מנורה מבטחים מכרה לעורכי דין ביטוח שמגן עליהם מתביעה על הטרדה מינית

רשות שוק ההון: ״אנו רואים בחומרה מתן כיסוי ביטוח להטרדה מינית בניגוד להוראות הדין והרשות״

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית מבטחים מנורה
בית מנורה מבטחים צילום: יעל אנגלהרט
אסא ששון
אסא ששון

בימים אלו בוחנת רשות שוק ההון האם חברת הביטוח מנורה מבטחים פעלה שלא כשורה בעת ששיווקה פוליסת ביטוח אחריות מקצועית ללשכת עורכי הדין. באמצע נובמבר זכתה חברת הביטוח במכרז לביטוח אחריות מקצועית עבור חברי הלשכה. לאחר שמנורה זכתה במכרז, בחנה רשות שוק ההון את הפוליסה וגילתה כי בפוליסה קיים סעיף המבטח מפני מקרה של תביעה על הטרדה מינית - דבר האסור על-פי הנחיות המפקחת על הביטוח. הסיפור על פוליסת "ההטרדה המינית" נחשף על ידי שרון שפורר באתר המקום הכי חם בגיהנום.

הפוליסה נבנתה על ידי יועצי הביטוח FRC יועצים לניהול סיכונים בע"מ. לאחר שנבנתה, ערכה לשכת עורכי הדין מכרז בין חברות הביטוח על גובה הפרמיה לפוליסה, והחברה שזכתה היא מנורה מבטחים. על פי דרישות המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, לפני שחברת ביטוח מוכרת פוליסת ביטוח היא צריכה לקבל את אישור רשות שוק ההון - הליך שלא התקיים במקרה של מנורה.

בסוף שנת 2013, הוציאה סלינגר הוראה לחברות הביטוח וקבעה כי בפוליסות אחריות מקצועית אין סעיף ביטוח להטרדה מינית למטריד או למעסיקו, במידה והמעסיק לא נקט בכל האמצעים למנוע הטרדה מינית. בנוסף, אסרה סלינגר על מבוטח להעניק כיסוי למי שהורשע בהטרדה מינית או מי שהשיג הסדר פשרה.

כאשר ברשות בחנו את סעיף ההטרדה מינית של מנורה מבטחים, התברר כי הסעיף לא עומד בהוראות של סלינגר. כך למעשה מכרה חברת הביטוח מנורה פוליסה לא תקנית לכ-10,000 עורכי דין. הפרמיה הממוצעת עומדת על כ-2,000-1,500 שקל לשנה - כלומר מדובר בהכנסה של כ-15 מיליון שקל עד 20 מיליון שקל.

דורית סלינגרצילום: תומר אפלבאום

רשות שוק ההון העירה לחברת מנורה מבטחים והאחרונה מיהרה לתקן את הסעיף. אולם, באתר החברה עדיין מופיעה הפוליסה עם הסעיף הבעייתי. בנוסף, ברשות יבדקו כיצד נהגה מנורה מבטחים לאחר שנודע לה על הסעיף הבעייתי: האם היא פנתה ללקוחות ועידכנה אותם, האם היא חדלה לשווק את הפוליסה עם הסעיף הבעייתי ועוד.

ביטוח אחריות מקצועית לעורכי הדין הוא אחד מהביטוחים היוקרתיים הקיימים בתחום ביטוח אחריות מקצועית. הוא מיועד לכלל חברי לשכת עורכי הדין, שמונים עשרות אלפי חברים. ניתן ללמוד עד כמה הביטוח הזה יוקרתי מהתנהלות של מנורה מבטחים לאחר שזכתה במכרז. קודמתה במכרז היתה חברת הביטוח מגדל, ומנורה מבטחים החלה לפרסם במודעות בעיתונות - תוך שהיא מזהירה את עורכי הדין מרכישת ביטוח האחריות המקצועית של מבטחות אחרות.

למרבה ההפתעה, באחד העיתונים הופיעה מצד אחד הפרסומת של מגדל ביטוח המזמינה את עורכי הדין לרכוש את הביטוח - ומהצד השני של עמוד המודעה של מנורה מבטחים. את ביטוח האחריות המקצועית ניתן לרכוש מחברה אחרת, שכן מלבד מנורה מבטחים ומגדל יש עוד שתי חברות הפעילות בתחום: איילון וביטוח ישיר.

כעת נותר להמתין ולראות מה יהיה גובה הקנס שמנורה עלולה לספוג. לרשות שוק ההון יש את האפשרות להטיל קנס של 200 אלף שקל לכל הפרה, והשאלה כיצד הרשות תחשב את ההפרות - האם יהיה מדובר בהפרה אחת (סעיף לא תקין) או שתי הפרות (סעיף לא תקין ושיווק פוליסה ללא אישור) או - במקרה החמור ביותר - 10,000 הפרות כמספר רוכשי הפוליסות.

ממנורה מבטחים נמסר בתגובה: "החברה קיבלה את אישור הפיקוח על הביטוח לתנאי הפוליסה. בימים אלו מקבלים מעל ל-10,000 עורכי הדין שהצטרפו לתוכנית את תנאיה המעודכנים".

מרשות שוק ההון נמסר: "רשות שוק ההון רואה בחומרה מתן כיסוי ביטוח להטרדה מינית בניגוד להוראות הדין והרשות. בעקבות מידע שהתקבל כי חברות ביטוח מעניקות כיסוי ביטוחי אסור בגין הטרדה מינית, הרשות החלה בהליכי בירור. הרשות תנקוט בכל האמצעים הנדרשים למניעת מתן הכיסוי".

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"