פטרוכימיים תמכור 4.1% ממניות בזן כחלק מהסדר חוב עם בנק הפועלים

על פי מתווה ההסדר שגובש בין פטרוכימיים לבנק הפועלים ולקרן בראשית, תמכור פטרוכימיים את מניות ותקטין את יתרת חובה לשני הגופים מ-466 מיליון שקל ל-262 מיליון שקל; יתרת החוב תיפרע עד לסוף יוני-יולי 2017

יורם גביזון
יורם גביזון
דייויד פדרמן
דייויד פדרמןצילום: ניר קידר
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת פטרוכימיים, שבשליטת דיייוויד פדרמן, אלכס פסל ויעקב גוטשטיין, פירסמה הערב (ה') את המתווה לפריסת חובה לבנק הפועלים ולקרן בראשית בסכום כולל של 466 מיליון שקל. לבעלי אגרות החוב מסדרות 1 , ב', ג, ו-ד' חייבת פטרוכימיים סכום כולל של 1.5 מיליארד שקל כולל תשלום קרן של 929 מיליון שקל.

פטרוכימיים, שהנכס היחיד שלה הוא אחזקתה ב-20.4% ממניות חברת בתי זיקוק (בזן), לא עמדה בפירעון קרן הלוואה של 318 מיליון שקל שקיבלה מבנק הפועלים שחל ב-1 בינואר 2017 ואמורה לפרוע סכום של 148 מיליון שקל לקרן בראשית ב-1 בפברואר 2017. נכון להיום, אין לה מקורות כספיים נזילים לפירעון החוב ועל כן ביקשה פטרוכימיים מבנק הפועלים וקרן בראשית לדחות את פירעון החוב על פי מתווה שסוכם בין הצדדים.

במקביל להסכמות עם שני הגופים אישרה אסיפת בעלי המניות של חברת בזן חלוקת דיווידנד של 85 מיליון דולר, שהם 10 אגורות למניה, שחלקה של פטרוכימיים בו הוא 64 מיליון שקל ועל כן חובה של החברה לבנק הפועלים ירד ב-37 מיליון שקל על פי חלקו של בנק הפועלים בדיווידנד, בהתאם למספר מניות בזן שמשועבדות להבטחת פירעון החוב של פטרוכימיים כלפיו. החוב של פטרוכימיים לקרן בראשית קטן ב-3 מיליון שקל שכן הקרן מחזיקה בשעבוד ראשון על 33 מיליון מניות של בזן.

על פי המתווה שסוכם בין פטרוכימיים לבנק הפועלים ולקרן בראשית, תמכור פטרוכימיים 99 מיליון מניות בזן (מתוך 370 מיליון מניות בזן שמשועבדות לבנק הפועלים) שהם 3.1% ממניות החברה עד ל-20 בפברואר 2017, ותקטין בכך את יתרת חובה לבנק הפועלים לסכום שלא יעלה על 160 מיליון שקל. יתרת החוב תיפרע עד לסוף יוני 2017.

פטרוכימיים תמכור עוד 33.6 מיליון מניות בזן (1.05% ממניות בזן) שהן כל המניות המשועבדות להבטחת פירעון החוב של פטרוכימיים כלפי קרן בראשית ויתרת החוב תיפרע עד לסוף יולי 2017. יתרת החוב המצרפי של פטרוכימיים לבנק הפועלים ולקרן בראשית לאחר חלוקת הדיווידנד מבזן ולאחר מכירת 4.1% ממניות בזן תסתכם על פי הערכות ב-262 מיליון שקל וכנגדה ייוותרו 271 מיליון מניות משועבדות לפירעון יתרת החוב כך שיחס הכיסוי על פי מחיר מניית בזן הנוכחי יהיה 1.46. בפטרוכימיים מעריכים שיחס כיסוי זה יאפשר לה להנפיק אגרות חוב או לקבל הלוואה ממשקיע מוסדי שתממן את פירעון מלוא החוב לבנק הפועלים ולקרן בראשית עד לסוף יוני וסוף יולי 2017 בהתאמה.

מימוש מתווה ההסדר מותנה בשני תנאים מתלים עיקריים: קבלת הסכמת רשות החברות הממשלתיות להקטנת אחוז ממניות בזן שיוגדר כגרעין שליטה שלא ניתן למכור אותו מבלי לאבד את היתר השליטה שנתנה המדינה לשתי החברות מ-40% כיום ל-30%. התנאי השני הוא קבלת הסכמת בעלי אגרות החוב מסדרות 1 ב', ג' ו-ד' להסכם. היות שפטרוכימיים חייבת לפרוע לבעלי אגרות החוב מסדרה ד' שהיא הסדרה הקטנה ביותר של אגרות חוב, תשלום קרן וריבית של 10.1 מיליון שקל ב-1 בפברואר 2017 מציעה פטרוכימיים לבעלי אג"ח ד' אחת משתי חלופות: דחיית הפירעון ל-31 ביולי 2017 או מכירת מניות בזן מתוך 23 מיליון מניות שמשועבדות לבעלי סדרה ד' כך שתוכל לעמוד במועד המקורי של התשלום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"