מיכאל לוי ולאומי באקזיט נאה בנילית - וקרן מרקסטון שוב מפספסת

קונצרן סלאניס חתם אתמול על הסכם מחייב לרכישת פעילות הפלסטיק של נילית, תמורת כ-1.1 מיליארד שקל ■ הבעלים מיכאל לוי ייהנה מרווח של מאות מיליוני שקלים, ולאומי פרטנרס תרוויח 100 מיליון שקל ■ אם העסקה הייתה נסגרת עד סוף 2016, לאומי היה משלם למרקסטון תמורה נוספת על זו ששילם לה בעבר

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל לוי
מיכאל לויצילום: ללא קרדיט
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

מיכאל לוי ובנק לאומי עושים צעד נוסף לקראת אקזיט נאה ביצרנית סיבי הניילון נילית. אתמול (ד') חתמו הצדדים על הסכם מחייב עם קונצרן הענק האמריקאי סלאניס (Celanese) לרכישת פעילות תרכובות הפלסטיק המבוססות סיבי ניילון של נילית. בדיווח שפורסם אתמול בארה"ב סלאניס לא סיפקה פרטים פיננסיים על העסקה. לפי הערכות, סלאניס תשלם בגין פעילות הפלסטיק של נילית כ-250- 300 מיליון דולר, כלומר כ-1.1 מיליארד שקל. סלאניס עוסקת בעיקר בפיתוח וייצור תרכובות כימיות לתעשייה, ונסחרת בארה"ב לפי שווי שוק של כ-12.4 מיליארד דולר.

סאלינס בחנה השקעה בנילית במשך יותר משנה, ובהתחלה תכננה לרכוש את מלוא הפעילות של נילית הכוללת, מלבד פלסטיק, יצירת חוטים לתעשיית הטקסטיל (המשמשים בעיקר לתעשיות הביגוד) - אך בסופו של דבר החליטה לרכוש את פעילות הפלסטיק, המהווה כמחצית מכלל הפעילות של נילית.

לוי מחזיק ב-80% מנילית, וביתר המניות מחזיקה לאומי פרטנרס, זרוע בנקאות להשקעות שבבעלות בנק לאומי, המנוהלת ע"י ירון בלוך. חלקו של לוי בעסקה מוערך ב-900 מיליון שקל, ושל לאומי פרטנרס ביותר מ-200 מיליון שקל.

לאומי פרטנרס רכשה לפני כשנתיים את 20% מנילית מידי קרן ההשקעות הפרטיות מרקסטון בראשות מוטי ווייס ורון לובש, תמורת כ-45 מיליון דולר (כ-170 מיליון שקל), זאת לאחר שניצלה את מצבה הפיננסי הקשה של מרקסטון בכדי להשיג הנחה במחיר הרכישה.

עם השלמת העסקה ברבעון השני של 2017 צפויים לאומי פרטנרס ובנק לאומי לרשום רווח לפני מס של כ-100 מיליון שקל ובהמשך, אם תימכר פעילות הטקסטיל של נילית, עשוי לאומי ליהנות מרווח לפני מס של כ-100 מיליון שקל נוספים.

לפי הערכות, נילית מייצרת סך הכנסות שנתיות של כ-500 מיליון דולר, מייצרת EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מיסים,פחת והפחתות) שנתית של כ-40 מיליון דולר ורווח נקי של כ-25 מיליון דולר. נילית הוקמה על ידי משפחת לוי ב-1969, והיא מעסיקה כ-1,500 עובדים בישראל, ברזיל, סין, איטליה וגרמניה.

עבור מרקסטון, ההשקעה בנילית היתה מאכזבת מאוד. את 20% המניות היא רכשה מידי לוי ב-2005 תמורת כ-75 מיליון דולר, וכאמור מכרה אותן ללאומי פרטנרס בכ-45 מיליון דולר. במסגרת ההסכם עם לאומי, מרקסטון עשויה היתה ליהנות מתמורה נוספת שיכלה להגיע לכמה עשרות מיליוני שקלים בודדים - בהתאם למנגנון התאמה למחיר שהוכנס במסגרת ההסכם עם לאומי. אלא שלדאבונה של מרקסטון, מנגנון ההתאמה אמור לפוג בסוף שנת 2016 הנוכחית בעוד שהעסקה עם סאלינס כאמור תיסגר במהלך הרבעון השני של 2017. על כן מרקסטון תפספס קבלת תמורה עודפת - דבר שהיה מאפשר לה להמתיק, ולו במקצת, את הגלולה המרה עבור משקיעיה.

ההשקעה בנילית מצטרפת לשורה של השקעות כושלות נוספות שביצעה מרקסטון מאז שגייסה ממשקיעיה ב-2004 כ- 800 מיליון דולר, והיא כוללת בין השאר השקעות בבית השקעות פריזמה שקרס, ברשת הספרים סטימצקי, אלרן נדל"ן, חברת רכבים תומקאר ועוד. מהדו"חות הכספיים ל-2015 שהפיצה מרקסטון (שכבר הפסיקה לפעול) למשקיעיה, עולה כי מאז הקמתה היא הסבה להם IRR (שיעור תשואה פנימי) שלילי של כ-80%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב