השקעות |

אקסלנס: "רוסיה היא השקעה מתבקשת, הכלכלה שלה מתחילה להשתפר"

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, יניב חברון, ממליץ להשקיע בשוק המניות הרוסי ומסתמך בהמלצתו על עליית מחיר הנפט, שיפור מעמדו של פוטין בעולם והמשך התחזקות הרובל ■ תעודת הסל קסם רוסיה עלתה ב-55% בתוך שנה

קרמלין במוסקווה
קרמלין במוסקווהצילום: MAXIM SHEMETOV/רויטרס

האם רוסיה יכולה להביט על המשבר הכלכלי שעברה בשנים האחרונות כהיסטוריה? לאחר זינוק במחירי הנפט, עלייה חדה בערכו של הרובל הרוסי ועל רקע השינויים הפוליטיים בעולם שמביאים להתחזקותו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין – נראה כי כלכלת רוסיה, שכבר החלה להתאושש לאחרונה, נמצאת בדרכה להמשיך במגמה החיובית.

בעוד מדדי המניות המובילים בארה"ב נסחרים סביב רמות שיא הגורמות ל"פחד גבהים" של המשקיעים, ובמקביל קיים חשש מעליית התשואות בשוק האג"ח — הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, יניב חברון, מצביע על רוסיה כאחת ההשקעות המתבקשות ביותר כיום. לדבריו, לאחר שעברה שנתיים קשות מבחינה כלכלית החל מ–2014, תקופה שהחלה בהטלת סנקציות עליה על ידי המערב, וכן קריסה במחירי הנפט, מצבה של הכלכלה הרוסית נראה כיום שונה לחלוטין.

"כסף זר בדרך למדינה"

"אם בעבר המלצנו על רוסיה בשל מחירי השפל של המניות, כעת המלצתנו נרשמת בעקבות שיפור במצב הכלכלה", הוא אומר. להערכתו, המשך עליית מחיר הנפט, האצה מחודשת של יצוא תעשיית הנשק והמזון הרוסית, והתחזקות המטבע הרוסי הופכים את ההשקעה במדד המניות במוסקבה לכדאית במיוחד. גם התחזקותו הפוליטית של פוטין מהותית לשיפור הכלכלה, מכיוון שכסף זר בהיקף נרחב צפוי להיכנס למדינה. חברון מציין כי אינו נרתע מהזינוק שרשם מדד המניות הרוסי המרכזי, RTS, כ–50% אשתקד, ולדעתו "היד עוד נטויה".

"מחיר הנפט יסייע בסגירת הגירעון"

קיים מתאם גבוה בין ביצועי הכלכלה הרוסית לבין מחיר הזהב השחור, מכיוון שזהו אחד מענפי היצוא הגדולים במדינה וחברות האנרגיה מהוות חלק נכבד ממדד המניות במוסקבה. נפילת מחירו ל–26 דולר לחבית בפברואר 2016 היתה אחת הסיבות להרעה הכלכלית במדינה. מאז הכפיל מחיר הנפט את ערכו, והוא מגיע כעת לכ–53 דולר לחבית. זאת, בעיקר הודות להסכם קיצוץ התפוקות בין מדינות אופ"ק, שאליו הצטרפו בהמשך יצואניות נפט נוספות.

"כבר במחיר של יותר מ–40 דולר לחבית זוכה רוסיה לעודף בתקציב המתוכנן שלה, מה שמאפשר לה לחדש ולהגדיל את העודפים שישמשו לסגירת הגירעון הפיסקלי שלה", מספר חברון. "החל ממחיר של 55 דולר לחבית תוכל רוסיה לצבור מחדש גם כספים בקרן הרזרבות, שבה היא משתמשת בתקופות של ירידה במחירי הסחורות ושנכון להיום תומכת בסגירת הגירעון".

חברות האנרגיה הרוסיות, המהוות יותר ממחצית מדד המניות, צפויות כמובן ליהנות מהעלייה במחירי הנפט — שלפי חברון עשויה להימשך עוד כמה רבעונים. רווחיהן אמורים להתחזק משמעותית ולדחוף את המדד מעלה.

לאחר שיצוא הנשק הרוסי נחתך מרמות של יותר מ–8 מיליארד דולר בשנה ב–2012–2013 לפחות מ–5.5 מיליארד דולר ב–2014–2015, חברון מאמין כי הוא צפוי לשוב ולהתחזק, בעיקר על חשבון תעשיית הנשק האמריקאית. "בשנתיים האחרונות רוסיה וכוחה הבליסטי חזרו לתודעה בעקבות השתלטותה על חצי האי קרים והסיוע שלה לאסד בסוריה", הוא אומר. "החיבור בין מדיניות חוץ ומדיניות יצוא הנשק נתן לרוסיה את קפיצת המדרגה שלה היא היתה זקוקה".

זאת ועוד, חברות ענק מחדשות את ההשקעות שלהן במדינה — מתוך צפי לשיפור בהכנסת הצרכנים שם, העידוד של פוטין לתהליך והכדאיות הכלכלית. "אחרי שנתיים של מיתון קשה, יצרניות גדולות מעריכות כי רוסיה אטרקטיבית יותר לייצור מאשר סין ושכנותיה", מוסיף חברון. "ההאצה המחודשת של יצוא תעשיית הנשק, הרוח הגבית לתעשיית המזון, ההתקרבות לאירופה והעתיד המבטיח עם ארה"ב של דונלד טראמפ יהוו תרומה נוספת", מציין חברון. "כמו כן היחסים הקרובים עם סין יתמכו בשוק האנרגיה והמזון הרוסי וישפרו את מאזן התשלומים של הממשלה. השקעות של חברות ענק יובילו להתחזקות הרובל".

"הרובל יתחזק ב–2017"

בשל היחלשות הכלכלה הרוסית, הרובל צלל בכ–60% מול הדולר בשנים שלאחר 2012, ובתחילת ינואר 2016 נסחר דולר אחד תמורת כ–81 רובל. מאז האמיר ערכו בכ–35% וכיום דולר אחד נסחר תמורת כ–60 רובל. חברון מעריך כי הרובל ימשיך להתחזק "ובעוצמה משמעותית יותר" בשנה הקרובה. "התייצבות הכלכלה הרוסית בעקבות התייצבות מחירי הנפט היא רק ההתחלה", הוא אומר. "החשבון השוטף של המדינה עומד להשתפר לאור צפי לכניסת השקעות מסיביות ושיקום היצוא הרוסי לאחר הסנקציות שהוטלו עליה — מה שיעלה את ערכו של הרובל, להערכתי ב-10% לשנה. הודות לעליית מחיר הנפט, עלייה במחירי הסחורות, גידול בעסקות נשק, הסרת הסנקציות מהמדינה — אם יוסרו, וכניסתן של השקעות חדשות".

בשל החשש מעלייה מהירה מדי בערכו של הרובל, חברון מאמין כי רוסיה תנסה למתן את התחזקותו — כדי שלא תיהפך ללא אטרקטיבית, מה שיסכן את תהליך ההתאוששות. לדבריו, רוסיה תנסה למתן את ההתחזקות על ידי קניית דולרים או הורדת ריבית, ששיעורה 10% כיום, מה שצפוי לתמוך בשוק ההון. הורדת הריבית תתאפשר בזכות המשך הירידה של שיעור האינפלציה במדינה, שנקבע על 5.4% (בשיעור שנתי) בדצמבר האחרון והתקרב ליעד של 4%.

"גם אג"ח ממשלתיות כדאיות"

קריסת הכלכלה הרוסית באה לידי ביטוי גם במדד המניות בבורסה במוסקבה. ממארס 2011 עד ינואר 2016 צלל המדד בכ–64%. על רקע תחילת ההתאוששות, ב–2016 כולה הוא רשם זינוק של 50%. חברון מאמין שהזינוק במחירי המניות ברוסיה הוא איתות להבראתה של הכלכלה וסימן המעיד על הדרך להמשך המגמה החיובית.

מכפיל הרווח הממוצע בבורסה במוסקבה הוא כ–11, והמכפיל העתידי כ–6 בלבד, כך שקיים צפי לגידול משמעותי ברווחיות. זהו מכפיל רווח נמוך בהרבה מהמכפיל הממוצע במדדS&P 500 האמריקאי, שהגיע ל–20, וכן מהמכפיל הממוצע בשווקים המתעוררים, 15.

חברון צופה עליות שערים בבורסה הרוסית הודות להמשך השיפור במצבו של הצרכן הרוסי, שנהנה מעלייה בהכנסות הריאליות לאור התמתנות האינפלציה; וכן הודות למגזר האנרגיה שצפוי ליהנות מעלייה במחיר הנפט, ומעלייה בהשקעות בו שכן הממשלה מוכרת חלק מאחזקותיה בחברות הממשלתיות.

נוסף על חשיפה מנייתית לא מנוטרלת מטבע — כדי ליהנות מעלייתו — חברון מוסיף כי גם חשיפה לאג"ח הממשלתיות ברוסיה עשויה להיות השקעה מוצלחת: "החשיפה לרובל תניב להערכתנו תשואה מצוינת. בנוסף, הריבית ברוסיה עשויה לרדת כדי לבלום את התחזקות הרובל, מה שיספק רוח גבית לשוק האג"ח שם. וכמובן, נכונות להסרת הסנקציות מצדה של ארה"ב ומדינות באירופה תתרום ליציבותה של רוסיה ולכן גם לשוק האג"ח שלה".

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"