בתוך שנתיים - סקייליין מימשה נכסים בקנדה בכ-450 מיליון שקל

החברה דיווחה כי מכרה קרקעות בפרויקט Port McNicoll במחוז אונטריו בתמורה לכ-120 מיליון שקל, שייפרשו על פני כ-10 שנים ■ המימוש הוא חלק מתוכנית החברה להתמקדות בנכסים מניבים על חשבון פרויקטים לייזום נדל"ן או כאלה שמניבים תזרימים נמוכים

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת הנדל"ן הקנדית סקייליין, בשליטתה העקיפה של מישורים המחוזקת על ידי גיל בלוטרייך (37%) והמיליארדר אלכס שניידר (37%), מימשה נכסים בסכום כולל של כ-450 מיליון שקל בין 2015 ל-2017 - כך עולה מבדיקת TheMarker. המימושים נעשו כחלק מתוכניתה האסטרטגית של החברה למימוש נכסים שאינם מניבים תזרימים שוטפים או כאלה המניבים תזרימי מזומנים נמוכים, במטרה להפנות משאבים להשקעות שיציפו ערך בטווח הקצר והבינוני.

היום (א') דיווחה סקייליין, שנסחרת לפי שווי שוק של כ-440 מיליון שקל, כי חתמה על הסכם למכירת קרקעות בפרויקט Port McNicoll הסמוך למחוז אונטריו, בתמורה לכ-120 מיליון שקל (כ-41.4 מיליון דולר קנדי). זהות הרוכש בעסקה לא נמסרה, אך מדובר בגוף קנדי מקומי. העסקה נחתמה לאחר שבאוקטובר 2015 התבטל הסכם קודם למכירת הנכס לגורם ישראלי פרטי, שהוא השותף של סקייליין במלון רנסנס בקליבלנד, ארה"ב.

גיל בלוטרייך. הקים את מישורים ב-1989צילום: עופר וקנין

מכירת הקרקעות, שתושלם ברבעון השני של 2017, תניב לסקייליין תזרים פנוי של כ-131 מיליון שקל, לפני מס (כ-45 מיליון דולר קנדי). התזרים אינו מידי, אלא ייפרס על פני תקופה של 10 שנים, כולל ריבית. התשלומים יובטחו בשעבוד ראשון על הקרקעות. ההסכם אינו כולל קרקעות שמצויות בשלב ראשון של ייזום, אוניית Keenwatin וחווה חקלאית, הרשומים בדו"חות סקייליין לפי שווי של כ-7.1 מיליון דולר קנדי. לחברה לא צפוי רווח או הפסד מהותי בגין העסקה.

פרויקט Port McNicoll, שנמצא כ-117 ק"מ מהעיר טורונטו, כולל קרקעות עם זכויות לבניית כ-1,900 יח"ד למגורים וכ-33 אלף מ"ר כשטח מסחרי וציבורי. בנוסף, הפרויקט כולל נמל פרטי הממוקם לאורך של קו החוף של מפרץ ג'ורג'יאן (חלק מחמשת האגמים הגדולים בצפון אמריקה), 650 רציפי עגינה לסירות ויאכטות, ואישור לבניית 150 חדרי מלון.

ב-2015 החליטה סקיילין לעבור ממודל פיתוח מלא של האתר למודל פיתוח חלקי, במסגרתו מכרה גושי קרקע לקבלנים מקומיים. סקייליין ציינה כי מיום רכישת האתר, לפני קרוב לעשור, מכרה 49 יחידות קרקע בתמורה ל-20 מיליון דולר קנדי, והכירה ברווח גולמי של כ-9.6 מיליון דולר קנדי. כל זאת אל מול עלות ראשונית והשקעות פיתוח והשבחה כוללות ממועד הרכישה בהיקף כ-14.7 מיליון דולר קנדי.

מכירת הקרקעות ב-Port McNicoll מתווספת למכירת מלוא ההחזקות במלון Pantages בטורונטו (103 מיליון שקל); מכירת אחזקות במלון הדירות קוסמופוליטן שבטורונטו (41.4 מיליון שקל); החסקות במלון King Edward בטורונטו (כ-15.2 מיליון שקל); וכן מכירת מגרשים ושני עתודות קרקע באתר הנופש Blue Mountain (כ-70 מיליון שקל). מנגד, החברה רכשה כמה נכסים בארה"ב, בהם מחצית ממלון רנסנס בקליבלנד.

סקייליין, שהונפקה בבורסה ב-2014 לפי שווי של 560 מיליון שקל, עוסקת בייזום ופיתוח נדל"ן, ניהול מלונות ואתרי נופש, ונדל"ן מניב בצפון אמריקה. החברה מוחזקת על ידי הכשרת הישוב (29.7%), וחברת הנדל"ן מישורים, שבשליטת בלוטרייך ושניידר (70.3%). ב-2015 ספגה סקייליין הפסד של כ-100 מיליון שקל בעקבות הצניחה בדולר הקנדי, שמחקו חמישית מהונה העצמי. ביצועיה התפעוליים של החברה בשנים 2014-2015 היו חלשים יחסית, אם כי ב-2016 חל שיפור מסוים.

בחודש שעבר דיווחה סקייליין כי החל מהדו"חות הכספיים ל-2016, תחל לרשום את אתרי הנופש והמלונאות לפי שיטת השווי ההוגן, חלף שיטת עלות המופחתת, בה נעשה שימוש עד כה. שינוי שיטת הרישום החשבונאי צפוי להגדיל את שווי הרכוש הקבוע בכ-200 מיליון שקל. בנוסף, ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות של סקייליין צפוי לגדול בכ-170 מיליון שקל - המשקף תוספת הון עצמי של כ-10.2 שקל למניה. מדובר במהלך שעשוי לקזז ההפסדים מהצניחה בדולר הקנדי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה