אינפלציה שלילית שנה שלישית ברציפות: המחירים ירדו ב-0.2% ב-2016

מדד המחירים לצרכן לדצמבר נקבע ללא שינוי ■ סעיף ההלבשה והנעלה זינק ב-6.5%, ואילו מחירי הפירות ירדו ב-3.6% ■ זו השנה השלישית ברציפות בה נרשמת אינפלציה שלילית בישראל ■ במקביל, מחירי הדירות ממשיכים לעלות: קפיצה של 8.1% ב-2016

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קניון מלחה בירושלים. קניונים מרוויחים מהמצב הביטחוני
קניון מלחה בירושלים. קניונים מרוויחים מהמצב הביטחוניצילום: מיכל פתאל
גיא ארז
גיא ארז

מדד המחירים לצרכן לחודש דצמבר נותר ללא שינוי, בהתאם לציפיות הכלכלנים. כך פירסמה היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בשנת 2016 ירד מדד המחירים ב-0.2%, שנה שלישית ברציפות של ירידת מחירים.

מבין הסעיפים הבולטים במדד בחודש דצמבר: מחירי הפירות הטריים ירדו ב-3.6%, סעיף התרבות והבידור ירד ב-1.8%. מנגד, סעיף ההלבשה וההנעלה זינק ב-6.5%, ומחירי הירקות הטריים עלו ב-4.6% בחודש דצמבר.

מאמצי הממשלה להורדת מחירי הדיור ממשיכים להעלות חרס: מחירי הדירות (שאינם כלולים במדד המחירים) בחודשים אוקטובר-נובמבר עלו בשיעור של 0.4%, לעומת החודשים אוגוסט-ספטמבר. בשנה האחרונה קפצו המחירים בשיעור של 8.1%.

סעיף שכר הדירה (שכן נכלל במדד) עלה ב-0.1% בחודש החולף והשלים עלייה שנתית של 1.3%.

כאמור, זוהי השנה השלישית ברציפות בה נרשמת אינפלציה שלילית בישראל. יעד האינפלציה של בנק ישראל לצורך העלאת ריבית עומד בטווח שבין 1%-3%. מבנק ישראל נמסר לאחר פרסום המדד: "האינפלציה הנמוכה בשנים האחרונות בישראל היא תוצאה של אינפלציה נמוכה בעולם וירידה חדה שחלה במחירי האנרגיה, הפחתות מחירים אדמיניסטרטיביות מצד הממשלה, ייסוף, והתגברות התחרות והמודעות הצרכנית. המדיניות שננקטה על ידי בנק ישראל תרמה לרמה נמוכה ביותר של אבטלה, לגידול בתעסוקה, ולצמיחה נאה, תוך גידול מהיר בשכר ובצריכה הפרטית. המדיניות ננקטה מתוך החלטה להימנע מנקיטת צעדים בלתי שגרתיים, בשל הסיכונים הגלומים בצעדים כאלו, אף שאלו יכלו להעלות את האינפלציה. חטיבת המחקר של בנק ישראל מעריכה שהאינפלציה תשוב ליעד בסוף השנה, וגם הציפיות לאינפלציה לטווח הארוך מצביעות על כך שבשוק ההון שוררת הערכה שלאורך זמן תישמר האינפלציה במרכז תחום היעד".

אביתר בן-דוד, כלכלן מאקרו במחלקת מחקר ואסטרטגיה של בית ההשקעות אקסלנס התייחס הבוקר לתחזית האינפלציה לשנת 2017, והעריך כי "האינפלציה בשנה הקרובה, תרים ראש בניגוד ל-3 השנים האחרונות, אבל גם הפעם היא תגרד בקושי את הרף התחתון. על אף שיעור העלייה המתון (כ-1.6%) שהציג סעיף השכירות בשנת 2016, אנו מעריכים שבכל הנוגע לשנת 2017 סיבוב הפרסה במחירי השכירויות עדיין רחוק מאוד. התייקרות המשכנתא, וירידת התשואה על ההשקעה בדיור, תביא את בעלי הדירות לדרוש מחירי שכירות גבוהים יותר. גם כניסתו לתוקף של חוק מיסוי דירה שלישית צפויה לתרום להמשך העלייה במחירי השכירות גם בשנה הקרובה, ובקצב גבוה יותר מזה בו חזינו בשנה האחרונה".

עוד הוסיף בן-דוד כי "עלייה בסביבת האינפלציה העולמית עשויה למתן מעט את השפעת התחזקותו של השקל, והרמה הגבוהה יותר של מחירי הסחורות בעולם צפויה לתרום לעלייה במחירי גורמי הייצור ולכן גם תקשה על היצרנים להוריד מחירים עוד יותר. לאור כל זאת תחזית האינפלציה שלנו לשנת 2017 עומדת על 0.9%".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה