בני לנדא על מצבה של טבע: אני לא אופטימי, מישהו צריך לקבל אחריות

בעל המניות בטבע תוקף: "רוב חברי הדירקטוריון חובבנים בתעשיית התרופות ולא יודעים אפילו אילו שאלות לשאול"

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בני לנדא
בני לנדא
יורם גביזון
יורם גביזון

לפני שלוש שנים עמד בני לנדא בראש מהלך להחלפת דירקטוריון טבע יחד עם רות חשין, מבעלי המניות הפרטיים הגדולים בחברה, על רקע צניחת המניה למחיר שפל של 37 דולר. לנדא, יזם בתחום הדפוס הדיגיטלי ולשעבר בעל השליטה בחברת אינידיגו, תקף את הרכב הדירקטוריון של החברה - על ריבוי חבריו, מצד אחד, ומיעוטם של אלה בעלי הרקע בתעשיית התרופות, מצד שני. לנדא אמר אז, בין השאר - "אין גבול לבוז של החברה לבעלי המניות ולהתעלמותה מממשל תאגידי". ניסיונו של לנדא להדיח את הדירקטוריון אמנם לא צלח, אבל הביא להתגייסותם לצדו של 37% מבעלי המניות.

טבע עשתה אמנם כמה מחוות ללנדא, למשל כשמינתה לדירקטוריון את סול בארר (לשעבר יו"ר חברת סלג'ן), הקטינה את מספר חברי הדירקטוריון והוסיפה חברים בעלי רקע בפארמה - אבל נראה שבמובנים רבים חזרה למקום שבו היתה, עם רמת חוב גדולה משמעותית בעקבות רכישת חברת אקטוויס ג'נריקס תמורת 35 מיליארד דולר באוגוסט 2016.

החברה נסחרת במחיר של 35 דולר למניה, אחרי שהורידה את התחזיות פעמיים בתוך חודשיים, ונראה שמשבר האמון בינה לשוק ההון חזר והתפרץ. בריאיון ל-TheMarker מחדש בני לנדא את המתקפה על דירקטוריון טבע: "כאשר חברה מאבדת מחצית משווייה, ברור שהיא שגתה. השווי של טבע קטן כיום משווי החוב שלה. אי אפשר לעבור לסדר היום על כך. מישהו צריך לקום ולקבל אחריות", אומר לנדא. "נכון שאדם אחד קם והלך - סיגי אולפסון, מנהל טבע גנריקה - אבל אין די בכך. אני רוצה לקוות שהוא הלך כי הסיק מסקנות בעצמו או שמישהו עזר לו להסיק מסקנות מהפשלות של טבע בגנריקה - הן ברכישה הכושלת של רימסה במקסיקו והן ברכישת אקטוויס".

האם לדעתך אולפסון עזב בשל חלקו ברכישת אקטוויס?

"היות שאולפסון בא מאקטוויס, טבע נשענה כנראה על הדיעה שלו ועל הניסיון שלו וביצעה רכישה שגררה אותה מטה. ברור שלא הרכישה של רימסה היא שדירדרה את שווי השוק של החברה. רימסה היא קצה הקרחון, ומתחתיו יש גוש קרח ענק".

האם טבע מסוגלת לצאת מהמשבר?

"אני לא אופטימי. הבעיה היא שאף אחד לא מבין את החזון והאסטרטגיה של טבע, והחברה לא מצליחה לשכנע מדוע צריך להאמין ולהשקיע בה בטווח הארוך. אני מקשיב לשיחות הוועידה עם האנליסטים, וכל מה שאני שומע הוא תחזיות לרבעון הקרוב. אולי יש חזון אבל לא שומעים אותו ולא רואים אותו, ולצערי בגלל החוב הענק של החברה - ידיה כבולות בכל הקשור לביצוע רכישה בתחום התרופות המקוריות".

ארז ויגודמןצילום: אייל טואג

האם ביקרת את רכישת אקטוויס בזמן אמת?

התנגדתי מאוד לניסיון לבצע השתלטות עוינת על חברת מיילן, וכשטבע הכריזה על רכישת אקטוויס חשבתי שזו עסקה הגיונית יותר, אבל ככלל אני לא תומך בהשקעות נוספות בגנריקה. טבע צריכה לגמול את עצמה מהגנריקה משום שמהותה של הגנריקה היא ייצור זול. ממתי מדינת ישראל יודעת להיות היצרן הזול ביותר? טבע הייתה צריכה להתמקד בתרופות מקוריות. נתח את הרווחיות של טבע ותראה איפה היא היתה אלמלא קופקסון. הבעיה היא שטבע ביזבזה את ההון האדיר שייצר לה קופקסון על רכישות גנריות - וזו התוצאה".

"לא אופטימי"

"טבע לא המשיכה את הצעדים שהחלה בהם בתחום הממשל התאגידי, וזו איכזבה גדולה", אומר לנדא. "הדירקטוריון עדיין דל בחברים בעלי ניסיון בתחום הפארמה, ולכן לא יכול להתקיים המתח בין מועצת המנהלים למנכ"ל. מתח זה דרוש תמיד, ובעיקר כאשר גם המנכ"ל לא בא מהתחום. אין לי ספק שפטרבורג הוא יו"ר טוב, אבל כאשר רוב חברי הדירקטוריון הם אנשים בעלי שיעור קומה-אך-חובבנים בתחום תעשיית התרופות - הם לא יודעים אפילו אילו שאלות לשאול. הם לא מסוגלים להתוות אסטרטגיה, ומסתמכים על דברים שהם שומעים מיועצי הדירקטוריון ומההנהלה.

האם בעקבות הכישלון הנוכחי תנקוט במהלך דומה לזה שעשית לפני 3 שנים?

"אני לא אופטימי. אני רואה דירקטוריון שלא שש להחליף את עצמו. אני לא רואה מישהו שיגרום להם לקום ולהתפטר. ארז ויגודמן לא יזם צירוף של מספיק אנשי פארמה לדירקטוריון, וזה חבל. נכון שמועצת המנהלים הנוכחית טובה בהרבה מהקודמת, ועדיין - היא לא מספיק טובה. לצערי, העובדה שבפעם הקודמת ההצעה שלי זכתה לתמיכה של 37% מבעלי המניות לא הייתה אזהרה מספיק ברורה לדירקטוריון".

מטבע נמסר: "דירקטוריון טבע מורכב מדירקטורים פעילים ומעורבים, עם רקורד עסקי מוכח, עם ניסיון נרחב ומגוון בקשת רחבה של תחומים רלוונטיים, לרבות מומחיות מעמיקה בעולמות הפארמה, הפיננסים והתפעול. בשנים האחרונות צירפה טבע דירקטורים בעלי ניסיון פארמה גלובלי משמעותי והעמיקה את מומחיותו וניסיונו של הדירקטוריון בתחום זה. מאז שנת 2015, שורות הדירקטוריון רועננו באופן משמעותי וצורפו חמישה חברי דירקטוריון חדשים, בעלי מגוון של כישורים, כאשר מרביתם בעלי ניסיון וכישורים רחבים בתחום הפארמה הגלובלית עם רקע תעסוקתי ותפקידי מפתח בחברות פארמה מובילות קודם להצטרפותם לדירקטוריון טבע.

"נדגיש כי ועדת הממשל התאגידי והמינויים בוחנת באופן שוטף את הרכב הדירקטוריון בכדי להבטיח שהוא יכיל דירקטורים בעלי מומחיות ברמה הגבוהה ביותר במגוון הדיסציפלינות והתחומים הנדרשים וכי הוא פועל למען האינטרסים הטובים ביותר של כל בעלי המניות. הגיוון בתחומי העיסוק, הכישורים והניסיון של חברי הדירקטוריון, כמקובל בחברות פארמה גלובליות דומות, נועד לאפשר לדירקטוריון להתמודד עם מגוון נושאים ואתגרים מורכבים שבפניהם ניצבות חברות מעין אלה. דירקטוריון החברה ממלא את תפקידו בצורה מקצועית ומעמיקה ביותר ורותם את כישוריו, ניסיונו ומאמציו לצורך קידום האינטרסים של החברה, תוך שהוא רואה לנגד עיניו את טובת החברה וטובת בעלי מניותיה".

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008