משלמים משכנתא? תתכוננו לשלם יותר

הכלכלן הראשי של בנק לאומי, גיל בפמן, מזהה מתאם גבוה בין המשק האמריקאי לישראלי: "מי שחשוף לעליית ריבית, שיתחיל להתגונן"

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר גיל בפמן
הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ד"ר גיל בפמןצילום: אייל טואג
גיא ארז
גיא ארז

העלאת הריבית של הבנק הפדרלי ביום רביעי האחרון לא הפתיעה את המשקיעים ברחבי העולם. מה שכן הפתיע היתה ההצהרה של יו"ר הבנק, ג'נט ילן, כי מתווה העלאות הריבית ל-2017 הוא לשלוש העלאות, לאחר תחזית קודמת לשתי העלאות בלבד.

להצהרה של ילן היו השלכות משמעותיות: זינוק בשער הדולר מול היורו, ירידה במחירי הנפט, ירידה במחירי מניות הנדל"ן המניב ועליית מחירים של מניות שירותים פיננסיים (בנקים וחברות ביטוח), מאחר שריבית גבוהה יותר מיטיבה עם עסקי החברות בענפים אלה. בבורסת תל אביב רשמו האג"ח הממשלתיות ל–10 שנים ירידות מחיר של כ–0.5% ביום חמישי, והתשואה עליהן טיפסה ל-2.28%. אתמול היא כבר ירדה ל–2.26%

הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ד"ר גיל בפמן, אומר כי לכלכלה הישראלית יש מתאם חזק עם הכלכלה האמריקאית, והמתווה החדש של הבנק הפדרלי עשוי לגרום להעלאת ריבית גם בישראל בעתיד הלא רחוק - בשורה מהותית לשחקנים רבים במשק וכן למשפחות וזוגות צעירים נוטלי משכנתאות.

עם זאת, הצהרות של ראשי הבנק המרכזי בארה"ב לא תמיד מתממשות. בסופן של השנתיים האחרונות הצהירה הנגידה ילן על ארבע העלאות ריבית בשנים העוקבות (ל-2015 ול-2016), ואלה הסתיימו בהעלאה אחת בלבד בסופה של כל שנה. ואולם בשל נתונים חיוביים של הכלכלה האמריקאית - תחזיות לצמיחה של 1.9% ב-2016 ועוד 2.1% ב-2017, לאינפלציה של כ-1.9% ולאבטלה של 4.5% - בפמן מאמין כי שלוש העלאות ריבית בשנה הבאה הן תרחיש סביר בהחלט.

"הכלכלה האמריקאית חזקה", הוא אומר. "שוק העבודה, שקרוב לתעסוקה מלאה, וקצב האינפלציה מצביעים כך". עקב זאת, מוסיף בפמן, "הפעם, בניגוד להצהרות העבר של הבנק הפדרלי, תחזיותיו מגובות בנתונים כלכליים, וההסתברות גבוהה מאוד לכך שנראה בשנה הקרובה שלוש העלאות ריבית.

"אחת המטרות החשובות של בנק מרכזי היא לשמור על אמינותו, במיוחד בתקופה הנוכחית. חוזקו של המשק האמריקאי הוא הזדמנות אדירה לחברות הישראליות שיידעו לנצל אותו ואת המצב הפוליטי במדינה. ככל שהמצב בארה"ב טוב יותר, כך יש ביקוש רב יותר למגוון של שירותים וסחורות. כדאי לחברות העוסקות בתשתיות, בתחום המים, הסייבר והביטחון לבחון כיצד הן משתלבות בדינמיקה הזאת".

אחד המשתנים החשובים לעתיד הכלכלה האמריקאית הוא התנהלותו של הנשיא דונלד טראמפ לאחר שייכנס לבית הלבן ב-20 בינואר. טראמפ הצהיר כבר על תוכניותיו להגדיל השקעה בתשתיות והוצאות על ביטחון. "ככל שטראמפ יהיה אגרסיבי מבחינה פיסקלית, הדבר יתמוך בהעלאות הריבית בארה"ב", אומר בפמן. "נוכל להבין לאחר פחות מ–100 יום בתפקידו לאן המדיניות שלו הולכת: עד כמה היא תהיה בעלת משמעויות תקציביות גדולות ואם היא תהיה מאוזנת. זה ישפיע על הצפי לגבי הריבית. נדע אם מדיניותו התקציבית הולכת בצורה לא מאוזנת - למשל, באמצעות הורדת מס ללא ביטול פטורים לטובת תקבולי המס הפדרליים, או שלא".

"יש ציפיות לעליית האינפלציה בארה"ב"

לפי חטיבת המחקר של בנק ישראל, העלאת ריבית מקומית ראשונה מזה שנים צפויה להתרחש ברבעון האחרון של 2017, אך כלכלנים רבים מעריכים כי גם השנה הבאה עשויה להסתיים עם שיעור הריבית הנוכחי, 0.1%. תנאי הכרחי להעלאת ריבית בישראל היא הגעת המשק ליעדי האינפלציה של בנק ישראל, 1%-3%. מדד המחירים לנובמבר, שפורסם ביום חמישי, הצביע על ירידה של 0.4%. ב-12 החודשים האחרונים ירד מדדי המחירים לצרכן ב-0.3%.

"מעניין יהיה לראות בתחזיות המקרו הקרובות של בנק ישראל כיצד הוא רואה את הריבית בעתיד, ואם יעלו את התחזיות (שבפעם הקודמת היו 0.25%) לסוף 2017", אומר בפמן. "ההערכה שלנו היא שהתחזית תעלה. העלאות הריבית בארה"ב, אם יקרו, יספקו תנאים להעלאת ריבית בישראל".

העלאת ריבית נדרשת כאשר האינפלציה עולה. בישראל זה עדיין לא המצב.

"האינפלציה כרגע נמוכה, אך אם הדולר ימשיך להתחזק תהיה לכך השפעה על מחירי הסחורות המיובאות ומוצרים מיובאים שיתייקרו. אמנם גם השקל מתחזק, אבל קיימות ציפיות לעליית האינפלציה בארה"ב. הדבר עשוי לחזק את הדולר גם מול השקל, מה שיתמוך בעליית המחירים כאן.

"מספיק שיהיה פיחות קל בשקל כדי שמחירי הסחורות המיובאות יעלו וישפיעו לחיוב על המדד. מחירי סחורות כמו ברזל, פלדה, נחושת ודלק עולים כבר כמה שבועות. אם המגמה תישאר, זה יתגלגל למחירים בישראל הרבה יותר משער החליפין. אנו צופים גם שסעיף הדיור במדד המחירים (גובה שכר הדירה) יהיה הרכיב המרכזי שידחוף את מדד המחירים מעלה, ויתרום 0.5%-0.6% למדד השנתי. הגעה ליעד האינפלציה, לפחות בטווח התחתון, אפשרית בהחלט".

האם מאמצי הממשלה להוזלת הדיור יעלו בתוהו? האם עלתה הכדאיות להשקעה בנדל"ן?

"לא בהכרח. בשנה האחרונה מחירי הדירות עלו ב-8.7%, וסעיף הדיור במדד עלה רק ב-2.5%. המתאם בין השניים - מחירי הדיור ושכר הדירה - חלש מאוד במצב הנוכחי. התשואה על השקעה בדירות לא תעלה, כי שיעור העלייה בשכר דירה הוא פחות או יותר קבוע כבר כמה שנים. התשואה אף עשויה לרדת, כי מחירי הדירות עולים יותר מהעלייה בשכר דירה.

"מבחינת מחירי הדיור, מתרחש תהליך של עלייה בהתחלות הבנייה, שנמצאות ברמת שיא, אך משך הבנייה מתארך. לכן, בשלב זה עוד אין השפעה על המחירים. כשגל התחלות הבנייה יגיע לסיום נראה השפעה על המחירים".

האם העלאת ריבית בישראל אפשרית כשהשקל נסחר ברמות שיא מול סל המטבעות?

"רוב תנועות ההון לישראל אינן רגישות לשיעור הריבית, מפני שהן מגיעות מתחום ההיי־טק. יש נטייה לתת משקל יתר לפוטנציאל של פערי הריבית והשפעה על שערי חליפין, ולא ידוע עד כמה הוא יושפע מהעלאת ריבית מוקדמת יותר. לא הייתי נותן משקל גדול לגבי ייסוף השקל בעקבות העלאה של 0.25% או פחות בריבית, מה עוד שבנק ישראל יכול להשתמש בקניית דולרים כדי להעלות את שער הדולר.

"לדעתי, מתווה הריבית של הבנק הפדרלי הוא צעד - גם אם קטן - בדרך להעלאת ריבית אצלנו. מי שחשוף לעליית ריבית, טוב שיתחיל להתגונן מכך. ריבית בנק ישראל לא תישאר ללא שינוי לאורך זמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר