חברת הביטוח מגדל פורשת מאיגוד חברות הביטוח

המשמעות היא שמגדל תתנהל ישירות מול רשות שוק ההון, מה שעשוי לאפשר לה להוביל קו תקיף יותר מול המפקחת על הביטוח דורית סלינגר

אסא ששון
אסא ששון
בית מגדל ביטוח
בית מגדל ביטוחצילום: יעל אנגלהרט
אסא ששון
אסא ששון

דירקטוריון חברת הביטוח מגדל החליט היום (ד') להודיע על פרישת החברה מאיגוד חברות הביטוח בישראל והתאחדות חברות לביטוח חיים.

במגדל הסבירו כי "החלטה זו התקבלה על רקע אי שביעות רצון מאופן הניהול של גופים אלו בטיפול ברגולציה בכלל, ובהוראות ליישום משטר כושר פירעון חדש (סולבנסי), בפרט". על פי מקורות המקורבים לענף הביטוח, הם ציינו כי מגדל ביטוח נחשבת לאחת המממנות הגדולות של האיגוד, וכי כ-50% מתקציב האיגוד מגיע ממגדל.

על פי מגדל, "קבוצת מגדל, שהינה קבוצת הביטוח הגדולה בישראל, אשר משרתת למעלה מ-2 מליון לקוחות, למדה ומכירה את נושא הסולבנסי ויישומו, לרבות תהליך יישומו בחו"ל. הקבוצה סבורה שתהליך יישום הסולבנסי בישראל, במתכונת המוצעת על ידי הפיקוח על הביטוח, אינו דומה לזה המיושם באירופה ואינו נכון לענף הביטוח בישראל. זהו נושא חשוב, אשר ראוי כי יטופל במקצועיות וברמה מערכתית כוללת – ולא בנושאים נקודתיים, כפי שקורה כיום - על מנת שלא לגרום לעיוותים מרחיקי לכת בפעילות ענף הביטוח בישראל".

על פי הוראות התקנונים של שני הגופים, העזיבה של מגדל תיכנס לתוקף בתום 2017. אולם בהתאם להחלטה שהתקבלה בהנהלת החברה, אין בכוונת החברה לטפל מעתה ואילך בנושאי הרגולציה השונים באמצעות גופים אלו, אלא בכוחות עצמה, ועמדת גופים אלו לא תייצג את עמדת החברה.

המשמעות של עזיבת מגדל את האיגוד היא שהחל מהיום, מגדל תתנהל באופן ישיר מול רשות הפיקוח על שוק ההון. התנהלות שכזו, כך מקווים במגדל, תקדם את האינטרסים של החברה. בנוסף, לא פעם, נמנעה מגדל מלנקוט בקו תקיף יותר אל מול המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, בעיקר בעקבות לחץ של חברי איגוד חברות הביטוח.

בסוף נובמבר 2016, התקיימה פגישה באיגוד חברות הביטוח. במסגרת הישיבה עלו לדיון שני נושאים מהותיים: הראשון - החלת תקנות סולבנסי 2, והשני - ההוראה של הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, לעצור את חלוקת הדיווידנד בחברות הביטוח, והדרישה לעתור לבג"ץ כנגד החלטה זו.

כאן התגלו שני מחנות. הראשון, בהובלת מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהן, מנכ"ל הראל וחברת מנורה, שגרסו כי על האיגוד למקד את מאמציו בדרישה כי תקנות סולבנסי 2 לא יוחלו על חברות הביטוח כבר בתחילת 2017, אלא ייפרסו בשנתיים הקרובות, כפי שמקובל באירופה.

מנגד, טענו חברות הביטוח מגדל והפניקס, כי הדבר המהותי שעל האיגוד למקד בו את מאמציו, הוא הדרישה כי סלינגר תאפשר חלוקת דיבידנד. עוד הם אמרו כי אין טעם להמשיך ולקיים את הדיון עם האוצר, שכן מדובר בדיונים עקרים והדרך היחידה היא הגשת בג"ץ.

לבסוף סוכם כי אין להוריד את הגשת הבג"ץ מעל הפרק, אולם יש לקיים דיאלוג עם האוצר ולהגיע עימו להבנות. בעקבות ההחלטה זו הודיע יו"ר האיגוד, עופר אליהו, כי הוא מתפטר מתפקידו. כעת, מצטרפת אליו בפרישה מהאיגוד גם מגדל.

מאיגוד חברות הביטוח נמסר בתגובה: "איגוד חברות הביטוח והתאחדות חברות לביטוח חיים בישראל מצרים על פרישתה של מגדל, דווקא בעיצומו של הליך הידברות מתקדם עם רשות שוק ההון בישראל, בנושא משטר סולבנסי 2. הפרישה תיכנס לתוקף רק בתחילת 2018, ואנחנו מקווים שעד אז ימצא המנגנון שיותיר את מגדל באיגוד ובהתאחדות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"