מחירי הדירות יירדו או ימשיכו לטפס? זה מה שחושבים בבנק ישראל

הנגידה על שוק הדיור: "המחירים ממשיכים לעלות בקצב מהיר יחסית - על הממשלה להמשיך לפעול להגדלת ההיצע"■ בנק ישראל הותיר, כצפוי, את הריבית על כנה, בשיעור של 0.1%, וצופה כי זו תעלה רק ברבעון האחרון של 2017

אורי תומר
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרנית פלוג
קרנית פלוג צילום: ניר קידר
אורי תומר
גיא ארז

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, והוועדה המוניטרית של הבנק, שבראשותה החליטו להשאיר את ריבית הבסיס במשק הישראלי ברמת השפל ההיסטורית של 0.1% - גם בינואר. בכך נשאר שיעור הריבית ברמה שאליה הורד בפברואר 2015. פלוג התייחסה במסיבת העיתונאים שלאחר עדכון הריבית לתחזית הצמיחה למשק, לחוזקו של השקל שמקשה על היצואנים, לשיעור האינפלציה הנמוכים – ולהתמודדות בנק ישראל עם מדיניות מוניטרית הפוכה של הבנק הפרדלי האמריקאי לעומת זו של הבנק המרכזי האירופי.

עדכון הריבית התקיים בתקופה מעניינת: לאחר העלאת הריבית (לראשונה מזה שנה) של הפרדל רזרב בארה"ב, ותחזית "ניצית" שלו ל-3 העלאות ריבית בשנה הבאה. זאת, בעוד הבנק המרכזי האירופי פועל בכיוון הפוך, והאריך לאחרונה את תכנית רכישות אגרות החוב שלו. למרות התחזיות של הפד', חטיבת המחקר של בנק ישראל מעריכה, בדומה להערכותיה הקודמות, כי הריבית בארץ תעלה רק ברבעון הרביעי של 2017 לשיעור של 0.25%, ובמחצית השניה של 2018 תעלה לשיעור של 0.5%. בכך ניסתה פלוג לשדר לשדר כי אין קשר בין תוואי העלאת הריבית של הבנק הפדרלי האמריקאי ותוואי העלאת הריבית של בנק ישראל.

ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"בצילום: בלומברג

מבחינת תחזיות הצמיחה של המשק הישראלי, אלו עודכנו כלפי מעלה. לפי הבנק, המשק צמח ב-3.5% בשנת 2016 - לעומת 2.8% בהערכה הקודמת. התחזית לעתיד מצביעה על צמיחה של 3.2% בשנת 2017, ו-3.1% בשנת 2018, כשהתפתחות התוצר מבטאת מעבר הדרגתי לצמיחה שמבוססת פחות על השימושים המקומים, ויותר על יצוא, שצפוי לצמו מהר מבעבר, בשל התאוששות בסחר העולמי. לגבי התמתנות הצמיחה בשנתיים הקרובות, פלוג טענה כי לאחר ההגעה לפוטנציאל הצמיחה – קשה לשמור על עליות שכאלו גם בהמשך.

אחד הקשיים איתם מתמודד בנק ישראל, הוא שיעור האינפלציה הנמוך, שעמד בחודש נובמבר על מינוס 0.4%, והיה שלילי גם בבחינת ב-12 בחודשים האחרונים. בבנק ישראל מאמינים כי האינפלציה, שהינה תנאי הכרחי להעלאת ריבית, תעלה בשנה הבאה, ובארבעת הרבעונים הקרובים היא צפויה לעמוד על שיעור של 1% - הרף התחתון של יעדיו, וזאת בדומה לחתזיות הקודמות. לשאלת TheMarker כיצד יעלה שיעור האינפלציה, בעוד מטבע השקל נמצא ברמת שיא מול סל המטבעות, ענתה הנגידה כי שיעור האינפלציה יעלה בתמיכת עלייה בשכר, ועלייה בעלויות הייצור ובחומרי הגלם – שיתורגמו לעליית מחירים. לדבריה, גורמים ''מקזזים' כמו גידול בתחרות בין הרשתות והיבוא האישי מהאינטרנט יביאו להתארכות התהליך – "אבל בסופו של דבר שוק העבדה ימשיך להציג נתונים חזקים, והדבר ישפיע על האינפלציה".

"פער הריביות יחליש את השקל; מדיניות הבנק 'קונה זמן' ליצואנים"

כאמור, השקל נסחר ברמות שיא מול סל המטבעות, וב-12 החודשים האחרונים נרשם ייסוף אפקטיבי של 5.6% במטבע. אפילו מול הדולר האמריקאי, שערכו האמיר על רקע פעולות הפד' והציפיות מהמדיניות האינפלציונית של הנשיא האמריקאי הבא, התחזק השקל ב-1.3% מאז הדיון המוניטרי לפני כחודש. חוזקו של השקל מקשה על הייצוא הישראלי, ובבנק ישראל מאמינים כי פער הריביות בין ישראל וארה"ב, שצפוי להתרחב בעתיד הקרוב, יפעל להיחלשות השקל מול הדולר. עם זאת, בהתייחסות להיחלשות היורו, הליש"ט ומטבעות נוספים "שהינם פחות חשובים מבחינת הסחר של שראל", הצביעו בב"י על העובדה כי ביצועי הכלכלה הישראלית טובים משמעותית משל משקים אחרים, יחד עם הרחבה מוניטרית אגריסיבית בה נוקטים חלק מהבנקים המרכזיים בעולם – ואלו מובילים להתחזקות היחסית של השקל. "מדיניות בנק ישראל בשוק המט"ח אינה מכוונת לפעול כנגד הכוחות הבסיסיים, אולם היא ממתנת את הכוחות לייסוף וקונה זמן ליצואנים לבצע את ההתאמות לשינויים ארוכי הטווח. בכך, המדיניות תומכת בהתאוששות היצוא, וההיא מהווה חלק אינטגרלי מהמדיניות המוניטרית".

מחירי הדיור - כוחות הפועלים למיתון מחירים

פלוג אמרה כי בשוק הדיור פועלים כיום כוחות כיוונים מנוגדים: "מצד אחד, קצב התחלות הבנייה עולה ובשנה האחרונה נרשמו למעלה מ-50 אלף התחלות בנייה, היצע הדירות הלא מכורות נמצא ברמות שיא, ומספר העסקאות רושם ירידה, בדגש על רכישות המשקיעים. כמו כן, עליית ריבית המשכנתאות הביאה לירידה מתונה בביצועי המשכנתאות החדשות וכל אלו הן כוחות שיפעלו למיתון המחירים". מנגד, "המחירים ממשיכים לעלות בקצב מהיר יחסית. העובדה שמשך הבנייה מתארך וקצב גמר הבנייה לא מדביק את קצב ההתחלות מטרידה והממשלה תצטרך להמשיך לפעול להגדלת ההיצע".

יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוק הון, אמר בעקבות ההחלטה: "הדבר המשמעותי ביותר הינו עדכון תחזית הריבית של מחלקת המחקר של בנק ישראל אשר מניחה עלייה מאוד מתונה בריבית בשנים הבאות ל-0.5% בסוף 2018, רמה מאד נמוכה יחסית לריבית הפד הצפויה. בנק ישראל מנסה לשדר שאין כל קשר בין תוואי העלאת הריבית של הבנק הפדרלי האמריקאי ותוואי העלאת ריבית בנק ישראל".

עידן אזולאי, מנכ"ל קרנות הנאמנות של בית ההשקעות אפסילון, אמר: "בשורה העליונה תחזית הצמיחה אמנם הועלתה אולם ההעלאה נובעת בעיקר מ"חשבונאות לאומית" ופחות מעלייה בקצב הצמיחה. בשורה התחתונה, בבנק ישראל צופים צמיחה מתונה, אינפלציה נמוכה - וריבית אפסית ב-2017 כמו ב-2016".

שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי ישראל בקבוצת פיוניר, אמר: "בנק ישראל קבע את ריבית ינואר בעקבות העלאת הריבית בארה"ב. נראה כי את מירב המאמץ הוא מרכז בבלימת הייסוף של השקל מול שאר המטבעות בעולם, נכון לעתה ללא הצלחה. התחזקות השקל מקשה על היצוא ומרחיקה את השגת יעדי הצמיחה והאינפלציה. בנק ישראל בונה על המשך עליית הריבית בארה"ב שתוביל לפיחות השקל מול הדולר".

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"