מכונת הרווחים של צ'ק פוינט: כל דולר של הכנסה הופך לחצי דולר של רווח - 22 שנה ברציפות

צ'ק פוינט צומחת בעקביות כבר שני עשורים, מציגה שיעורי רווחיות גבוהים ונזהרת מהרפתקאות עסקיות ■ המתחרה פאלו אלטו משקיעה סכומים גבוהים בשיווק ופיתוח כדי להשיג צמיחה מהירה, אך בצ'ק פוינט לא מתרגשים ודבקים בנוסחה המנצחת - קודם כל הרווח

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
גיל שויד, מנכ"ל צ'ק פוינט וממקימי החברה
גיל שויד, מנכ"ל צ'ק פוינט וממקימי החברהצילום: אייל טואג
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

בשנים האחרונות נהנות חברות הסייבר מגאות בשוק. פריצות מתוקשרות הובילו לדליפה של פרטי כרטיסי אשראי, גניבת מידע עסקי ולהשבתה של בתי חולים ותשתיות חשובות בעולם. חברות ענק כמו חברת האלקטרוניקה סוני, חברת האינטרנט יאהו ורשת הקמעונות טארגט סבלו ממתקפות כאלה. ארגונים בעולם החלו להשקיע סכומי כסף גבוהים בהגנה מפני מתקפות סייבר.

פלח השוק שנהנה מהגאות בשוק היה של פתרונות אבטחה מתקדמים, שמותקנים בנוסף למערכת הפיירוול (הגנה היקפית). ב–2015 קפצו ההכנסות של סייבר ארק, אימפרבה ו–FireEye ב–45%–55%. גם פאלו אלטו, המתחרה הגדולה של צ'ק פוינט, הציגה גידול של 49% בהכנסות בשנת הכספים שנגמרה ביולי 2016. צ'ק פוינט הסתפקה בצמיחה של 9% ב–2015. באותה תקופה היה נראה כי צ'ק פוינט תהנה פחות מהאחרות מהביקושים הגבוהים. לפני כשנה וחצי אף הגיעה פאלו אלטו לשווי של צ'ק פוינט, אף שההכנסות הרבעוניות שלה היו נמוכות בכמעט 40%, והרווח שלה עמד על עשירית מזה של צ'ק פוינט.

ואולם בשנה האחרונה ניתן לראות תמונה אחרת: מניות הסייבר תנודתיות מאוד, והן נסחרות כיום בעשרות אחוזים פחות ממחיר השיא שלהן. מנגד, דווקא צ'ק פוינט רשמה תשואה נאה בשנה האחרונה — 30%, ומנייתה רחוקה 10% נוספים ממחיר השיא, שבו היתה לפני התפוצצות בועת הדוט־קום. בתוך שלוש שנים וחצי הכפילה צ'ק פוינט את מחיר מנייתה, וכיום שווי החברה עומד על 17 מיליארד דולר, הגבוה ב–30% מזה של פאלו אלטו.

בשבוע שעבר פירסמה צ'ק פוינט את הדו"חות השנתיים ל–2016, והצליחה להפתיע לטובה את האנליסטים בשורת ההכנסות וברווח. החברה הציגה עלייה של 7% בהכנסות השנתיות והן הסתכמו ב–1.74 מיליארד דולר. הרווח הנקי המתואם (Non-GAAP), הסתכם ב–818 מיליון דולר — עלייה של 6.7% לעומת 2015 — או 4.72 דולרים למניה, 21 סנט יותר מתחזית האנליסטים.

הביצועים החזקים של צ'ק פוינט, ובפרט שיעורי הרווחיות הגבוהים, הם תופעה שחוזרת על עצמה כבר זמן רב — רבעון אחרי רבעון, שנה אחר שנה. זו בהחלט תופעה לא שכיחה. במהלך שנות קיומה הציגה צ'ק פוינט הכנסות של 17 מיליארד דולר, ומתוכן 50% הגיעו לשורת הרווח. איך היא מצליחה לעשות זאת? מה מייחד את חברת התוכנה הישראלית ומאפשר לה להציג רווחים גבוהים כל כך ביציבות מרשימה כל כך? הנה כמה מספרים שיעזרו להבין את התופעה.

1. 15 שנות צמיחה

ב–15 השנים האחרונות (למעט 2006), צ'ק פוינט צמחה בכל שנה בהשוואה לזו שלפניה. עם זאת, מ–2006 קפצו הכנסות צ'ק פוינט פי שלושה. בחמש השנים האחרונות קצב הצמיחה הואט והוא עומד על 7% בממוצע בשנה. בתוך שנה־שנתיים צפויה פאלו אלטו להדביק את רמת ההכנסות של צ'ק פוינט, אך היא רחוקה מלעשות זאת בשורה התחתונה. צ'ק פוינט מספקת הן חומרה והן תוכנה, ומוכרת את התוכנה במודל של מינויים. לכן, גם ההכנסות הנדחות — שצמחו ב–18% לעומת 2015 — הן אינדיקציה לפעילות החברה.

2. מודל קסם?

ב–1995, שלוש שנים לאחר הקמת צ'ק פוינט, עמדו ההכנסות השנתיות של החברה על 10 מיליון דולר. מאותה שנה ועד היום היה שיעור הרווח הנקי המתואם כ–45% ומעלה. גם שיעור הרווח החשבונאי היה כמעט בכל השנים הללו יותר מ–40%. אלה מספרים מרשימים בכל קנה מידה. במדד נאסד"ק 100 יש שלוש חברות בלבד עם שיעור רווחיות גבוה יותר בשנה האחרונה — חברת אבטחת המידע סימנטק, חברת התרופות גיליאד סיינס, וביידו, מנוע החיפוש הגדול בסין. ואולם קשה להאמין שיש עוד חברה בעולם שהצליחה לשמור על רווחיות גבוהה כל כך במשך יותר מ–20 שנה.

הדרך להגיע לשיעור רווחיות גבוה ועקבי עוברת דרך שמירה על מבנה הוצאות כמעט קבוע, שלא חל בו שינוי משמעותי מתחילת שנות ה–2000: הוצאות השיווק והמכירות הן כ–20%–25% מההכנסות, והוצאות המחקר והפיתוח הן כ–10% מההכנסות, ואף פחות מכך. המספרים הללו לא השתנו גם בשנים האחרונות — כשפאלו אלטו נושפת בעורפה, והגאות בשוק יכולה להוות הזדמנות בעבור החברה — בצ'ק פוינט סבורים כי זהו המודל המנצח, וכי זאת הדרך הכי טובה לדאוג לבעלי המניות.

הדבר בולט במיוחד כשמשווים את מבנה ההוצאות שלה לזה של פאלו אלטו. החברה המתחרה, שהוקמה על ידי ניר צוק, מעובדיה הראשונים של צ'ק פוינט, לא היתה יכולה לפתח דנ"א שונה יותר. צוק הציב לעצמו מטרה שאפתנית כבר עם הקמת החברה ב–2006 — לעקוף את החברה שבה צמח. הדבר בא לידי ביטוי בהוצאות החברה עד היום — שני שלישים מההוצאות מופנים לשיווק ומכירות, וחמישית למחקר ופיתוח. פאלו אלטו מנצלת את המומנטום בשוק כדי לצמוח בקצב מהיר, מתוך תפישה כי בעתיד קצב צמיחת ההוצאות יפחת, בעוד שההכנסות ימשיכו לצמוח וכך תושג רווחיות גבוהה.

הסיכון לצ'ק פוינט נובע גם מהוצאות נמוכות יותר על מחקר ופיתוח — 160 מיליון דולר לעומת 285 מיליון דולר של פאלו אלטו. צ'ק פוינט אמנם הצליחה לשמור על מעמדה גם עם שיעור השקעה נמוך יחסית במו"פ, אך התחרות בתחום קשה, ומשקיעים רבים סבורים כי היא צריכה להשקיע יותר בטכנולוגיה באמצעות פיתוח עצמי או רכישות. בשנה שהסתיימה ביולי הסתכם הרווח הנקי המתואם של פאלו אלטו ב–152 מיליון דולר (11% מההכנסות) וההפסד הנקי החשבונאי היה 250 מיליון דולר. אלו מספרים רחוקים מאוד מהרווח הנקי השנתי שהציגה צ'ק פוינט — 818 מיליון דולר.

3. בעלי שליטה

חברת אבטחת המידע הוותיקה הוקמה על ידי המנכ"ל גיל שויד, היו"ר מריוס נכט ושלמה קרמר, שעזב את החברה ב–1999, והיה מעורב בהקמת מספר רב של חברות בתחום. שויד מחזיק ב–17% ממניות צ'ק פוינט ונכט ב–13%. אחזקה של המייסדים ב–30% ממניות החברה במשך תקופה כה ארוכה לאחר הקמתה, אינה דבר שכיח בחברות בסדר הגודל הזה.

חברות היי־טק רבות דואגות קודם כל לעובדים ולמנהלים שלהן, מתוך מחשבה כי הדבר ייטיב בעתיד עם החברה ובעלי המניות שלה. הדבר בא לידי ביטוי בהוצאות גבוהות על תגמול מבוסס מניות. בצ'ק פוינט המנהלים הם גם בעלי המניות הגדולים, וזאת אולי הסיבה לכך שבפאלו אלטו מהוות הוצאות על תגמול מבוסס מניות 29% מההכנסות, בהשוואה ל–4% בלבד בצ'ק פוינט.

4. רכישה עצמית של מניות

צ'ק פוינט לא מחלקת דיווידנדים, אך רוכשת מניות של עצמה. שויד אמר בעבר ל–TheMarker: "בתור בעל מניות השיקול הוא לחלק דיווידנד כי אני הייתי הנהנה העיקרי מכך, ובכל זאת אני עושה ביי־באק (רכישה עצמית של מניות), כי זה מה שבעלי המניות רוצים. לאורך זמן יש צדק בכך, כי ערך המניה עולה וזה טוב למשקיעים".

בשנה האחרונה רכשה צ'ק פוינט מניות של עצמה בהיקף של כמיליארד דולר. למעשה, כל תזרים המזומנים החיובי של החברה הופנה להחזר לבעלי המניות. מספר המניות של החברה ירד ב–5% בתוך שנה. לחברה יש 3.7 מיליארד דולר בקופה.

5. מנוע הצמיחה

צ'ק פוינט אמנם צומחת בקצב חד־ספרתי, אך מציגה צמיחה גבוהה יותר של Software Blades, פתרונות אבטחה מתקדמים שניתן להוסיף למערכת הפיירוול. אלו יכולים להיות מוצרים למניעות הדלפת מידע, או Threat Prevention — מוצר שבעצם לוקח את הקבצים המתקבלים במחשב, מריץ אותם בסביבה נייטרלית ומנסה להבין אם ההתנהגות שלהם לגיטימית או זדונית. ההכנסות מפתרונות אלו צמחו ב–22% ב–2016, שיעור נמוך מקצב הצמיחה של מרבית חברות הסייבר האחרות. עם זאת, הכנסות אלה תופסות נתח גדול יותר מפעילות החברה והגיעו ב–2016 ל–22% מההכנסות, בהשוואה ל–20% ב–2015 ו–18% בשנה שלפני כן. הסיבה לגידול נעוצה בפיתוח של מוצרים ופתרונות חדשים — החברה הוציאה לשוק בשנה החולפת מכשיר חדש, שניתן להתקין עליו יותר תוכנות, ולכן פוטנציאל ההכנסות ממנו גבוה יותר. שויד ציין לאחר פרסום הדו"חות כי 85% מהמכירות החדשות של החברה הן של המכשירים החדשים, ומרבית הלקוחות רוכשים יותר פתרונות תוכנה מאשר בעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"