboard, שרכשה 6.25% ממניות פריגו בשווי של 677 מיליון דולר. במכתב שפירסמה הקרן בספטמבר 2016 היא תבעה מפריגו למכור את עסקי הגנריקה של החברה ואת הזכויות לתמלוגי טיסברי.

כמו כן תקפה בחריפות סטרבורד את הנהלת פריגו על משגים תפעוליים ופיננסיים מאז נובמבר 2015, כאשר המנכ"ל הקודם, ג'ו פאפא, שיכנע את בעלי המניות לדחות ברוב של 60% הצעת רכש של חברת מיילן תמורת 75 דולר במזומן ו–2.3 מניות מיילן לכל מניית פריגו. פאפא וחברים אחרים בהנהלת פריגו שעדיין מכהנים, הגדירו את הצעת מיילן כמעליבה והבטיחו שימשיכו לנהל את החברה בהצלחה וייצרו לה ערך גבוה מזה שהבטיח להם יו"ר מיילן, רוברט קורי.

15 חודשים לאחר מכן צריכים בעלי מניותיה של פריגו לחוש עלבון על ששעו לעצת האחיתופל של פאפא, ודחו את ההצעה הנדיבה להמיר למזומן חלק ממחירי בועת הפארמה ששררה בימים העליזים של ראשית 2015.

הצעת הרכש של מיילן משקפת במחיר הנוכחי של מיילן שווי של 162.5 דולר למניה, כך שכל בעל מניה של פריגו הפסיד 86.4 דולר למניה וכולם ביחד הפסידו 12.4 מיליארד דולר. פאפא, שהבטיח לבעלי מניות פריגו עתיד שכולו טוב, נטש בינתיים את החברה ועתה הוא מנסה לחלץ ממשבר את חברת התרופות וליאנט שאיבדה 94% משווייה בשיאה באוגוסט 2015.

הנדריקסון, שהחליף את פאפא באפריל 2016 כשזה החליט לנטוש את האונייה הטובעת, נאלץ להתמודד עם החוב האדיר שהותיר. החוב הפיננסי נטו של פריגו, בהיקף של כ–5.5 מיליארד דולר, נצבר במהלך סדרת רכישות שהוביל פאפא בעשר שנותיו כמנכ"ל — בעיקר רכישת אלאן האירית בדצמבר 2013 תמורת 8.6 מיליארד דולר ורכישת אומגה הבלגית במארס 2015 תמורת 4.5 מיליארד דולר.

אומגה התגלתה כעסקה כושלת כמעט מהרגע הראשון. עד סוף הרבעון השלישי של 2016 הספיקה פריגו לבצע הפרשה של 1.7 מיליארד דולר לירידת ערך ההשקעה בחברה, שהציגה רווח תפעולי עלוב של 31 מיליון דולר על מכירות של 702 מיליון דולר בינואר־ספטמבר 2016. עמידה בהתחייבויות לא תהיה קלה לפריגו, בהתחשב בעובדה שהיחס בין החוב הפיננסי נטו לעודף בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת הגיע ל–5.5 בסוף הרבעון השלישי, האטרקטיביות של הזכויות לתמלוגי טיסברי יורדת והשחיקה במחירי התרופות הגנריות העמיקה.

פריגו מסרה בתגובה: "כחלק מהתקשורת והשקופה עם עובדי החברה, חלק אתמול ג'ון הנדריקסון, מנכ"ל פריגו, עם עובדיה את המאמץ המתקיים לבחינת מבנה העלויות בחברה. זאת, נוכח אתגרי מחירים חסרי תקדים בתחום הגנרי ובתחום תרופות המרשם. כצעד ראשון במסגרת מאמצים אלה מציעה החברה תוכנית פרישה מוקדמת לעובדיה הזכאים בארה"ב. החברה ממשיכה להיות מחויבת לכל עובדיה ולאספקת מוצרי בריאות איכותיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"