הכסף כבר לא הולך לגדולים: בתי ההשקעות הקטנים גוזרים את הקופון

בינואר גדל סך נכסי קרנות הנאמנות בכמיליארד שקל - למרות הירידות החדות במדדים המובילים בינואר ■ הקרנות המנייתיות בישראל ירדו בממוצע ב-0.2% בלבד

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

סך נכסי תעשיית קרנות הנאמנות בסוף ינואר 2017 הסתכם ב–215 מיליארד שקל — עלייה של כמיליארד שקל בהשוואה לסוף 2016. ואולם, מדובר ברמה הנמוכה ב–6 מיליארד שקל בהשוואה לסוף ינואר 2015. העלייה בינואר היא תוצאה של גיוסים במהלך החודש בסכום כולל של 730 מיליון שקל, בצירוף תשואה חיובית של כחצי מיליארד שקל. מדובר בחודש הראשון של גיוסים נטו חיוביים לתעשייה מאז אוגוסט 2016.

סכום הגיוס נטו בינואר מורכב מגיוס בסך 1.68 מיליארד שקל בקרנות המסורתיות בחודש החולף, בצירוף פדיון של 700 מיליון שקל בקרנות כספיות ופדיון של 250 מיליון שקל בקרנות המחקות. הקרנות הכספיות והקרנות המחקות ממשיכות במגמת השחיקה שלהן. משקלן הכולל מתעשיית הקרנות מבחינת שווי נכסים הולך ופוחת בשנתיים האחרונות, וביתר שאת בשנה האחרונה. זאת בהשוואה לקרנות המסורתיות המנוהלות.

יאיר לפידותצילום: דודו בכר

האפיק הבולט בינואר היה קרנות אג"ח כללי עם גיוס נטו של כ–2 מיליארד שקל. קרנות אג"ח כללי המשיכו את המומנטום החיובי הגבוה של מרבית 2016. כל הכסף שגויס בקטגוריה נכנס לקרנות עם חשיפה מנייתית כלשהי, כשקרנות אג"ח כללי ללא חשיפה מנייתית פדו בינואר 140 מיליון שקל. בלטו במיוחד תתי הקטגוריות של חשיפה למניות עד 20% עם גיוסים חודשיים של כ–1.2 מיליארד שקל, וחשיפה למניות עד 10% עם גיוסים של 680 מיליון שקל.

חלוקה זו של זרימת הכספים בקטגוריה מתיישרת עם המגמה הכללית של זרימת הכספים בתעשיית הקרנות, ושל העדפת שילוב של נכסי סיכון, בעולם שבו פוטנציאל התשואות באיגרות החוב הסולידיות אינו מספק. גם התשואה הממוצעת של הקטגוריה בינואר, 0.32%, דומה לתשואה הממוצעת של התעשייה כולה. נראה כי המשקיעים בקרנות אלה נהנים מפיזור מספק וחשיפה לכל אפיקי ההשקעה המרכזיים: איגרות חוב קונצרניות, איגרות חוב ממשלתיות ומניות, הכל בארץ ובחו"ל.

במקום השני בגיוסים בינואר מתייצבת קטגוריית הקרנות הקונצרניות עם גיוסים חודשיים של 610 מיליון שקל. קרנות אלו מוסיפות לצמוח בשיעורים בינוניים ומעלה מדי חודש, ולהעניק ערך חיובי קבוע למשקיעים. זרימת הכספים לקטגוריה בהשוואה לזרימת הכספים השלילית מקטגוריות אג"ח מדינה ושקליות, מעידה כי גם במקרה זה המשקיעים מעדיפים לפנות לנכסי סיכון בעלי פוטנציאל התשואה הגבוה יותר.

בינואר עלו מדדי האג"ח המובילים ב–0.5%–0.6%, והתשואה הממוצעת של הקרנות המנוהלות בשילוב עם המחקות היתה דומה והסתכמה ב–0.57%. מדובר בתשואה השנייה בגובהה בינואר, והראשונה מבין אפיקי האג"ח.

קרנות המניות בארץ נהנו בינואר מכניסת כספים בגובה של 450 מיליון שקל, ויחד עמן גייסו הקרנות הגמישות 240 מיליון שקל. 98% מהגיוסים המשולבים בקטגוריות הופנו לקרנות מנוהלות, בעוד 10 מיליון שקל בלבד הועברו לקרנות המחקות. מדובר בהפגנת אמון משמעותית של הציבור ויועצי ההשקעות ביכולת המנהלים האקטיביים להכות את המדדים הפסיביים. הדבר בולט במיוחד בינואר, כמה ימים לפני הכניסה לתוקף של רפורמת המדדים של הבורסה.

במסגרת הרפורמה יחויבו תעודות הסל והקרנות המחקות להתכסות בצורה עיוורת בשל השינויים במדדים, בעוד מנהלי הקרנות המסורתיות יוכלו לנצל את עודפי הביקושים ועודפי ההיצעים ליצירת תשואות עודפות בקרנות. עדיפות הניהול האקטיבי באה לידי ביטוי כבר בינואר כשהמדדים המובילים ירדו בשיעורים גבוהים: ת"א 100 ירד ב–3.3% ות"א 25 (מעו"ף) ירד ב–4.3%. ואולם, הקרנות המנייתיות בארץ ירדו בממוצע ב–0.2% בלבד. הקרנות הגמישות הניבו תשואה ממוצעת חיובית של 0.55%.

קרנות מניות בחו"ל היו האפיק המניב ביותר בתעשייה בינואר עם תשואה ממוצעת של כמעט 2%, כתוצאה מהמומנטום החיובי בשווקים בחו"ל. מבחינת זרימת כספים הקטגוריה נהנתה מגיוס חיובי של 250 מיליון שקל בלבד. ואולם, ייתכן כי מדובר בטפטוף ראשון מסכומים גבוהים יותר שייכנסו במהלך השנה, בהנחה שמגמת התשואות החיוביות הגבוהות תימשך.

המגייס הגדול בינואר: ילין לפידות

המגייס הגדול ביותר בינואר היה בית ההשקעות ילין לפידות עם גיוס של 687 מיליון שקל. אחריו ניצבת חברת מור עם גיוסים של 661 מיליון שקל. במקום השלישי ניצבת חברת איילים עם גיוס של 616 מיליון שקל, ובמקום הרביעי ניצב בית ההשקעות אנליסט עם גיוס של 521 מיליון שקל. הגיוסים ממשיכים לזרום לבתי ההשקעות שמתמחים בניהול השקעות אקטיבי. אלטשולר שחם, שידוע כבית השקעות אקטיבי שגייס לקרנות המחקות שלו 108 מיליון שקל, אולם פה מדובר בקרנות הסמרט בטא (קרנות מחקות חכמות), שהוא מפרסם בקצב מוגבר, ובהן הוא גייס סכום גבוה יחסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם