לאחר שהסכימה לשלם קנס של חצי מיליארד דולר - עוד בקשה לייצוגית נגד טבע

טבע הודיעה בשבוע שעבר לבעלי המניות שלה כי הסכימה לשלם 519 מיליון דולר בארה"ב ולהודות כי עובדים לשעבר בה ביצעו עבירות שוחד ברוסיה, מקסיקו ואוקראינה ■ באחרונה הוגשו שתי בקשות לגילוי מסמכים לקראת תביעה נגזרת על אותו רקע

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל טבע בירושלים
מפעל טבע בירושליםצילום: Adam Reynolds / בלומברג
אורי תומר
אורי תומר

הירידה המתמשכת במחיר המניה של טבע וסדרת ההסתבכויות שלה עם הרשויות בארה"ב ממשיכים להוביל להגשה של בקשות לתביעה ייצוגיות נגד החברה. הפעם זוהי בקשה שמוגשת לבית המשפט המחוזי בתל אביב לאחר שטבע הודתה בפני משרד המשפטים האמריקאי בעבירות שחיתות ברוסיה, אוקראינה ומקסיקו, והסכימה לשלם 519 מיליון דולר כקנס.

טבע דיווחה בסוף השבוע שעבר כי הודתה בהפרות שבוצעו ב-2013-2007 של חוק אמריקאי הנוגע למעשי שחיתות שמבצעים במדינות זרות עובדים ומנהלים בחברות שמניותיהן נסחרות בארה"ב. הטענה המרכזית בבקשה, שהוגשה על ידי בעל מניות בחברה באמצעות עוה"ד חגי קלעי ואוהד רוזן היא שנושאי משרה בחברה ידעו על העבירות אך העלימו מהן עין, ובכך הפרו את חובת האמונים כלפי בעלי המניות.

טבע הודיעה בסוף השבוע שעבר על ההסדר, אך דיווחה כבר באמצע נובמבר על המגעים לקראתו ועל הפרשה של יותר מחצי מיליארד דולר עבור תשלום הקנס. בתביעה נטען כי הדיווח של טבע על ההסדר המתגבש הוביל לצניחה של 7% במחיר המניה בתוך יומיים באמצע נובמבר - וגרם לירידה של 2 מיליארד שקל בשווי השוק של טבע.

לבקשה לאשר את התביעה הייצוגית מצורפת חוות דעת של ד"ר איציק אלפי מאוניברסיטת תל אביב, שלפיה הנזק הקבוצתי לבעלי המניות שמכרו את מניותיהם לאחר הנפילה ההיא הוא כ-207 מיליון שקל, לא כולל הנזק למחזיקים במניה באמצעות תעודות הסל. הבקשה מוגשת לאחר שבעלי מניות אחרים כבר הגישו שתי בקשות שונות לגילוי מסמכים לקראת תביעה נגזרת על רקע זה - האחת באמצעות עו"ד רם דקל, והשנייה באמצעות עו"ד עמית מנור.

בעוד תביעה נגזרת מתנהלת בשם החברה נגד נושאי משרה בה, התביעה הייצוגית, אם תאושר, תהיה בשם מי שהיו בעלי המניות בעבר ותתנהל הן נגד החברה והן נגד המנהלים ונושאי המשרה בה. כך, היא תיועד בין השאר להשיג פיצוי עבור מי שלא יוכלו ליהנות מפיצויים שיזרמו לקופת החברה בעקבות הצלחה של התביעה הנגזרת.

נגד טבע הוגשו בחודשים האחרונים כמה תביעות ייצוגיות בישראל ובחו"ל, בין השאר על הרכישה הכושלת של חברת התרופות המקסיקאית רימסה (תביעה שגם היא הוגשה על ידי קלעי ורוזן) ועל רקע חקירות ההגבלים העסקיים נגד החברה בארה"ב. מחיר המניה של טבע ירד ב-45% מתחילת השנה.

מטבע נמסר בתגובה: "טבע תלמד את התביעה ותגיב לה בערוצים המשפטיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר