סלינגר מבטלת את הסכמי קרנות ברירת מחדל של מעסיקים שגבו דמי ניהול מקסימליים

בדרך כלל סוכני הביטוח הם המתווכים בין המעסיק לקרנות ■ כשהסוכן יוצר עסקת ברירת מחדל בדמי ניהול מקסימליים, הוא למעשה מעדיף את טובת המעסיק על פני טובת העובד

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

בביקורת שערכה רשות שוק ההון נמצא כי 50% מהסכמי קרנות ברירת המחדל, שלא זכו במכרז של משרד האוצר, גובים את דמי הניהול המקסימליים - 0.5% מהצבירה ו–6% מההפקדות. שתי קרנות ברירת המחדל של בית ההשקעות מיטב דש ושל בית ההשקעות הלמן אלדובי גובים דמי ניהול נמוכים בהרבה מאלו שמצאו המעסיקים.

קרן הפנסיה של מיטב דש גובה דמי ניהול בשיעור של 1.31% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.01% מהצבירה בקרן; ודמי הניהול שגובה קרן הפנסיה של הלמן אלדובי הם 1.49% מההפקדות החודשיות ו–0.001% מהצבירה בקרן. לפי דרישות רשות שוק ההון, כחלק מהרפורמה של קרנות ברירת המחדל, מעסיק יכול לבחור לאיזו קרן ברירת מחדל לצרף את עובדיו, שלא בחרו לאיזו קרן פנסיה להפריש את ההפקדות הפנסיוניות שלהם. הוא יכול לבחור בקרנות שזכו במכרז של רשות שוק ההון, או לחלופין לערוך מכרז בין קרנות הפנסיה. זאת שתעניק את השירות הטוב ביותר עם דמי הניהול הנמוכים ביותר תזכה במכרז של המעסיק.

דורית סלינגר צילום: אמיל סלמן

בדרך כלל סוכני הביטוח הם המתווכים בין המעסיק לקרנות. כשהסוכן יוצר עסקת ברירת מחדל בדמי ניהול מקסימליים, הוא למעשה מעדיף את טובת המעסיק על פני טובת העובד. כנראה שאותו סוכן לא נפגש עם העובד ולא ביצע בירור צרכים כנדרש, כדי להתאים את החיסכון הפנסיוני המיטבי לעובד. ואולם, לתוצאה כזו, שבה יותר ממחצית העובדים משלמים את דמי הניהול המקסימליים, לא ציפו למצוא ברשות שוק ההון. לפיכך, עתידה הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, לפרסם בתחילת פברואר טיוטת תקנות, שקובעת כי יבוטלו הסכמי ברירת מחדל שחתמו מעסיקים עם קרנות פנסיה בדמי ניהול מקסימליים. מעסיק גם יוכל לצרף את עובדים לקרנות ברירת המחדל שבחרה הממונה.

רשות שוק ההון הגיעה לתוצאות העגומות לאחר שכחלק מהרפורמה של קרנות ברירת מחדל היא דרשה מחברות הפנסיה לקבל לידיה את כל הסכמי ברירת המחדל שחתם המעסיק עם עובדיו.

מלשכת סוכני ביטוח נמסר: "שיעור דמי הניהול המקסימליים של המבוטח לחברת הביטוח כפי שקובע החוק הינם גבוהים מדי, ועל כך כבר התרענו בעבר. אנו חוזרים וקוראים לסלינגר למלא את תפקידה כמי שאמונה על אינטרס ציבור המבוטחים ולהוריד את שיעור דמי הניהול המקסימליים על ההפקדה ל-3 אחוז ועל החיסכון ל-0.2 אחוז. לשמחתנו הצעת החוק אותה יזמנו להפרדת תגמול הסוכן מדמי ניהול נכנסת לפועל בתחילת אפריל, מה שיבטל כל מראית עין לניגוד עניינים אפשרי בין סוכן הביטוח למבוטחיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?