הדיווח על ההקלות בבזק הזניק את המנייה בכ-5% והוסיף לשווי החברה כ-900 מיליון שקל

בזק פירסמה הבהרה שמדגישה גם כי תהליך ביטול ההפרדה התאגידית לא ייצא לדרך מבלי שיתקיים שימוע ציבורי

אליחי וידל
אליחי וידל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג
אליחי וידל
אליחי וידל

48 שעות אחרי ההודעה הדרמטית שפירסמה בדבר התהליך לביטול ההפרדה המבנית בחברה, הוציאה בזק הודעת הבהרה לבורסה, המפרטת את שלבי התהליך כפי שנמסר ממשרד התקשורת. על פי ההודעה, הדגישה בזק כי בשלב הראשון יקודם ביטול ההפרדה התאגידית בקבוצה, באופן שבו פעילות החברות הבנות תישאר תחת מבנה תאגידי אחד, אך תוך הפרדה חטיבתית בין הפעילויות השונות - מבלי לפגוע בכללי הרגולציה שקבועים כיום ברישיון וקשורים להיבטים התחרותיים בין הפעילויות השונות.

הדיווחים על כוונות משרד התקשורת להקל על בזק בדרכה לביטול ההפרדה התאגידית והמבנית הזניקו את מניית בזק ב-4.6%, והיא הובילה את מדד התקשורת לעלייה של 3.5%. המסחר במנייה היה גבוה והסתכם 60 מיליון שקל, לעומת מחזור יומי ממוצע של 36% בשלושת החודשים האחרונים. גם מניית אינטרנט זהב זינקה בעקבות ההודעה ב-6%.

בהודעתה, הדגישה בזק את הבהרת משרד התקשורת כי בכוונתו לקיים בשנת 2017 שימוע בדבר ההסדרים לביטול ההפרדה המבנית. בנוסף, הבהירה בזק כי כל התהליך כפוף בין היתר להתחייבות החברה להשקעה בתשתית, האצת הפרישה של תשתית הסיבים האופטיים - מתוך כוונה להשיק את השירות על גביהם כבר בתחילת 2017, ולהשלמת חובת הפרישה האוניברסאלית המלאה, לה מחויבת החברה בזמן שייקבע. "התחייבות החברה תעוגן במסגרת תיקון לרישיון לעניין ביטול חובת ההפרדה התאגידית, ותכלול תיקון של הנספח ההנדסי לרישיונה של החברה לעניין תוכנית הפרישה של רשת הסיבים האופטיים, לרבות לוחות הזמנים, תוך שימת דגש על פרישה בפריפריה ובניוה לא רוויה שתיושם במקביל להליך ביטול ההפרדה המבנית", נמסר בהודעה.

ההבהרות של בזק באו בעיקר כדי להרגיע את הרוחות בענף, שסערו סביב ההודעה מיום שישי - בעיקר בעניין האבחנה בין המונחים הפרדה תאגידית והפרדה מבנית וסביב העובדה שכל התהליכים הקשורים בהקלות שנותן משרד התקשורת לבזק תלויות בהליך של שימוע ציבורי ואינן מוחלטות או סופיות. בנוסף, בזק מצאה לנכון להבהיר כי ההקלות הללו מותנות במחויבויות שלה כלפי השוק וכללי הרגולציה.

בענף הטלקום ציינו אתמול כי למרות שהמושג "מיזוג תאגידי" נתפס כרלוונטי יותר לסוגיות המס שנובעות מהמיזוג בין בזק ל-yes, לאירוע כזה - לכשייצא לפועל - קיימות תועלות פיננסיות נוספות עבור בזק. אומנם קיזוז ההפסדים של חברת הטלוויזיה בכבלים יחסוך למונופול התקשורת סכום של 1.3 מיליארד שקל על פני 8 שנים (כפי שסוכם עקרונית עם רשויות המס), אך מיזוג תאגידי יאפשר לחברה להציג חיסכון תפעולי כבר בטווח של שנה עד שנתיים. מתוך ההבהרה וההודעות של בזק עולה כי ביטול ההפרדה התאגידית יאפשר לבזק להתייחס לחברות הבנות - פלאפון, בזק בינלאומי ויס - כאל חטיבות בתוך התאגיד. על פי ההערכות בענף, כיוון שההתייחסות לחברות הללו תהיה כאל חטיבות, ניתן יהיה לאחד את יחידות התמך שלהן בכל הפעילויות שאינן קשורות לתחרות בענף, כמו כל פעילויות הבק-אופיס, חשבות, צי רכב וכדומה.

דו"ח שפירסמה בעבר מריל לינץ' הצביע על חיסכון תפעולי שנתי של כ-150 מיליון שקל מאיחוד כל חברה - אם מדובר במיזוג תפעולי מלא. להערכת גורמים בענף, איחוד חלקי של יחידות התמך במבנה של חטיבות יכול לחסוך לבזק חצי מהסכום משוער, כלומר להסתכם בחיסכון של 150-200 מיליון שקל בשנה לכל הקבוצה. עם זאת, הדגישו הגורמים כי כל המהלך עדיין נמצא בשלב התחלתי וציינו כי כל זמן שהמבקר לא פרסם את מסקנות הדו"ח שלו בעניין בדיקת שוק התקשורת הנייחת וכמובן, כל עוד לא בוצע השימוע לקראת ביטול ההפרדה התאגידית - מדובר בהצהרת כוונות בלבד, וכי האיום המשמעותי ביותר עבור המתחרים הוא בביטול המלא של ההפרדה המבנית.

בהודעה נוספת של בזק לבורסה היום מתייחסת החברה לסעיף בחוק ההסדרים שנוגע לאפשרות השימוש שניתנה ל-HOT בתשתיות הפאסיביות של החברה מאוקטובר 2017. להערכת אילנית רשף, מנהלת מחלקת מחקר וברוקראז' בפסגות, עיתוי פרסום ההודעה על כוונת ביטול ההפרדה התאגידית קשור גם להצבעה עח הסעיף בחוק ההסדרים. לדבריה, בהנחה שתהליך ביטול ההפרדה המבנית ייצא לדרך - כפי שנראה מהודעת משרד התקשורת - הגבלת השימוש של HOT ל-9 חודשים היא חדשות מצוינות עבור בזק.

לדברי רשף, השאלה החשובה היא האם יתאפשר להוט להשתמש בתשתיות הפאסיביות של בזק בכל הארץ או רק באזורים שהיא לא מרושתת בהם. הרשאה גורפת, לדבריה, פוגעת בתמריץ של HOT (כמו גם של שאר השחקניות בענף התקשורת) להשקיע בשיפור ובהרחבת התשתיות. לראיה, HOT הגיעה לפריסה של 70% בלבד בתשתיות שלה ברחבי הארץ.

רשף הדגישה כי ביטול ההפרדה המבנית בבזק - כאשר יתבצע בעתיד בצורתו הסופית - יקבע את המצב בשוק התקשורת המקומי ולשם כך התהליך חייב להיעשות באופן שיאפשר לכל השחקניות להתחרות בצורה מאוזנת. לבזק ול-HOT יש יתרונות בכך שהתשתיות הפיזיות שלהן פרוסות בצורה רחבה, אבל מנגד מצבן של שתי קבוצות התקשורת האחרות - סלקום ופרטנר - פגיע יותר ואם לא יתרחש אירוע דרמטי בשוק (כמו למשל היעלמות של אחד השחקנים) הן עלולות להיפגע מתהליך שייטיב אך ורק עם בזק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים