עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

לפני כשלוש שנים התפרסמו דיווחים כי נייס וורינט, שתי המתחרות הגדולות, מנהלות משא ומתן למיזוג ביניהן. החברות אמנם הכחישו והמשיכו בדרכן העצמאית, אך לא היה ניתן להתעלם מההיגיון שיש במיזוג — במשך השנים התפתחו שתי החברות בכיוונים דומים, וההשוואה ביניהן היתה מתבקשת. הפעילות שלהן בשוק האזרחי התמקדה בניהול ואופטימיזציה של מרכזי שירות לקוחות; בפעילות הביטחונית עסקו החברות בפיתוח טכנולוגיות ויכולות מעקב וידיאו לארגוני ביטחון ולגופים ממשלתיים, וכן בפעילות בתחום הסייבר.

באפריל 2014 מונה ברק עילם למנכ"ל נייס, והחל להניע תוכנית אסטרטגית שבמרכזה מכירת הפעילות הביטחונית. שנה לאחר מכן, בתוך חודשיים, מכרה נייס את פעילות הסייבר שלה לאלביט מערכות ואת שאר הפעילות הביטחונית לפרייבט אקוויטי Battery Ventures. המכירות היו בתמורה כוללת של 203 מיליון דולר במזומן ו–55 מיליון דולר מותנים בביצועים עתידיים.

דן בודנר, מנכ"ל ורינטצילום: מוטי מילרוד

"אני מאמין במיקוד עסקי. יש לכך יתרון — היכולת להביא ללקוחות שלנו עוד מוצרים שמתאימים לפעילות שלהם, כפי שהם מצפים מאתנו. בהסתכלות של חמש עד עשר שנים, המיקוד הזה יכול לעזור לחברה, ללקוחות ולבעלי המניות", אמר עילם בעבר, בהתייחסות למכירת הפעילות.

ורינט המשיכה לעסוק בפעילות אזרחית וגם ביטחונית, והדמיון לנייס הצטמצם. הן אמנם התחרו בשוק האזרחי — אך נייס השקיעה רבות ברכישות שיעמיקו את הנוכחות שלה בשוק האזרחי, בעוד ורינט ניסתה לשפר את מעמדה בשני השווקים במקביל.

בדו"חות שפירסמה בשבוע שעבר הציגה ורינט לראשונה את התוצאות באופן שמבחין בין שני סוגי פעילותה. הראשון, תחום מרכזי שירות לקוחות, שבו היא מתחרה בנייס, אחראי לשני שלישים מהכנסותיה. בתשעת החודשים הראשונים של 2016 הסתכמו ההכנסות מהפעילות האזרחית ב–519 מיליון דולר, עלייה זעומה ביחס להכנסות בתקופה המקבילה ב–2015. לעומת זאת, תחום הסייבר, הכולל את כל הפעילות הביטחונית, התכווץ בינואר־ספטמבר ב–25% וההכנסות ממנו הסתכמו ב–247 מיליון דולר. החברה צופה כי שתי הפעילויות יצמחו בשנה הבאה בשיעור חד־ספרתי.

האם ורינט צועדת במסלול שבו צעדה לפניה נייס, ומתכננת להפריד את הפעילות הביטחונית מזו האזרחית? צעד כזה יכול להניב ערך לבעלי המניות, שמציגה תוצאות חלשות ברבעונים האחרונים, מחמיצה את תחזיות האנליסטים ומחיר המניה שלה נחתך בקרוב ל–50% בתוך שנה וחצי. באחרונה חתמה ורינט על חוזה ענק של 200 מיליון דולר שההכנסות ממנו יוכרו עד בשנתיים הקרובות, אך היא עדיין סובלת מהמצב הכלכלי הרעוע במדינות המתעוררות. האופי הפרויקטלי בתחום הביטחוני אף הוביל אותה לפטר לפני פחות משנה כ–10% ממצבת כוח האדם בחטיבה הביטחונית.

ברק עילם מנכ"ל נייסצילום: CRC Media

כיום נסחרת ורינט לפי מכפיל 2 על ההכנסות החזויות ב–2017, לעומת מכפיל 3 שלפיו נסחרת נייס. מכפיל הרווח שלפיהן שתי החברות נסחרות דומה — 17. המכפילים אינם גבוהים. אצל נייס המכפיל מושפע כנראה מהרכישה האחרונה שביצעה, של חברת InContact, תמורת מיליארד דולר. החברה הנרכשת עדיין לא מציגה רווחים ולכן המכפיל גבוה. אצל ורינט המניה מושפעת מהתנודתיות בתוצאות ומכך שהחטיבה הביטחונית פחות רווחית. המכפיל שלפיו נייס מכרה את הפעילויות הביטחוניות שלה — מכפיל 20 — גבוה מהמכפיל שלפיו נסחרות נייס וורינט כיום.

לפי הערכות בשוק, ורינט תיפרד מאחת מהפעילויות שלה במחצית השנייה של 2017, אך לא ברור מאיזו מהן. המנכ"ל, דן בודנר, נשאל על הנושא בשיחת הוועידה, אך לא השיב ישירות לשאלה.

עם זאת, בודנר הדגיש בשיחת הוועידה כי שני התחומים שונים זה מזה: התחום האזרחי מבוסס על פעילות ענן והרווחיות הגולמית שלו היא יותר מ–60%, ואילו הפעילות הביטחונית פרויקטלית, משלבת חומרה ותוכנה, ולכן הרווחיות הגולמית שלה כ–20%. גם לקוחות הקצה שונים. לדברי בודנר, הפרדת הפעילויות לשתי חטיבות עצמאיות תיתן גמישות ותשפר את שיעורי הצמיחה של כל אחת מהן. במצב הזה, התקדמות צעד אחד קדימה היא מתבקשת — גם אם ורינט תחליט למכור את הפעילות הביטחונית וגם אם תחליט להיפרד מהאזרחית, המהלך יציף ערך לבעלי המניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"