נסללה הדרך למיזוג אבנר עם דלק קידוחים; אנטרופי ועמדה ימליצו למוסדיים לתמוך בעסקה

אנטרופי, נתמכת בעבודה שהכין ד"ר טל מופקדי, קבעה כי יחס ההמרה שנקבע במיזוג בין אבנר לדלק קידוחים הוא בטווח הסביר ■ למרות שטרם קיבלו החלטתה סופית, השותפות בלווייתן הודיעו על ביצוע קידוח "לווייתן 5" ברבעון הראשון של 2017

ערן אזרן
ערן אזרן
מאגר לווייתן
מאגר לווייתןצילום: אלבטרוס
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי ממליצה לאשר את מתווה המיזוג בין שותפויות החיפושים דלק קידוחים ואבנר. קודם לאנטרופי, גם חברת הייעוץ עמדה הודיעה כי תמליץ לתמוך בעסקה. האספות הכלליות של מחזיקי היחידות בשתי השותפויות צפויות להתכנס ביום חמישי הקרוב להצבעה על הצעת המיזוג, שעתיד ליצור את אחת מעשר החברות הגדולות בבורסה.

לשם קביעת עמדתה נעזרה אנטרופי בשירותיו של ד"ר טל מפוקדי, בעליה של חברת הייעוץ הפיננסי נומריקס. מופקדי ערך בדיקה לסבירות יחס ההמרה למיזוג בין דלק קידוחים לבין אבנר, לפיו בעלי היחידות של אבנר יחזיקו בכ-53.44% מהשותפות הממוזגת, בעוד שביתרה יחזיקו משקיעי דלק קידוחים (לפי יחס המרה של 1:5.32). הבדיקה התבססה על שיטת היוון תזרימי מזומנים עתידיים (DCF), ולא על בסיס שווי השוק כפי שערכו השותפויות.

במסגרת העבודה, מופקדי העריך את שווי תמר לפי 12.35 מיליארד דולר (שווי פעילות), בהסתמך על מקדם היוון של 7.5%. שווי מאגר לווייתן, תמלוגי העל ממאגרי תנין וכריש (שנמכרו באחרונה לאנרג'יאן) ומאגר אפרודיטה בקפריסין הוערכו לפי מקדם היוון גבוה של 14.5%, שנגזר ממחיר השוק של רציו. לפי המודל, שווי של מאגר לווייתן מסתכם בכ-5.1 מיליארד דולר. מופקדי לא פירט את כל ההנחות במודל שהציג, בין היתר בנוגע לשקלול היצוא מהמאגרים ומחירי הגז במודל.

מופקדי מצא כי יחס ההמרה שקבעו השותפויות מוטה מעט לטובת אבנר. מופקדי הדגיש כי ככל ששיעור ההחזקה של אבנר בדלק קידוחים לא יפחת מ-52.4%, יישמר היתרון הקל לאבנר. ההטיה לטובת מחזיקי היחידות של אבנר נועדה לפצות אותם על כך שהמיזוג יגדיל את חלקם של מחזיקי היחידות באבנר בתשלום תמלוגי־העל בעתיד. עם זאת, מופקדי קבע כי הגידול בתמלוגים יקוזז על ידי העלייה בתזרים. מופקדי העריך כי יחס ההמרה הראוי למיזוג הוא 1:5.59. ואולם, הוא ציין שהסטייה בין החישוב שערך לבין נתוני השוק אינה מובהקת סטטיסטית.

על רקע זה, באנטרופי קבעו שיחס ההמרה שנקבע בעסקת המיזוג בין דלק קידוחים ואבנר הוא בטווח הסביר. באנטרופי אף הדגישו שלמיזוג יתרונות נוספים, בהם: עלייה ברמת הסחירות של השותפות הממוזגת, גידול בפוטנציאל של כניסת משקיעים, פישוט תהליכים וירידה מסוימת ברמת העלויות. בנוסף, מיזוג השותפויות אמור גם לאפשר את מכירת מאגר תמר באמצעות הנפקת חברה ייעודית, מהלך שאינו ניתן לביצוע, לדברי החברה, ללא מיזוג השותפויות.

הודעה על קידוח בלווייתן - לפני ה-FID

במקביל, שלושה ימים לפני שדלק קידוחים ואבנר יוצאות לגיוס אג"ח בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל, השותפות בלווייתן הודיעו כי החליטו על ביצוע קידוח "לווייתן 5". לפי השותפות, מדובר בקידוח הערכה, אך בעתיד - ככל שפיתוח לווייתן יצא אל הפועל - יהפוך "לווייתן 5" לקידוח הפקה, ויחובר למערכת ההפקה של לווייתן.

ההודעה על קידוח לווייתן 5 פורסמה עוד טרם קיבלו השותפות במאגר החלטת השקעה (FID) סופית במאגר, ובסמוך מאוד למועד הנפקת האג"ח - שתיערך ביום ג' או ד' הקרובים. מחר (ב') צפויות אבנר ודלק קידוחים לקיים מפגש עם משקיעים לפני ההנפקה, בהשתתפות יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר, ויוסי גבורה, משנה למנכ"ל.

קידוח "לווייתן 5" ממוקם כ-130 ק"מ מערבית מחיפה, במקום בו עומק המים עומד על 1,740 מטר. עומק הקידוח הסופי המתוכנן עומד על 5,200 מטר מתחת לפני הים, וקידוחו צפוי להתחיל במהלך הרבעון הראשון של 2017, עם סיום קידוח "תמר 8". עלות הקידוח מוערכת בכ-77 מיליון דולר, שנכללים בתקציב הפיתוח של שלב א1 בפרויקט. פעולות הקידוח יבוצעו באמצעות אסדת קידוח צפה - Atwood Advantage, המבצעת בימים אלו את קידוח ההפקה "תמר 8".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית