מחליפים את לאומי בהראל |

אימפריית הנדל"ן של פוגל ונקש עברה להתממן אצל המבורגר

אמפא נדל"ן, המחזיקה בישראל נכסים בשווי של יותר מ-3 מיליארד שקל, קיבלה מהראל הלוואות ב-1.2 מיליארד שקל, ופרעה ללאומי הלוואה בכ-500 מיליון שקל ■ לאומי וקבוצת אמפא הסתכסכו לפני כשנה עקב נסיגת הקבוצה מרכישת כלכלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבוצת הביטוח והפיננסים הראל, שבשליטת יאיר המבורגר, השלימה באחרונה עסקה גדולה שבמסגרתה העניקה אשראי בסכום גבוה של כ-1.2 מיליארד שקל לחברות אמפא נדל"ן ואמקור מקבוצת אמפא. אמפא נמצאת בשליטת אחים ג'ו, רפי ואבי נקש, ומשפחת פוגל בראשות שלומי פוגל, המשמש מנכ"ל ויו"ר הקבוצה. ההלוואה מהראל באה להחליף מימון שניתן לקבוצה בעבר, בעיקר מבנק לאומי ומגופים מוסדיים אחרים.

אמפא פועלת בעיקר בתחומי נדל"ן ופיננסים, ומחזיקה בנכסים בישראל ובחו"ל בשווי של יותר מ-4 מיליארד שקל. מתוך זה שווי הנדל"ן של אמפא (נכסים והתחייבויות) מוערך ביותר מ-3 מיליארד שקל. ההון העצמי של פעילות הנדל"ן מוערך ביותר ממיליארד שקל, והנכסים מייצרים NOI (הכנסות תפעוליות שנתיות נטו) של יותר מ-100 מיליון שקל.

יאיר המבורגר, יו"ר הראלצילום: עופר וקנין

חתמים בשוק התל־אביבי ניסו בשנים האחרונות לשכנע את אמפא נדל"ן, המנוהלת על ידי זוהר לוי, להנפיק את מניותיה בבורסה בת"א ולגייס בה הון וחוב. ואולם למרות הגידול הניכר בהיקף הפעילות וסביבת הריביות הנמוכה המיטיבה עם חברות הנדל"ן, ראשי הקבוצה מעדיפים בשלב זה להישאר פרטיים. בינתיים הם מצליחים לקבל תנאי מימון יחסית נוחים מהבנקים ומגופים מוסדיים.

ייתכן שהעסקה הנוכחית מתבצעת גם בגלל הרצון של פוגל ונקש להפחית את התלות שלהם בבנק לאומי שאיתו יש להם מחלוקת עסקית. בסוף 2015 ניסו פוגל והאחים נקש לרכוש מידי בנק לאומי את השליטה בחברת הנדל"ן כלכלית ירושלים (כ-40%) שנשלטה בעבר בידי אליעזר פישמן. העסקה לא יצאה אל הפועל, ולאומי תבע את נקש־אמפא בעקבות כך בכ-172 מיליון שקל. התביעה עדיין לא יושבה ועברה באחרונה לגישור. הונו האישי של פוגל מוערך בכמה מאות מיליוני שקלים. פוגל שותף בחברות מספנות ישראל, גולד בונד וכן בחברות נוספות.

הראל ביטוח מנוהלת על ידי מישל סיבוני, ונשלטת על ידי משפחת המבורגר. ההלוואה הנוכחית של אמפא נדל"ן ואמקור מורכבת מכמה הלוואות בריבית משתנה ובמח"מ (משך חיים ממוצע) של 7–8 שנים. הן צפויות להוזיל את עלויות המימון של החברה לפי הערכות ביותר מ-10 מיליון שקל בשנה.

באמצעות האשראי החדש קבוצת אמפא תפרע את החובות הקיימים לבנק לאומי (כ-500 מיליון שקל), מנורה מבטחים וכלל ביטוח, וכן תבצע השקעות בנכסים חדשים ובהשבחה של נכסים קיימים.

שלומי פוגל

תמורת ההלוואה שיעבדו אמפא נדל"ן ואמקור להראל ארבעה נכסים בתל אביב, בשווי מוערך של כ–2 מיליארד שקל. העיקריים שבהם הם מגדל אמפא ומגדל אמפא TLV הצמוד לו.

מגדל אמפא הוחזק עד לפני כשנתיים ב-50% על ידי אלקטרה נדל"ן ואלקטרה בע"מ מקבוצת אלקו. שוויו של מגדל זה לבדו מוערך ביותר מ-1.2 מיליארד שקל. המגדל ממוקם ברחוב יגאל אלון 98 בת"א, ונחשב לאחד ממגדלי המשרדים הבולטים בישראל. מגדל אמפא משתרע על פני שטח של 60,000 מ"ר וכולל כ-70,000 מ"ר מרתפי חניה. עם השוכרים בבניין נמנים בין השאר גופים כמו חברת גוגל, קרן השקעות פימי, ומשרד עורכי הדין גולדפרב-זליגמן.

מנתונים המתפרסמים באתר של אמפא נדל"ן עולה כי הקבוצה מחזיקה בשטחי משרדים ומסחר של כ-250,000 מ"ר, בשטחים של כ-100,000 מ"ר חניונים ואחסנה, כ–25,000 מ"ר של קריית חינוך ומעונות לסטודנטים. נכסים בולטים נוספים שאמפא מחזיקה הם בניין wework בהרצליה, בית אמפא הרצליה, בית אמצור בהרצליה ובית קורקס בהרצליה.

הראל יוצגה בעסקות על ידי עוה"ד נפתלי ניר, עמליה משי, ואדם שפרוך ממשרד יגאל ארנון ושות', ואמפא נדל"ן יוצגה על ידי עוה"ד יובל ש"ץ ולידיה גינו ממשרד זהבי, בלאו ושות'.

מטעם הראל שנחשבת לאחת השחקניות הבולטות בתחום השקעות ישירות בנדל"ן ובמתן אשראי לחברות נדל"ן, הובילו את העסקה עם אמפא איציק טוויל מנהל מחלקת האשראי בחטיבת ההשקעות ויעקב ניצן, מנהל יחידת ליווי פרויקטים בתחום נדל"ן. עבור הראל מדובר במהלך אסטרטגי של צירוף קבוצת לווים חדשה מתחום הנדל"ן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות