מה קרה לכסף שלנו? קופות הגמל הכי טובות ב-2016 - ואלה שבעיקר שאבו דמי ניהול

את שלושת המקומות הראשונים בדירוג התשואה השנתית תופסות קופות גמל שמנוהלות על ידי בתי השקעות פרטיים, ואת שני המקומות האחרונים - קופות המנוהלות על ידי חברות ביטוח ■ כך מסביר זאת מנהל השקעות בכיר: "זאת היתה שנת האנליזה - גם במניות וגם באג"ח"

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר לפידות
יאיר לפידותצילום: דודו בכר
אסא ששון
אסא ששון

בינואר 2016 מנהלי קופות הגמל נדרשו לפתוח מסלולי השקעה חדשים, שיהיו תלויים בגיל החוסך. למסלולים אלה מצורפים החוסכים החדשים. זהו המודל הצ'יליאני, שעל אימוצו הודיע משרד האוצר כבר לפני כשנה. הרעיון שבבסיס המודל הוא התאמה של הסיכון בניהול ההשקעות לגיל החוסך. במלים פשוטות, ככל שהחוסך צעיר יותר, כך הסיכון גדול יותר - והסיכון פוחת ככל שגיל החוסך גבוה יותר.

למעשה, מתחילת 2016 כל גופי הפנסיה והגמל נדרשים להציע מסלולי השקעה תלויי גיל. לשם כך הם יכולים לפתוח מסלולי השקעה חדשים או להסב מסלולי השקעה קיימים - כשלהסבת מסלול יש משמעות על התשואה המוצגת ללקוח.

.

>>>>>> למדור קופות גמל בפורטל Finance

התוצאה של כל זה היא שבשנה שעברה לא ניתן היה להציג את התשואות בקופות הגמל, שכן לא ניתן לפרסם תשואה במסלול השקעה שקיים פחות משנה. מרבית הכסף בגמל מרוכז במסלול לבני 50–60 - והוא מחליף למעשה את המסלול שכונה קופת גמל כללית.

כך הסבירו זאת במשרד האוצר: "לעניין הצגת תשואות, צבירה נטו, מדד סיכון ושיעור דמי הניהול הממוצע בשנה הקודמת של מסלול השקעה שמדיניותו שונתה, יראו במסלול כמסלול חדש שנפתח ב-1 בינואר 2016".

כלומר, לא ניתן יהיה להציג את תשואות העבר עבור הקופה שהוסבה. הסיבה לכך, לפי האוצר, היא שגופים מוסדיים עם תשואות טובות לא יוכלו להשתמש בנתונים אלה כדי למשוך משקיעים חדשים למסלול ההשקעה החדש.

אלא שלתקנה זו יש גם תמונת מראה: כשם שלא ניתן להציג את התשואות הטובות - כך לא ניתן גם להציג את התשואות הגרועות של הקופה. השורה התחתונה היא שמבחינה מעשית מנהלי ההשקעות נהנים מ"איפוס" התשואות ומהעלמת ביצועי העבר - הן הטובים והן הכושלים.

"העלמת" תשואות עבר אינה דבר חדש בשוק ההון. תעשיית קרנות הנאמנות התמחתה בכך בעבר באמצעות שינוי השמות של של הקרנות - אבל רשות ניירות ערך עקפה את ההתחכמות הזאת בכך שהיא חייבה את מנהלי הקרנות לציין במשך שנה בסוגריים את שמה הקודם של הקרן. כך גם המצטרפים החדשים יכלו למצוא את תשואות העבר.

גילעד אלטשולרצילום: עופר וקנין

מה עשו קופות הגמל הגדולות ב–2016

קופת הגמל שהציגה את הביצועים הטובים ביותר ב-2016 היא של ילין לפידות עם תשואה של 6.7%. אחריה, בהפרש משמעותי, ניצבת אלטשולר שחם עם תשואה של 5.1%, ובמקום השלישי הקופה של אנליסט עם תשואה של 5%. דווקא חברות הביטוח, שבעבר הניבו לעמיתיהן תשואות גבוהות, משתרכות מאחור בתחתית טבלת התשואות: מגדל אחרונה עם 2%, ואחריה כלל ביטוח עם תשואה שנתית של 2.92%. בית ההשקעות הגדול פסגות סיים את 2016 עם תשואה של 2.94%.

מבחינת תשואות, בין קופת הגמל הטובה ביותר לגרועה ביותר יש פער של כ–240%. מדובר אמנם בפער ברוטו, אבל זהו פער שדמי ניהול - גם גבוהים במיוחד - לא יסגרו.

"ניהול השקעות הוא לא קומודיטי, כלומר אינו מוצר צריכה פשוט. בגופים המוסדיים ניהול השקעות נתפש כקומודיטי וזאת הסיבה לכך שאנחנו רואים נטישת מנהלי השקעות טובים - וזה רק מתחיל לתת אותותיו בתשואות של העמיתים", הסביר מנהל בכיר בגוף מוסדי. ואכן, הפערים בין מנהלי ההשקעות בולטים לעין.

המנהלים "הטובים" מכונים בעגת השוק מנהלי השקעות אקטיביים - אלה שבונים תיקי השקעות שנועדו להכות את הבנצ'מרק (מדד יחס). לשם כך הם נוקטים שתי שיטות עיקריות: Top Down ו-Bottom Up. בשיטה הראשונה הם משתמשים בניתוח מקרו־כלכלי, תוך הערכת מגמות כלכליות ודמוגרפיות בעולם. למשל, התרחבות מעמד הביניים בסין בעשורים האחרונים הובילה לעלייה בצריכת הבשר במדינה. בעקבות הניתוח מחליטים מנהלי ההשקעות לאילו אפיקים יש להפנות את ההשקעות - בדוגמה הקודמת, לתחום הבשר. אלה שבחרו באפיק זה השקיעו לרוב בחברות המובילות בתחום.

בשיטה השנייה סורקים מנהלי ההשקעות, בדרך כלל באמצעות סדרת פרמטרים פיננסיים, את כל רשימת החברות הציבוריות. מתוך אלה הם מנסים לזהות את החברות ששוויין הכלכלי גבוה משווי השוק שבו הן נסחרות (השקעות ערך). את החברות האלה מנהלי ההשקעות האקטיביים רוכשים על בסיס ההערכה כי שווי השוק שלהן בבורסה ישתווה לשווי הכלכלי - וכך הם ירוויחו.

שתי השיטות האלה קוראות תיגר על תפישת עולמו של המשקיע האגדי ג'ון בוגל, שתהה בשנות ה–70 של המאה הקודמת "אם אפשר להכות את הבנצ'מרק (מדד היחס)". היה זה רגע לפני שהקים את חברת הקרנות העוקבות שלו ואנגארד. מבחינת בוגל, לא ניתן לתזמן את השווקים, וכל שנותר למשקיע הוא להיצמד למדד המניות או האג"ח.

איציק שינדובסקיצילום: עופר וקנין

יש במסר של בוגל משהו קצת מדכא: מי שמשקיע בשוק ההון ייהנה מתשואת המדדים, 7%–10% בממוצע במשך השנים - אבל מי שחולם להתעשר, צריך לפנות למקום אחר (או לנהל כספים של אחרים ולקבל דמי ניהול).

המדדים הכזיבו

אבל ב-2016 דווקא המדדים הכזיבו. מדד ת"א 25 הניב תשואה שלילית של 3%, ומדד האג"ח הכלליות הניב תשואה נמוכה של כ–2% בלבד. כלומר, תיק מעורב של אג"ח ומניות ביחס של 70% אג"ח ו–30% מניות אמור היה להניב תשואה מינורית עד אפסית. בשנה החולפת מנהלי ההשקעות האקטיביים הצליחו להכות את המדדים ולהניב תשואות עודפות לעמיתים שלהם.

"זאת היתה שנת האנליזה", אמר מנהל השקעות בכיר. "ולא רק במניות, אלא גם באג"ח קונצרניות. קח, לדוגמה, אג"ח של דסק"ש - הניבה תשואה של 40% בשנה שעברה - או אג"ח של כלכלית. מי שידע לנתח, לאבחן ולרכוש את האג"ח והמניות המתאימות - הצליח להביא תשואות לחוסכים. מי שנצמד למדדים, הצליח פחות".

וכך הציג את הדברים מנהל השקעות אחר: "תבין, העזיבה של מנהלי ההשקעות לקרנות גידור, היא של המנהלים הטובים שיכולים להכות את המדדים. אלה הם האנליסטים שיודעים לנתח מניות, להעריך מגמות בשווקים ולהתכונן בהתאם. המגבלות של הרגולציה גורמות לטובים לעזוב את בתי ההשקעות והגופים המוסדיים. התוצאה היא שהחיסכון הפנסיוני מידרדר - ויוצמד למדדים".

אפיק השקעה נוסף, שהניב תשואות נאות למשקיעים, הוא ההשקעות האלטרנטיביות - בעיקר קרנות גידור, קרנות השקעה פרטיות ונדל"ן. עם זאת, ניהול ההשקעות האלה עולה לגופים המוסדיים הרבה כסף, בהשוואה לעלות "הצנועה" של עמלות המסחר בבורסה - מה שפוגע מעט באטרקטיביות שלהן. יתרה מזאת, משום שחלק לא מבוטל מנכסי קופות הגמל צריך להיות נזיל - השיעור המוחזק בנכסים אלה הוא נמוך יחסית.

ומה לגבי 2017? מנהל השקעות שהצליח לייצר לחוסכים תשואה גבוהה לא בהכרח יצליח לעשות זאת גם בעתיד. אבל מה שבלט בשנה שעברה הוא שאת שלושת המקומות הראשונים בטבלת התשואות תופסות קופות המנוהלות על ידי בתי השקעות פרטיים - שמנהלי ההשקעות בהם בדרך כל מאמינים כי לניהול השקעות מקצועי יש ערך רב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"