משפחת דיין רכשה 4 מלונות מאפריקה ב-520 מ' ש'

לאומי מימן 300 מיליון שקל לרכישת קראון פלאזה בת"א ואילת, ושני מלונות נוספים באילת ■ משפחת דיין צפויה לרכוש מאפריקה מלונות גם את קראון פלאזה בירושלים תמורת 230 מיליון שקל ■ בעקבות העסקה תהנה אפריקה מתזרים של עשרות מיליוני שקלים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מלון קראון פלאזה אילת
מלון קראון פלאזה אילתצילום: רמי סולומון
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

חברת אפריקה מלונות, שבשליטת אפריקה השקעות וקבוצת נץ, השלימו בסוף השבוע שעבר עסקה גדולה למכירת חלק ניכר מהמלונות שלה בישראל לידי קבוצת דיין שבשליטת 12 אחים ואחיות של משפחת דיין.

העסקה בין הצדדים כוללת מכירת מלונות קראון פלאזה תל אביב, קראון פלאזה אילת ושני מלונות נוספים באילת (מלון Be City ומלון לה פלאיה). תמורת המלונות האלו שילמה משפחת דיין לאפריקה מלונות 524 מיליון שקל. מתוך סכום של 270 מיליון שקל קיבלה משפחת דיין מימון לכחמש שנים מבנק לאומי, והשאר הגיע מהונם העצמי.

החטיבה העסקית־מסחרית של לאומי, המנוהלת בידי קובי הבר, מלווה את העסקות של משפחת דיין (בעיקר בתחומי נדל"ן ומלונאות) הן בישראל והן בחו"ל בהיקף מוערך של מאות מיליוני שקלים. בלאומי הובילו באחרונה מימון של כמה עסקות נוספות הן בישראל והן בחו"ל בתחום המלונאות. בנק הגדירו אותו כאחד מהתחומים שמתן האשראי בו יתרחב, מכיוון שמדובר במימון נכסים תפעוליים, המייצרים תזרים קבוע לאורך שנים, כשהבטוחות הן המניות של חברות המחזיקות במלונות.

מטעם אפריקה מלונות הוביל את העסקה מנשה שגיב, סמנכ"ל כספים של אפריקה ישראל להשקעות, ודירקטור בחברות הבנות של הקבוצה. העסקה בין אפריקה מלונות למשפחת דיין צפויה לכלול גם רכישת מלון קראון פלאזה בירושלים תמורת 230 מיליון שקל. עסקה זו אמורה להיסגר בחודשים הקרובים, ושאותה עשוי לאומי לממן גם כן. בשלב זה סוגיית המימון של המלון בירושלים עדיין לא נסגרה. משפחת דיין אף בחנה באחרונה אפשרות להשתלט על אפריקה השקעות כולה במסגרת הסדר חוב, אך המגעים האלו לא הבשילו לכדי עסקה מחייבת.

עסק של אחים ואחיות

את עסקת המלונות מול אפריקה הוביל האח הצעיר, אמיר דיין, כשבראש המשפחה עומד האח הבכור מיקי דיין. משפחת דיין מחזיקה את מרבית עסקיה באופן כזה שבכל עסק שותפים כמה אחים ואחיות. היא מחזיקה, בין השאר, נכסים בתחומי הרכב בישראל וחו"ל, וכן בנדל"ן למגורים ומניב, בעיקר בגרמניה, הולנד ושוודיה. בדרך כלל המשפחה מנהלת ומשביחה את הנכסים. מדובר באחזקה בנדל"ן בהיקף של מאות מיליוני יורו, ושבו שותפים גם גופים מוסדיים ישראליים, ובחלק מהנכסים גם יקיר גבאי, בעל השליטה בקבוצת גרנד סיטי.

אפריקה השקעות, שנמצאת עדיין בשליטת לב לבייב ונתונה בהליך של הסדר חוב מול בעלי האג"ח והבנקים בהיקף של כ-3 מיליארד שקל, ציינה בדיווח בסוף השבוע שעבר, כי כתוצאה מהשלמת העסקות של המלונות תיהנה אפריקה מלונות מתזרים נטו (לאחר פירעון חובות לבנקים בראשות הפועלים, הון חוזר והוצאות עסקה) של 156 מיליון שקל. סכום זה כולל גם מקדמה של 20 מיליון שקל, שהופקדה בנאמנות בגין רכישת מלון בירושלים. מקדמה זו תשוחרר רק בתנאים שנקבעו בין הצדדים, והיא תשמש פיצוי מוסכם אם העסקה בסופו של דבר לא תושלם. מכיוון שהמלונות הנמכרים רשומים בספרי אפריקה מלונות לפי שווי נמוך יותר מהמחיר שלפיו הם נמכרו, צפויה החברה לרשום בדו"חותיה הכספיים רווח מוערך לפני מס של עשרות מיליוני שקלים.

בנוסף, חלק מהתזרים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים שהתקבל יועלה מעלה גם לאפריקה השקעות המשוועת למזומנים. לאחר מכירת המלונות (כולל המלון בירושלים) ייוותרו בידי אפריקה מלונות אחזקה של 50% במלון בים המלח (עם אשטרום), והיא תמשיך לנהל את התפעול של המלונות הנמכרים בעסקה עם משפחת דיין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש