משפחת דיין רכשה 4 מלונות מאפריקה ב-520 מ' ש'

לאומי מימן 300 מיליון שקל לרכישת קראון פלאזה בת"א ואילת, ושני מלונות נוספים באילת ■ משפחת דיין צפויה לרכוש מאפריקה מלונות גם את קראון פלאזה בירושלים תמורת 230 מיליון שקל ■ בעקבות העסקה תהנה אפריקה מתזרים של עשרות מיליוני שקלים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מלון קראון פלאזה אילת
מלון קראון פלאזה אילתצילום: רמי סולומון
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

חברת אפריקה מלונות, שבשליטת אפריקה השקעות וקבוצת נץ, השלימו בסוף השבוע שעבר עסקה גדולה למכירת חלק ניכר מהמלונות שלה בישראל לידי קבוצת דיין שבשליטת 12 אחים ואחיות של משפחת דיין.

העסקה בין הצדדים כוללת מכירת מלונות קראון פלאזה תל אביב, קראון פלאזה אילת ושני מלונות נוספים באילת (מלון Be City ומלון לה פלאיה). תמורת המלונות האלו שילמה משפחת דיין לאפריקה מלונות 524 מיליון שקל. מתוך סכום של 270 מיליון שקל קיבלה משפחת דיין מימון לכחמש שנים מבנק לאומי, והשאר הגיע מהונם העצמי.

החטיבה העסקית־מסחרית של לאומי, המנוהלת בידי קובי הבר, מלווה את העסקות של משפחת דיין (בעיקר בתחומי נדל"ן ומלונאות) הן בישראל והן בחו"ל בהיקף מוערך של מאות מיליוני שקלים. בלאומי הובילו באחרונה מימון של כמה עסקות נוספות הן בישראל והן בחו"ל בתחום המלונאות. בנק הגדירו אותו כאחד מהתחומים שמתן האשראי בו יתרחב, מכיוון שמדובר במימון נכסים תפעוליים, המייצרים תזרים קבוע לאורך שנים, כשהבטוחות הן המניות של חברות המחזיקות במלונות.

מטעם אפריקה מלונות הוביל את העסקה מנשה שגיב, סמנכ"ל כספים של אפריקה ישראל להשקעות, ודירקטור בחברות הבנות של הקבוצה. העסקה בין אפריקה מלונות למשפחת דיין צפויה לכלול גם רכישת מלון קראון פלאזה בירושלים תמורת 230 מיליון שקל. עסקה זו אמורה להיסגר בחודשים הקרובים, ושאותה עשוי לאומי לממן גם כן. בשלב זה סוגיית המימון של המלון בירושלים עדיין לא נסגרה. משפחת דיין אף בחנה באחרונה אפשרות להשתלט על אפריקה השקעות כולה במסגרת הסדר חוב, אך המגעים האלו לא הבשילו לכדי עסקה מחייבת.

עסק של אחים ואחיות

את עסקת המלונות מול אפריקה הוביל האח הצעיר, אמיר דיין, כשבראש המשפחה עומד האח הבכור מיקי דיין. משפחת דיין מחזיקה את מרבית עסקיה באופן כזה שבכל עסק שותפים כמה אחים ואחיות. היא מחזיקה, בין השאר, נכסים בתחומי הרכב בישראל וחו"ל, וכן בנדל"ן למגורים ומניב, בעיקר בגרמניה, הולנד ושוודיה. בדרך כלל המשפחה מנהלת ומשביחה את הנכסים. מדובר באחזקה בנדל"ן בהיקף של מאות מיליוני יורו, ושבו שותפים גם גופים מוסדיים ישראליים, ובחלק מהנכסים גם יקיר גבאי, בעל השליטה בקבוצת גרנד סיטי.

אפריקה השקעות, שנמצאת עדיין בשליטת לב לבייב ונתונה בהליך של הסדר חוב מול בעלי האג"ח והבנקים בהיקף של כ-3 מיליארד שקל, ציינה בדיווח בסוף השבוע שעבר, כי כתוצאה מהשלמת העסקות של המלונות תיהנה אפריקה מלונות מתזרים נטו (לאחר פירעון חובות לבנקים בראשות הפועלים, הון חוזר והוצאות עסקה) של 156 מיליון שקל. סכום זה כולל גם מקדמה של 20 מיליון שקל, שהופקדה בנאמנות בגין רכישת מלון בירושלים. מקדמה זו תשוחרר רק בתנאים שנקבעו בין הצדדים, והיא תשמש פיצוי מוסכם אם העסקה בסופו של דבר לא תושלם. מכיוון שהמלונות הנמכרים רשומים בספרי אפריקה מלונות לפי שווי נמוך יותר מהמחיר שלפיו הם נמכרו, צפויה החברה לרשום בדו"חותיה הכספיים רווח מוערך לפני מס של עשרות מיליוני שקלים.

בנוסף, חלק מהתזרים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים שהתקבל יועלה מעלה גם לאפריקה השקעות המשוועת למזומנים. לאחר מכירת המלונות (כולל המלון בירושלים) ייוותרו בידי אפריקה מלונות אחזקה של 50% במלון בים המלח (עם אשטרום), והיא תמשיך לנהל את התפעול של המלונות הנמכרים בעסקה עם משפחת דיין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?