מעלות העלתה דירוגה של הכשרת הישוב ל-A מינוס: "הוצאות המימון קטנו, המינוף ירד"

חברת הדירוג: "להכשרת הישוב תיק נכסים מניבים יציב בשיעורי תפוסה יציבים ובנראות תזרימית גבוהה לאורך זמן" ■ האג"ח של הכשרת הישוב עולות בתגובה עד 0.8%, מניית החברה מוסיפה 1.3% - והיא קרובה לשיא שנרשם באפריל 2016

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

מאמציה המתמשכים של הנהלת הכשרת הישוב, שבשליטת עופר נמרודי, להפחית את שיעור המינוף ולשפר את מצבה הפיננסי, במטרה להעלות את דירוג האשראי, נשאו פרי. S&P מעלות העלתה היום (ב') את דירוגה של החברה מרמה של BBB+ לרמה של A- (רמה בינונית-גבוהה) עם תחזית "יציבה". האג"ח של החברה, בערך נקוב של כמיליארד שקל, נסחרות בתגובה בעליות של עד 0.8%, כשהתשואה על סדרות אג"ח עומדת על 0.5%-3.5%.

עופר נמרודיצילום: ורדי כהנא

"שינוי הדירוג משקף את השיפור המתמשך בפרופיל הפיננסי של הכשרת הישוב, המתבטא בשיפור ביחסי כיסוי החוב ומהירידה של יחס חוב לחוב והון עצמי (CAP) לכ-65%. שיפור זה נובע מגידול ברווח התפעולי התזרימי (EBITDA), קיטון בהוצאות המימון והמשך השבחת נכסי החברה אשר יגדילו את בסיס ההון", כתבו האנליסטים אייל עברון והילה פרלמוטר.

הכשרת הישוב יישמה בשנתיים האחרונות מהלכים שנועדו להקטין את המינוף באופן דרמטי. הפחתת המינוף - הפרמטר המרכזי שהעיק על פעילותה - נועדה לסייע לחברה להוזיל את עלויות המימון ,ולהעלות את דירוג האשראי לקבוצת ה-A. המהלכים נחלו עד כה הצלחה, כך שהקבוצה הצליחה להפחית החוב הכולל של הקבוצה ביותר מחצי מיליארד שקל (נטו), ויחס המינוף ירדו מ–74% לפני כשנתיים לכ–65%, כאמור.

כחלק מהתוכנית לשיפור מצבה הפיננסי, הכשרת הישוב פעלה להגדלת ההכנסות התפעוליות (NOI) מהנכסים המניבים בישראל ופולין, הקטינה את הוצאות ההנהלה, מימשה נכסים שאינם בליבת הפעילות וביצעה מימון מחדש להלוואות יקרות בהיקף של יותר מ-1.5 מיליארד שקל. בשוק ההון שאבו אופטימיות מהתוכנית העסקית, שבאה לידי ביטוי בעלייה של 48% במניה ב-12 החודשים האחרונים, ובירידה בתשואות האג"ח הארוכות מרמה של 6%-7% לרמתן הנוכחית. הבוקר עולה מניית החברה בכ-1.3% - והיא קרובה לשיא שנרשם באפריל 2016.

האנליסטים של מעלות ציינו לחיוב, כי להכשרת הישוב תיק נכסים מניבים יציב, המושכר למאות שוכרים בשיעורי תפוסה יציבים ובנראות תזרימית גבוהה לאורך זמן. עוד אמרו כי הדירוג הושפע לחיוב מגידול מתמשך ב-NOI בנכסים קיימים, מהיקף התזרימים בפעילות ייזום הנדל"ן בפולין ושיעורי הרווחיות הנאים שם, וכן - מהיקף גדול של קרקעות בישראל "הטומן בחובו שווי כלכלי שלהערכתנו אינו בא לידי ביטוי מלא בהון העצמי".

מנגד, במעלות סייגו והעריכו שהפרופיל העסקי של החברה מוגבל בשל התלות בקניון שבעת הכוכבים, שאחראי לכ-40% מה-NOI של כלל הנכסים המניבים; מהחשיפה לפעילות ייזום למגורים שהסיכון בה גבוה בהשוואה לפעילות המניבה, ומפעילויות המלונאות והמדיה שהן בעלות סיכון ענפי גבוה, ולהערכתם אינן סינרגטיות לפעילות העיקרית.

במעלות העריכו שככל שהכשרת הישוב תמשיך ותיישם את תכניתה האסטרטגית היא תיהנה משיפור נוסף במיצובה הפיננסי. עוד העריכו, כי בשנתיים הקרובות צפוי המשך שיפור הדרגתי ביחסי הכיסוי בהמשך לביצוע פעולות להגדלת ה-EBITDA וליציבות בהוצאות המימון. במעלות ציינו כי תיתכן הורדת דירוג, אם החברה תחרוג לאורך זמן מהיחסים הפיננסים שהוגדרו, או שתחול הרעה בפעילות הנכסים המניבים או בנזילות.

באחרונה ערכה הכשרת הישוב סיור חתמים בנכסיה בפולין, בו השתתפו חברות החיתום פועלים איי.בי.איי, רוסאריו קפיטל, ברק קפיטל ואייפקס הנפקות, לצד מספר פעילים משוק ההון. לפי הערכות, הסיור היה צעד מקדים לקראת גיוס אג"ח נוסף שמתכננת הכשרת הישוב – שבו תשמש פעילות יזום הנדל"ן בפולין כבטוחה להחזר החוב. העלאת הדירוג מהווה בשורה חיובית, שעשויה לתמוך בגיוס ככל שיוחלט עליו.

כתבות מומלצות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל