"אף לקוח לא מרוויח, אנחנו מוכרים חלומות לאנשים"

בשבועות הקרובים יוגש חוק שימנע שיווק לחו"ל של אופציות בינאריות ■ המשטרה בחרה שלא לשלוח היום נציג מטעמה לדיון בנושא שנערך בוועדה לענייני ביקורת המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה מפחדת. אילוסטרציה
אישה מפחדת. אילוסטרציהצילום: DANIEL ROLAND/אי־אף־פי

בשבועות הקרובים יושלם תזכיר החוק, שימנע שיווק מישראל לחו"ל של אופציות בינאריות. כך אמר היום (ב') יו"ר רשות ניירות ערך פרופ' שמואל האוזר, בדיון בנושא בוועדה לביקורת המדינה.

יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) טענה כי "מתחת לאף של כולנו משתוללת תופעה של עבירה על החוק, אזרחים תמימים מרומים על ידי הימורים הנמכרים בהונאה לאזרחים בארץ ובחו"ל. נותרה פרצה בחוק, כך שבעוד שבארץ התופעה אסורה – הרי שעדיין מותר להציע זאת לאזרחים בחו"ל".

אדם נוג'ידאת, ערבי ישראלי שעבד בעבר בחברת אופציות בינאריות ברמת גן, הגיע לוועדה והעיד על הרמאות הרווחת בתעשייה, לדבריו. "הייתי חושף את שמה של החברה אבל אני מפחד שהם יתנכלו לי. מדובר בחברה שפועלת מול מדינות ערביות ברחבי העולם. במסגרת העסקתי בחברה הובהר לי שאף לקוח לא מרוויח, וכי אנחנו מוכרים חלומות לאנשים. הבוס שלי התגאה בכך שאנחנו דופקים חצי מיליארד מוסלמים בעולם. הבנתי שהחברה עושה כל שביכולתה בשביל לגנוב כסף.

"רק לקוחות שמאיימים כי יפנו לחברת האשראי ויבטלו את העסקה מקבלים את כספם בחזרה, אבל בכל מקרה הם לעולם לא מקבלים את הרווחים. אין דבר כזה רווח בתעשייה. אפילו את הבונוס, לכאורה, אותו מקבלים הלקוחות מהחברה, הם למעשה לעולם לא יוכלו לממש. החברה הרוויחה כ-3 מיליון דולר בחודש. תמיד השתמשנו בשמות בדויים, ומספרי הטלפון היו עם קידומת של טלפון באנגליה למרות שישבנו בישראל. אני פונה אליכם כי בכל דקה נופלים המון קורבנות".

המונח "אופציות בינאריות" מתייחס לדפוס השקעה מיוחד, שבשונה מהשקעה פיננסית רגילה, מאפשר ללקוחות להמר על כיוון השינוי בשערו של מטבע, במדד או בערכה של מניה, כשפרופיל הרווח או ההפסד מתחלק לשתי אפשרויות בלבד. מאחר שאלה עסקות עם מינוף (הלוואה), הרווח גבוה מאוד ביחס להשקעה, אבל הפסד מוחק את כל ההשקעה.

דוד הורוביץ, עורך TIMES OF ISRAEL טען כי "מדובר במגיפה. אלפי ישראלים עובדים בלרמות אנשים באופציות בינאריות, תוך הפרת חוק, כבר כעשר שנים – וכמעט כולם מפסידים את כל כספם בהיקף של בין מיליארד ל-5 מיליארד דולר מדי שנה". לדבריו, רשות ניירות ערך אינה זקוקה לחוקים חדשים כדי לסגור חברות אלו. הוא הדגיש כי "בעלי החברות מקושרים לעמדות בכירות במדינה, הם איימו עלינו ועד היום המשטרה מסרבת לפתוח בחקירה".

שמואל האוזר, יו"ר הרשות לניירות ערך

דווקא משטרת ישראל - הגוף שיש לו סמכות מלאה להתמודד עם העוקץ לכאורה שמבצעת תעשיית האופציות הבינאריות לאלפי לקוחות ברחבי העולם - בחרה שלא לשלוח היום נציג מטעמה לדיון שנערך בוועדה לענייני ביקורת המדינה.

הדיון התקיים מספר שבועות לאחר פנייתו של יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, אל היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה לשנות את החוק כך שהרשות תוכל לאסור את שיווקן של אופציות בינאריות ללקוחות זרים בחו"ל.

בשעה שהתעשייה ממשיכה לפי הנטען להרוויח על חשבון לקוחות תמימים, הרשות מחזיקה בדעתה כי "אין לה סמכות לפקח" על חברות האופציות הבינאריות הפועלות ברחבי העולם מול לקוחות זרים. מדובר בכ-200 חברות ישראליות, המעסיקות כ-15-10 אלף עובדים בישראל.

האוזר ציין בפני ח"כ אלהרר כי אכן מדובר "בתופעה פסולה ואנו מנהלים נגדה מלחמת חורמה". עם זאת, מתקבל הרושם כי המלחמה של הרשות מתבצעת תוך שידיה קשורות. לשאלתה של אלהרר האם הרשות ביצעה מעצרים בעקבות העזרה שביקשה מרשויות אחרות מחו"ל השיב האוזר כי "אנחנו מבצעים את החקירה, אבל זה מאוד מוגבל - אנחנו לא מבצעים את המעצרים".

עוד ציין האוזר כי רשות ניירות ערך לא עוזרת לרשויות בחו"ל להגיע לאנשים המבצעים את ההונאות לכאורה, וזאת מאחר שפעולה כזו לא מצויה במסגרת הסמכות המוקנית לרשות על פי חוק. לאור העובדה שגם ידם של הרגולטורים הזרים קצרה מלהושיע, פנתה הרשות לכנסת לצורך ביצוע שינויי החקיקה הנדרשים כדי להקנות לה אמצעים אפקטיביים למיגור התופעה.

נציגת היועץ המשפטי לממשלה, רביד דקל, אף הזכירה כי כיום "רשות ניירות ערך יכולה להעניק סיוע רק כאשר רגולטור פורמלי מבקש את חיקור הדין. אך אם יש אנשים פרטיים שפונים, או משטרות זרות, הן לא רשאיות לבקש את עזרת הרשות".

נראה כי הנוכחים בדיון הסכימו כי מדובר לכאורה בעבירה חמורה של קבלת דבר במרמה והונאה, ולא בעבירה קלה של ניהול זירת סוחר ללא רישיון. לאור זאת, ציינו מספר נוכחים את אוזלת ידה של משטרת ישראל, שכבר קיבלה מספר פניות בנושא אך עד כה לא טיפלה בהן כראוי.

גרהם טוולר, לקוח אשר הגיע במיוחד מאנגליה לצורך הדיון בכנסת, סיפר לנוכחים כיצד אחת מהחברות הוציאה ממנו 70 אלף פאונד. לדבריו, "חשבתי שמדובר בהשקעה לגיטימית. החברה סיפרה לי שהם פועלים מלונדון, ורק לאחר שנים הבנתי שבעצם הם פועלים מישראל. הנציגים שלהם כל הזמן שינו את השמות שלהם. הברוקר לא היה האמיתי".

עו"ד נמרוד אסיף הציע למשטרה להתחיל לפעול נגד התעשייה עוד בטרם ישונה החוק. לטענתו יש לה סמכות לפעול כבר כיום לפי חוק העונשין. "האנלוגיה הנכונה היא להתייחס לכך כמו מעבדת סמים אשר מוכרת את תוצרתה ללקוחות בחו"ל. לכן אין מניעה שמשטרת ישראל תפשוט על המעבדה".

בובי בן חור אשר לדבריו בשנים האחרונות פועל בשביל לחסל את התעשייה ציין כי "העברנו בעבר חומרים לרשות ניירות ערך ולמשטרה ובשגרירויות על אנשים אשר עקצו אותם . אך לא עשו עם זה כלום. יש כעת הזדמנות לתקן את העוולה. חייבים להבין כי כל קורבנות המסחר הבינארי הופכים לקורבנות של מדינת ישראל. במשך שנים יודעים שחברות מסוימות מרמות אנשים ולמרות זאת לא עוצרים את הפעילות. אני יודע זאת מבפנים כי עבדתי חודש וחצי בתעשייה".

בסוף הישיבה ביקשה אלהרר מהמשטרה כי תכין לקראת הישיבה הבאה בחודש פברואר רשימה בה כמה פניות הופנו אליה בנושא, האם היו פניות אשר נסגרו ואם כן מדוע. בנוסף דרשה אלהרר לדעת האם הוגשו כתבי אישום ואם יש תלונות שלא טופלו כמו שצריך. עוד קראה למשטרה להתחיל ולהיות מעורבת עד שהחקיקה תשונה והרשות תוכל לפעול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי